Niepełnosprawni mają swojego pełnomocnika w UM

Rajmund Zięba został pełnomocnikiem Prezydenta Tarnobrzega do spraw osób niepełnosprawnych. Jak sam mówi, w Tarnobrzegu jest jeszcze wiele problemów do rozwiązania, ale już widać, że wszystko zmierza w dobrym kierunku.

– Od 28 lat jestem osobą niepełnosprawną. Cieszę się, że pan Prezydent mi zaufał i powierzył to stanowisko. Naszemu środowisku taka osoba jest potrzebna. Przez wiele nikt nie słuchał naszych próśb. Nigdy nie byliśmy zapraszani na konsultacje ani podczas projektowania inwestycji, ani podczas ich odbioru. Stąd tyle barier architektonicznych. Ale pomimo tego, że w Tarnobrzegu jest sporo różnego rodzaju problemów, z którymi borykają się osoby niepełnosprawne, to już widać zmiany w dobrym kierunku.

– Pomimo, że zostałem dopiero co powołany na stanowisko pełnomocnika zdążyłem już uczestniczyć w odbiorach technicznych trzech ważnych inwestycji. W jednym odbiorze uczestniczyła także osoba niewidoma. Zgłoszone braki zostaną poprawione. Cieszę się, że władze miasta, słyszą nasze prośby i są otwarci na współpracę – mówi nowo powołany pełnomocnik.

Na razie z pełnomocnikiem można kontaktować się telefonicznie, mailowo lub umawiając się na spotkanie. Od stycznia przyszłego roku w byłym internacie LO im. M. Kopernika zostanie stworzone biuro, w którym organizowane będą dyżury pełnomocnika.

Do zadań pełnomocnika będzie należeć m. in. współdziałanie z instytucjami i organizacjami w zakresie kwestii socjalnych środowiska osób niepełnosprawnych, współpraca z Miejską Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych, inicjowanie i opracowywanie programów służących poprawie warunków życia i integracji społecznej osób niepełnosprawnych, inicjowanie i koordynowanie działań zmierzających do ograniczenia skutków niepełnosprawności (kampanie społeczne, wystawy, konferencje), współpraca z przedstawicielami administracji rządowej, jednostkami samorządu terytorialnego oraz jednostkami pozarządowymi w zakresie problematyki dotyczącej osób niepełnosprawnych, współpraca z Wydziałami Urzędu i jednostkami podległymi na rzecz uwzględnienia potrzeb osób niepełnosprawnych przy przygotowaniu i wykonywaniu zadań objętych zakresem ich działania, przygotowanie propozycji kierunków zadań do realizacji przez podmioty pozarządowe z zakresu rehabilitacji i integracji społecznej osób niepełnosprawnych, a także współpraca z organizacjami pozarządowymi w celu tworzenia i uczestnictwa w realizacji programów prospołecznych adresowanych do osób niepełnosprawnych.

Dane teleadresowe Pełnomocnika Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych

Rajmund Zięba

Urząd Miasta Tarnobrzeg

Ul. Kościuszki 32

39-400 Tarnobrzeg

e-mail: r.zieba@um.tarnobrzeg.pl

kom. 515 783 738

foto&źródło: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x