Psycho i folk czyli koncert zespołu Czerwie w Sandomierzu (fotoreportaż oraz video HD)

Koncert małopolskiej formacji Czerwie odbył się w piątek 16 grudnia w sandomierskim klubie Lapidarium. Artyści definiują swoją muzykę jako psychofolk: „Folk” bo bierzemy to, co jest nasze, nam bliskie, a „psycho” – bo przepuszczamy to przez nas samych, nasze emocje i doświadczenia, to, co jest w każdym człowieku”.

Ponad dwugodzinny koncert niezwykłej formacji Czerwie zgromadził wielu fanów pokręconych dźwięków zespołu, który powstał 11 lat temu. Jak muzycy piszą na swej stronie : „Grupa zawiązała się spontanicznie w 2000 r. na wiejskim pikniku w sołectwie Roczyny koło Andrychowa (powiat wadowicki) w Beskidzie Małym”.

Nazwę zespołu artyści zapożyczyli z wiersza „Padlina” Charlesa Baudelaire, który pisał „czerwie biegły jak wiatr i woda bieżąca”. Sam Czerw to typ beznogiej larwy błonkówek i muchówek, bez wyraźnej puszki głowowej. Niektóre gatunki czerwi wykorzystywane są w medycynie już od starożytności w terapii leczenia niegojących się ran. Podobnie jest z muzyką zespołu, może nie spowoduje, że trudne rany zaczną się goić, ale z pewnością oddziaływuje pozytywnie na odbiorcę, zmuszając go do intelektualnego wysiłku.

Jeśli muzyka jest językiem emocji i nośnikiem energii, to w oparciu o dokonania zespołu Czerwie maksyma ta sprawdza się znakomicie. Dźwięki podawane są z bogatą domieszką brzmień akordeonu, gitary, mandoliny oraz instrumentów dętych. Całość jednoczy transowy rytm perkusji. Dodatkowo teksty, bezpardonowe, z dużą domieszką humoru i satyry na otaczającą rzeczywistość.

Piątkowy koncert to drugie tegoroczne spotkanie fanów z zespołem Czerwie. W czerwcu br. zespół zawitał do Sandomierza z projektem „Czerwie grają do Nosferatu”. Relację z tego wydarzenia możesz zobaczyć tutaj

Koncert zorganizowali: Sandomierskie Centrum Kultury, Urząd Miejski oraz Sandomierskie Stowarzyszenie Kulturalne Klub Lapidarium.

foto&video: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michałek
11 lat temu

Rózne fajne kapele grają w Lapidarium ale koncert Czerwi na dłużej zostanie w pamięci. Czerwie zagnieździły mi się w głowie i nie chcą wyleźć. Niech tak zostanie. Amen.

Katarzyna
11 lat temu

Lubię to!

Czarna
11 lat temu

Przegapiłam koncert, buuuuu 🙁

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content