Skarbnik Nabrzeska: Planowane na koniec 2012 r. zadłużenie miasta wyniesie 111 mln zł – konferencja prasowa w UM (video HD)

Podczas poniedziałkowej konferencji w UM podsumowującej 11. miesiąc urzędowania prezydenta Mastalerza, skarbnik miasta Maria Nabrzeska przedstawiła złożony 15. listopada projekt przyszłorocznego budżetu miasta. Projekt zakłada zadłużenie miasta na grudzień 2012 w wysokości 111 mln zł, o 11 mln więcej niż planowane zadłużenie na koniec 2011 r.

Planowany wskaźnik zadłużenia, liczony jako stosunek długu do dochodów, na koniec 2012 r. wynosić będzie 59%. Zgodnie z prawem dług nie może przekroczyć 60 %, gdyby do tego doszło, samorząd nie mógłby zaciągać nowych pożyczek.

Tak wysoki wskaźnik może być problemem dla naszych władz w latach następnych, gdyż od roku 2014 będą obowiązywały nowe zasady, według których wskaźniki będą obliczane indywidualnie dla każdej jednostki, czyli możliwości zadłużania zostaną znacznie ograniczone. Wskaźnik będzie bowiem ustalany na podstawie danych finansowych z lat 2011, 2012 i 2013. W efekcie po wprowadzeniu nowego wskaźnika samorząd może nie móc w pełni wykorzystać np. środków unijnych i realizować inwestycji, gdyż będzie miał ograniczone możliwości zaciągania kredytów na wkład własny.


Projekt budżetu zakłada:

– planowane dochody: 185,5 mln. zł w tym 168,5 mln dochody bieżące, 17 mln dochody majątkowe

– planowane wydatki: 197,5 mln., wydatki bieżące 163,5 mln, 34 mln. wydatki majątkowe czyli inwestycyjne

Planowany deficyt -11 mln 900 tys. zł – zostanie sfinansowany kredytem, zaciągniętym w wysokości 22 mln. zł z czego kwota 10 mln przeznaczona zostanie na spłatę kredytu zaciągniętego w latach ubiegłych.

W strukturze wydatków bieżących najwięcej bo aż 45% pochłonie oświata i wychowanie wraz z edukacyjną opieką wychowawczą.

PIŁKARZE RÓWNIEŻ BĘDĄ PROMOWAĆ TARNOBRZEG

Podczas konferencji prezydent poinformował, że do grona tarnobrzeskich drużyn koszykarzy i tenisistek stołowych, których jednym z zadań jest promocja miasta dołączy również drużyna piłkarska. Ich zadaniem będzie promocja Tarnobrzega jako miasta ciekawego do inwestowania. Planowane są również wzorem pozostałych zespołów pokazowe lekcje w szkołach z udziałem piłkarzy KS Siarki.

Okazuje się, iż do promocji miasta obok ekstraklasowych drużyn prezydent Mastalerz również włącza naszą III ligową drużynę piłkarską, która jak wielokrotnie podkreślał w swoich wystąpieniach, gra „tak naprawdę w IV lidze”.

Zobacz zapis video z konferencji

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arti
9 lat temu

tak. Pozostaje tylko pytanie : Jaki człon zostanie dodany po Siarce , a przed Tarnobrzeg. Może ….. Siarka Plac Czerwony Tarnobrzeg

ZIOMAL
9 lat temu

SKORO MA NAKŁANIAĆ DO INWESTOWANIA TO DRUŻYNA PIŁKARSKA POWINNA NAZYWAĆ SIĘ „SIARKA INWESTUJ (W) TARNOBRZEG” – TAK WIĘC II (III) LIGĘ OD PRZYSZŁEGO SEZONU BĘDZIEMY MIEĆ W TARNOBRZEGU, CO OCZYWIŚCIE CIESZY.

królik
9 lat temu

A może Siarka Norbi Tarnobrzeg?

Słowik
9 lat temu

Ciekawie panowie kombinują przy ostatnim pytaniu dotyczącym wycięcia pomnika przyrody. Są osoby w naszym mieście, którym bardzo nie podoba się wycinanie dużych, starych drzew. A to pod przykrywką pylenia(lepiej alergikom wcale nie jest – wystarczy zaglądnąć do przychodni) a to pod przykrywką bezpieczeństwa. Ostatnio w TV było wspomniane od czego miasto Łódź się ubezpiecza, prawie od wszystkiego z upadkiem statku powietrznego włącznie. My chcemy rozwiązać to w lepszy sposób likwidując wszelkie „zagrożenia” Panie Darku trzy posadzone patyczki(przyszłe drzewa) nie zastąpią jednego starego wyciętego drzewa.

Fantom
9 lat temu

Drzewko przeszkadza dyrektorowi szpitala, jest tam kilka ładnych pomników przyrody. Również nie jestem za wycinaniem ale na argument typu „bezpieczeństwo ludzi” przyroda zawsze przegra a już na pewno w Tarnobrzegu gdzie nie ma zorganizowanej grupy miłośników i obrońców przyrody, drzewa same się nie obronią a radni wiadomo jak zagłosują. Więc fajny parkiet będzie u kogoś w domu.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x