Komisja mówi „nie” projektowi reformy oświaty. Naczelnik wylicza: oszczędności z reformy wyniosłyby 1mln 600 zł (video)

Członkowie Komisji Oświaty, Kultury i Sportu podczas dzisiejszego głosowania nad propozycjami reformy w tarnobrzeskiej oświacie zaopiniowali negatywnie wszystkie cztery propozycje przedstawione przez prezydenta Mastalerza. Głosowanie nad przyjęciem propozycji odbędzie się podczas czwartkowej sesji rady miasta.

Podczas obrad naczelnik Czaplińska przedstawiła szczegółowe wyliczenia kosztów utrzymania  placówek oświatowych w ciągu ostatnich 10 miesięcy. – Biorąc pod uwagę ostatnie 10 miesięcy, kwota subwencji oświatowej dla gminy i powiatu wynosiła 56 mln 54 tys. 252 zł, z czego tylko w ciągu 10 miesięcy 41 mln 574 tys 152 zł to są płace nauczycieli, 9 mln 463 tys to obowiązkowe dotacje, i z tego w ciągu tych 10 miesięcy gmina musiała dopłacić z własnego budżetu 635 tys. 46 zł
W związku z tym całe dwa miesiące, w które wchodzą płace, pochodne od płac, ZUS-y, podatki, utrzymanie zimowych miesięcy plus te ponad 600 tys, to jest to, co dokłada miasto aby zamknąć rok. W tej chwili przygotowujemy się do wypłaty dodatku wyrównawczego, który będzie wynosił blisko 1,5 mln – wyliczała naczelnik.

– Jeżeli chodzi o zabezpieczenie kadry (…), to już w tej chwili mamy prawie 100% zabezpieczenie pracy dla pracowników przedszkoli (…), w przypadku gimnazjum (…) przy bardzo pesymistycznych danych, tzn, że utworzymy tylko 5 klas pierwszych mamy już na ten moment zapewnienie pracy na pełny etat dla 19 nauczycieli – dodała.

W podnoszonej wielokrotnie kwestii ewentualnych zaoszczędzonych kwot naczelnik Czaplińska podała kwotę 1 mln 600 zł. – Zyski- po pierwsze nie będziemy musieli wykorzystywać tych 700 tys zł które sa na adaptacje „dwójki”. Po drugie utrzymanie czyli tzw rzeczówka (nie podaje danych dotyczących płac bo zakładam, że te koszty przeniosą się z jednej szkoły na drugą) to około 900 tys zł – czyli zaoszczędzone byłoby 1 mln 600 zł w tym roku – informowała.

Członkowie Komisji głosowali negatywnie w kwestiach:

– likwidacji Gimnazjum Nr 1 im. Stanisława Jachowicza przy ul. Jachowicza 4 w Tarnobrzegu – za 1 radny, przeciw 6

– likwidacji Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Akademii Miechocińskiej przy ul. Mickiewicza 86 w Tarnobrzegu – za 0 głosów, przeciw 5, 2 wstrzymało się od głosu

– likwidacji Przedszkola Nr 5 przy ul. Dekutowskiego 19 w Tarnobrzegu – za 0 głosów, przeciw 5, 2 wstrzymało się od głosu

– likwidacji Przedszkola Nr 7 przy ul. Zwierzynieckiej 4 w Tarnobrzegu – za 0 głosów, przeciw 5, 2 wstrzymało się od głosu

Negatywna postawa członków komisji wobec propozycji prezydenta sugeruje, iż na najbliższej sesji nie dojdzie do podjęcia uchwały intencyjnej w kwestii likwidacji czterech placówek.

Zobacz video z obrad komisji (wypowiedzi radnych, prezydenta, naczelnik wydziału edukacji, zdrowia, kultury i sportu oraz dyrektorów placówek)

video: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rozum
11 lat temu

Panie Uziel, zdecyduj się pan kto i ile razy wczoraj do Pana dzwonił, rzecznik praw obywatelskich czy dzieci w sprawie splamienia orderu uśmiechu? Pan przynajmniej uzasadnił na swój sposób czym się Pan będzie kierował podczas głosowania – orderem… To już nawet śmieszne nie jest, to wręcz żałosne. Widać jak łatwo dał się Pan zastraszyć nauczycielom, zaczynając posiedzenia Komisji Oświaty od głupiego tłumaczenia(korzystając z dużej oglądalności) z wcześniejszego głosowania nad przeniesieniem przedszkola integracyjnego… Pan Kokoszka – klasa, pokazał jak dyrektorka Gimnazjum nr.1 manipuluje wyniki pokazując jak dobre jest jej gimnazjum 1 szkalując dobre imię jego gimnazjum. Mastalerz i Czaplińska: na proponowanej reformie w ciągu pierwszego roku zaoszczędzimy prawie 1,7mln zł gwarantując wszystkim nauczycielom z likwidowanych placówek pracę. Radnych poniekąd zarządzających pieniędzmi wszystkich tarnobrzeżan 1,7 mln w pierwszym roku to nie przekonuje. To chyba dużo pieniędzy, przy utrzymaniu takiego samego zatrudnienia. Ja bym się cieszył gdyby pracodawca likwidował ze względów ekonomicznych mój zakład pracy a mi dał gwarancję zatrudnienia tylko w innym budynku z takimi samymi zarobkami. Radny Zych: „ja mam pomysł, dajmy sobie czas parę miesięcy, zaoszczędźmy te pieniądze ściągając je np. z koszykarzy a znajdziemy pieniądze, które nam brakuje.” Gdy 13 lat temu powstawały w Tbg gimnazja były planowane na… Czytaj więcej »

serce
11 lat temu

Nie ma zgody na krzywdzenie naszych dzieci przez upychanie ich dużych grupach!!! Pewnych kwestii nie można przeliczać tylko na pieniądze. Szukajmy oszczędności wszędzie a nie tylko w oświacie.

Mefisto
11 lat temu

skoro nie ma przyzwolenia na publiczny tok nauczania to może warto rozważyć indywidualny jak u championów

Stanisław
11 lat temu

Nasze małe „państewko” Tarnobrzeg przypomina tonącą Grecję. Budżet się wali, miasto zaciąga milionowe pożyczki aby spłacać wcześniejsze kredyty ale radni nie widzą w tym problemu, nauczyciele krzyczą – szukajcie wszędzie oszczędności tylko nie u nas.

Do radnych, oby starczyło Wam w przyszłych wyborach głosów na kolejną kadencję, nauczyciele to marny procencik wyborców, którzy dziś głośno krzyczą i wciągają w swoją gierkę niewinne dzieci.

Z kim bym nie rozmawiał to każdy normalny mieszkaniec(nie nauczyciel) jest za reformą oświaty. Skoro radni reprezentują mieszkańców i są pewni, że reformy nie trzeba wprowadzać to niech Urząd Miasta zapyta o zdanie wszystkich mieszkańców miasta w referendum. Wtedy zobaczymy kto ma rację.

Mona Liza
11 lat temu

Panowie i Panie
a może by tak wzorem kobiet z Ukrainy oprotestować decyzję tarnobrzeskich radnych
podaję adres wiodącej w świecie organizacji http://femen.org/

tarnobrzeżanin
11 lat temu

Niezłe jaja, walczyć o swoje trzeba, tylko trochę więcej kultury drogie panie.

gość
11 lat temu

Mastalerz zapewnił panie nauczycielki, że w wyniku likwidacji ich placówek będą nadal pracować. Nauczycielkom jest bardzo dobrze w klasach 14-17 osobowych. Zawsze to mniej do sprawdzania. Po co się przemęczać jak jest dobrze. W moich czasach w klasach było po ok 35 uczniów i dobrze było, nikt nie narzekał. Teraz wielką krzywdę dzieciom się wyrządza.

Zastraszanie radnych z nazwiska jakie można zaobserwować na wszelkich forach to już duża przesada, tym powinien się ktoś zająć z urzędu.

Dziś w radiowej „3” powiedzieli, że w Polsce w tym roku nawet 1000 szkół może pójść do likwidacji, dodali że w niektórych miastach nawet 70% wydatków z budżetu to dopłata do oświaty a we wrześniu nauczyciele dostaną kolejną podwyżkę. SZOK!!!!!

W Tarnobrzegu tylko Mastalerz widzi problem, radni-komisja oświaty – NIE. Ciekawe jak reszta radnych, będzie się działo jutro na sesji…

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content