W Baranowie maszerują nową trasą po zdrowie (fotoreportaż oraz video HD)

Otwarcie trasy spacerowej dla miłośników Nordic Walking w Baranowie Sandomierskim odbyło się w niedzielę 2 października. Dla entuzjastów marszu z kijkami przygotowano ok. 5 km trasę. Inicjatorem wydarzenia jest starosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra i Uczniowski Klub Sportowy w Siedleszczanach.

Początki UKS Siedleszczany sięgają 2003 r. – Wtedy to powołaliśmy Uczniowski Klub Sportowy w Siedleszczanach, który miał na celu integrację społeczeństwa gminy, organizowanie różnych form turystyki i rekreacji. Sama idea Nordic Walking pojawiła się ponad dwa lata temu – wyjaśnia w rozmowie z portalem NadWisłą24 starosta Krzysztof Pitra.

– W Polsce pojawiło się Stowarzyszenie zrzeszające fanów Nordic Walking. Złożyliśmy projekt jako UKS Siedleszczany, na który otrzymaliśmy 5 tys. zł. Z tego projektu przeszkoliliśmy w zakresie szkolenia międzynarodowego czterech instruktorów, zakupiliśmy 16 zestawów kijów do Nordica i rozpoczęliśmy wytyczanie trasy na terenie gminy Baranów Sand. W tej chwili mamy już trzy pętle, które powoli formalizujemy. Myślę że w niedługim czasie pojawią się pierwsze stałe oznaczenia trasy – dodaje.

Oznakowane trasy przeznaczone będą w głównej mierze dla pieszych, gdyż przebiegają one przede wszystkim wałami i pod wałami, tzw. drogami powodziowymi. Trasa Nordic Walking powstanie również na zwałowisku w Siedleszczanach.

MARSZ PO ZDROWIE

Sam starosta uważa, że uprawianie Nordic Walking to nie tylko świetny sposób na rozładowanie codziennego stresu, ale również możliwość prowadzenia zdrowego trybu życia.

– Z kijkami chodzę od półtora roku. Ogromną zaletą tego rodzaju aktywności fizycznej jest to, że można spalać o wiele więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru czy nawet biegu. Kije pomagają utrzymać prawidłową postawę organizmu, kręgosłup nie ulega skrzywieniom a osoba ćwicząca nie musi obawiać się o stabilność podczas marszu na nierównym terenie – wyjaśnia.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
???
10 lat temu

A gdzie narty?

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content