Rusza akcja „Szlachetna paczka” w Baranowie Sand.

Mają po „naście” lub „dziesiąt” lat. Nie wiek jednak ich jednoczy, a chęć niesienia pomocy tym, którzy przed Świętami Bożego Narodzenia potrzebują wsparcia.

Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku z inicjatywy Magdy Pitry (obecnie Pruś) i Tomka Prusia. Na terenie gminy udało się im zebrać grupę osób, która zaangażowała się w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”. Dzięki pracy ósemki wolontariuszy, paczki na święta otrzymało kilkanaście rodzin z terenu gminy.

Prezenty nie były takie zwykłe, bo tak naprawdę każdy wolontariusz „Szlachetnej paczki” dba o to, by zachęcić jak najwięcej sponsorów, ludzi dobrej woli, którzy w jakiejś części mogą spełnić marzenia potrzebujących. W ubiegłym roku oprócz żywności niektóre z rodzin otrzymały sprzęt AGD, RTV, a nawet rowery.

Ubiegłoroczna działalność grupy została dostrzeżona w gminie. Mieszkańcy za dobre serca „ósemki” oddawali swoje głosy w plebiscycie „Wyjątkowi 2010 roku”. Komisja
konkursowa nie miała żadnych „ale” jednogłośnie przyznała: Magdalenie Pruś, Tomkowi Prusiowi, Agacie Róg, Maciejowi Witkowi, Katarzynie Młyniec, Krystynie Rusin, Edwardowi Rusin oraz Iwonie Napieracz, czyli wolontariuszom „Szlachetnej paczki” nagrodę w kategorii „Inicjatywa 2010 roku”.

W tym roku równie z wielkim zapałem przygotowują kolejną akcję, tym razem za namową Magdy Pruś do grona wolontariuszy dołączyli radni z Młodzieżowej Rady Miejskiej Sylwia Zalewska, Magdalena Kosztur, Katarzyna Młyniec, Marysia Żmuda, Piotr Lis i Dawid Rusin.

– Po rozmowie z p. Magdą zrozumiałam, że dookoła mnie jest dużo ludzi, którzy potrzebują pomocy, a często jest wstyd im się przyznać do tego, dlatego postanowiłam pomóc – wyjaśnia Marysia Żmuda.

Sylwia Zalewska do akcji zgłosiła się, bo uważa, że jest to jedna z form skutecznej pomocy – można pomóc zarówno tym, którzy o nią poproszą, ale także, osobom, które my zgłosimy. Jest to konkretna pomoc, bo rodziny otrzymują rzeczy, które naprawdę są im potrzebne.
W tym roku oprócz przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miejskiej w gronie wolontariuszy będą pracować: Henryk Róg, Kamil Róg, Katarzyna Leszczyńska, Agata Róg, Maciej Witek, Mateusz Urbaniak, Krystyna Rusin, Edward Rusin, Renata Wójtowicz, Sławomir Partyka, Danuta Pająk, która w tym roku jest osobą odpowiedzialną za Rejon Baranów Sandomierski i oczywiście pomysłodawcy zorganizowania akcji na terenie gminy: Magdalena i Tomasz Prusiowie.

Według wstępnych założeń, paczki powinno otrzymać około 20 rodzin z terenu gminy.

foto&info: Katarzyna Młyniec

O projekcie

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.

W SZLACHETNEJ PACZCE prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta.

W ramach SZLACHETNEJ PACZKI docieramy z pomocą do rodzin najbardziej potrzebujących, takich, które nie mają postawy roszczeniowej, których bieda jest ukryta. W szczególności docieramy do rodzin wielodzietnych, niepełnych, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi lub członkami rodziny, osób starszych i samotnych, rodzin, których dotknęło nieszczęście oraz takich, których bieda jest niezawiniona.

By akcja mogła się odbywać, niezbędna jest pomoc dobroczyńców, czyli osób, które wspierają SZLACHETNĄ PACZKĘ finansowo.

Więcej informacji na temat akcji tutaj

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content