21.02- 18.03 Wystawa fotograficzna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu

Wystawa pt. „Historie ocalone” to opowieść o historii i pamięci poprzez pryzmat współczesnej fotografii. Pomysłodawcą i Kuratorem wystawy jest Helena Sienkiewicz z Ośrodka KARTA w Warszawie.

Ekspozycję tworzą zdjęcia i teksty zawierające historie opowiedziane przez sfotografowane postaci. Autorem zdjęć jest Zorka Project – duet fotoreporterski tworzony przez Monikę Redzisz i Monikę Bereżecką.

Wystawa została zainspirowana ogólnopolską akcją Pogotowia Archiwalnego, prowadzoną przez Ośrodek KARTA od 2007 roku. Celem programu jest ratowanie zagrożonych zbiorów o wartości historycznej. Zorka Project przedstawiają dziesięć osób, które przekazały swoje archiwalia w ramach Pogotowia. Poznajemy, często opowiedziane po raz pierwszy, ciekawe historie ludzi sportretowanych w tonacji czarno-białej, w scenerii lub pozie wydobywającej z każdej postaci charakterystyczną nutę.

Często portretowi towarzyszy wizerunek bohatera sprzed lat, list dziecka pisany do ojca, który był w oflagu w czasie II wojny światowej, mapa majątku pradziadka, papierośnica z obozu jenieckiego… Każdy z bohaterów Historii ocalonych wybrał ze swoich archiwaliów coś szczególnie cennego i osobistego, aby przekazać potomnym pamięć o swoich bliskich, o wydarzeniach historycznych i tych szczęśliwych i tych tragicznych.

foto&źródło: www.mbp.tarnobrzeg.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content