Działkowcy zbierają plony i świętują (zdjęcia)

Kiełbaska z ogniska, coś na ugaszenie pragnienia i zabawa taneczna do późnych godzin. Tak członkowie Rodzinnych Ogrodów Działkowych Siarkopol zainaugurowali w sobotę w Tarnobrzegu obchody „Dnia Działkowca 2011”.

Jako pierwsi „działkowe dożynki” w naszym mieście świętowali członkowie Rodzinnych Ogrodów Działkowych Siarkopol, które mieszczą się przy ulicy Świętej Barbary i które tworzą 546 działki. Prezesem ROD Siarkopol jest od dziesięciu lat Jan Lis. W przyszłym roku ogród będzie obchodził 50-lecie istnienia.

– Dziesięć lat temu nie mogliśmy się pochwalić taką infrastrukturą, jaką mamy dziś w naszym ogrodzie. Starsi działkowicze pamiętają brak melioracji, energii elektrycznej, wody pitnej czy bram na ogrodzie. Dzięki wsparciu Prezydenta Miasta, a także Okręgowego Zarządu w Rzeszowie i Krajowego w Warszawie, a także sponsorów, możemy inwestować w ogród nie sięgając do kieszeni działkowiczów – zaczął Lis.

W swoim przemówieniu prezes wspominał także o działkowych problemach. – Niestety przeraża nas to, jakie śmieci wyrzucają działkowicze. Do kontenerów trafiają samochodowe opony, wersalki, a także drzewa i krzewy. Apele instruktorów o kompostowanie masy zielonej i spalanie gałęzi nie przynoszą rezultatów. Kolejnym problemem jest bezpieczeństwo. Dość często dochodzi do kradzieży plonów, ale niestety sami działkowicze zapominają o zamykaniu bramy do ogrodu – wytknął prezes.

Oczywiście podczas święta planów nie zabrakło także pochwał i słów uznania dla działkowiczów, którzy w swoje ogródki wkładają całą swą energię, serce i niekiedy sporo pieniędzy.

Prezydent Tarnobrzega, Norbert Mastalerz, wspólnie z wiceprezesem Okręgowego Zarządu, prezesem ogrodu oraz Edwardem Nowakiem, Krajowym Społecznym Instruktorem Ogrodnictwa, pogratulowali właścicielom kilkudziesięciu wyróżnionych działek.

– Aż serce rośnie, gdy się patrzy z jakim zapałem i sercem każdego dnia pracujecie tu państwo, aby upiększać i pielęgnować swoje działki. Jestem pełen uznania dla państwa pracy. Niestety w tym roku pogoda nie rozpieszcza, ale wierzę, że plony będą udane. Dziś życzę dobrej zabawy, a w przyszłym roku bardziej sprzyjającej pogody i dorodnych plonów – mówił Prezydent Mastalerz.

Podczas sobotniej uroczyści, Władysław Bieniek, wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD, przypomniał w kilku słowach historię Polskiego Związku Działkowców, który w tym roku świętuje 30-lecie istnienia. W sobotniej uroczystości udział wzięli także strażacy z OSP Wielowieś, którzy najmłodszym działkowiczom prezentowali swój nowy wóz gaśniczy.

foto: Agata Rybka

źródło: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content