24.09 (sobota) Koncert Krystyny Stańko w Sandomierzu, godz.20

Koncert Krystyna Stańko „Secretly” (muz. Peter Gabriel ) odbędzie się w sandomierskim klubie Lapidarium. Bilet wstępu – 10 zł.


KRYSTYNA STAŃKO
– wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych.
Kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog.

Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracowała
z krakowską formacją bluesową Dekiel, z którą odbyła trasę koncertową po Niemczech
i wystąpiła m.in. na festiwalu Rawa Blues. Podczas studiów założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką muzyki i tekstów. Pomysł założenia żeńskiej grupy okazał się na tyle trafiony, że zaowocował zdobyciem głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.

Udział w konkursie Debiuty – Opole zakończył się również zdobyciem I-go miejsca, a Krystyna Stańko otrzymała nagrodę im. Anny Jantar oraz specjalną nagrodę za najlepszy utwór konkursu (piosenka pt. ONI – poświęcona ludziom chorym na Aids-muz. sł. K. Stańko).

W 1995 roku już jako duet For Dee z Jowitą Tabaszewską nagrała płytę „KOBIETY”,
na której znalazło się 12 piosenek jej autorstwa. Kilka z nich gościło na listach przebojów radiowych i telewizyjnych, ciepło oceniane m. in. przez Marka Niedźwieckiego. W 1996 zespół For Dee był gościem trasy koncertowej grupy Varius Manx (ok. 20 koncertów w całej Polsce). Od września 1998 roku zespół zawiesił działalność.

Po 2 letniej przerwie Krystyna Stańko założyła z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem (0-58), grupę jazzową, której główną ideą było komponowanie i granie na koncertach własnej oryginalnej muzyki. Piękne akustyczne brzmienie, interesujące linie melodyczne i bogate harmonie w połączeniu z lirycznymi, poetyckimi tekstami zainspirowały muzyków do nagrania płyty „Do_dziesięciu”, która była nominowana do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Jazzowy Album Roku.

Zespół prezentował swój ciekawy projekt w kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Szwecji, Rosji, Rumunii, Czechach. W roku 2003 powstała kolejna płyta zespołu zatytułowana „TRYBY” z muzyką Maćka Grzywacza i tekstami Krystyny Stańko. Podobnie jak „Do_ dziesięciu” spotkała się z dużym zainteresowaniem
i była również nominowana do nagrody Fryderyka.

Zespół wystąpił na kilku znaczących festiwalach, m. in. Warsaw Summer Jazz Days, w Sibiu, Policka Jazz Festiwal i in.

Od 2004 roku Krystyna Stańko występuje też z innymi muzykami zapraszając do współpracy wielu interesujących artystów nie tylko z Trójmiasta. Pojawiają się takie nazwiska jak: Piotr Lemańczyk, Jacek Kochan, Dominik Bukowski, Przemysław Raminiak.

W 2008 roku Krystyna Stańko zaprosiła do współpracy gitarzystę flamenco z Nowego Jorku – Hernana Romero, tworząc projekt „Słowiańska dusza, gorące flamenco”,który zagrał już kilka koncertów (m.in .Bohema Jazz Festiwal, Jazz Gdyni i in.) i zebrał znakomite recenzje.

Zajmuje się również tworzeniem i nagrywaniem piosenek autorskich, które mają charakterystyczne lekko jazzowe, a czasem bluesowe zabarwienie. Jest także wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W związku ze Światowym Dniem Walki z Aids Krystyna Stańko nagrała razem z chórem CARTUSIA piosenkę, pt. „ONI”, która została wydana na singlu. W lutym 2008 piosenka „mój drogi panie” znalazła się na kompilacji „Po polsku o miłości” wydanej przez firmę Warner.

Pod koniec 2008 roku piosenka Krystyny Stańko pt.Sobie Sami została wybrana przez Juliusza Machulskiego do jego najnowszego filmu „Ile waży koń trojański”

W grudniu 2008 roku ukazał się najnowszy album Krystyny Stańko, wydany przez
Radiową Agencję Fonograficzną, pt. „USŁYSZ MNIE”, którego zapowiedzią były single
„nikt poza nami” (chillout cafe – M. Niedźwiecki) oraz „mój drogi panie”.Nowa płyta zebrała bardzo dobre recenzje i była nominowana do nagrody Superjedynki.
Jesienią 2010 roku ukaże się nowa płyta Krystyny Stańko zatytułowana „Secretly”, nagrana z udziałem znakomitych muzyków:

Dominik Bukowski- marimba,wibrafon, xylosynth, Piotr Lemańczyk- kontrabas, Cezary Konrad- perkusja, Marcin Gawdzis- trąbka, Irek Wojtczak- klarnet basowy, flet.

Album jest zainspirowany twórczością Petera Gabriela w autorskich, jazzowych aranżacjach. Poetycko i jazzowo, z ukłonem w stronę Wielkiego Mistrza, ale i z dużą dawką energetycznej improwizacji. Album został nagrany w Studiu Radia Gdańsk , a wyprodukowany w P&E Studios w Amsterdamie.

foto&źródło: Sandomierskie Centrum Kultury

video: MRMRGWIDON

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content