Sandomierzanka uczestniczką wyprawy w Himalaje

Pierwsza wyprawa Polskiego Himalaizmu Kobiecego SOSBUN 2011 wyrusza 28 sierpnia, z Karakorum. W wyprawie bierze udział 8 kobiet, a wśród nich sandomierzanka Danuta Przybylska, która otrzymała celowe stypendium sportowe przyznane przez burmistrza Sandomierza, Jerzego Borowskiego.

Celem kobiecej wyprawy są sześciotysięczne szczyty w rejonie lodowca Sosbun. Jest to dzika, słabo wyeksplorowana, wysoko położona dolina (baza powyżej 4000 m n.p.m), znajdująca się w bocznej odnodze drogi prowadzącej na lodowiec Baltoro (Karakorum Centralne).

Jedyna polska wyprawa, jaka działała w tym rejonie, to wyprawa Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego z 1986 roku.

Po zakończeniu działalności sportowej w dolinie Sosbun uczestniczki wyprawy przejdą lodowcem Baltoro pod K2 i na symbolicznym cmentarzu – Kopcu Gilkeya – umieszczą pamiątkową tablicę poświęconą pamięci Tadeusza Piotrowskiego, tragicznie zmarłego w 1986 roku, po pokonaniu południowej ściany K2 w stylu alpejskim.

Przejście uczestniczek wyprawy z doliny Sosbun przez Baltono pod K2 w okresie jesiennym (ostatnie dni września), będzie doskonałym rekonesansem pozwalającym zobaczyć, jakie mogą być warunki w Karakorum w okresie przedzimowymi, a tym samym pozwoli to zorientować się, jak poradzi sobie z nimi kobieca wyprawa.

Wyprawa Sosbun 2011 oraz zaplanowana na wiosnę 2012 roku wyprawa na szczyt ośmiotysięczny Cho Oyu są wspólnym przedsięwzięciem i stanowią pierwszy etap realizacji planu rozwoju kobiecego himalaizmu. Wyprawa ma charakter unifikacyjny. Jednym z jej celów jest wypracowanie dobrego współdziałania dużego zespołu kobiecego w górach najwyższych.

Uczestniczki wyprawy:

Kierownik wyprawy – Danuta Wach – Jurajski Klub Wysokogórski, członek Zarządu PZA,

Kadra PZA:

Paulina Janczar – KW Warszawa,

Joanna Nowosadzka – KW Warszawa,

Danuta Przybylska – KW Warszawa,

Bernadeta Szczepańska – KW Szczecin.

Pozostałe uczestniczki:

Irena Kladzińska-Wituska, Anna Kladzińska – Jurajski Klub Wysokogórski

oraz

Danuta Piotrowska – fotograf, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

źródło: www.polskihimalaizmykobiecy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
cubi6
11 lat temu

Życzymy powodzenia.

Piotrek
11 lat temu

Jedzie z nimi pani fotograf z ZPFP to ładne fotki przywiozą. Chętnie zobaczę wystawę z tej wycieczki, może coś pokażą w Sandomierzu.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content