Radny Uziel:”Panie Prezydencie, dlaczego pan się śmieje?” – burzliwe obrady sesji RM (fotoreportaż oraz video)

Podczas dzisiejszych obrad sesji Rady Miasta Tarnobrzega atmosfera od samego początku była bardzo napięta. W trakcie debaty na temat kosztów oświaty, głos zabrał radny Stanisław Uziel, jednak nie dokończył swojego wystąpienia, przerwał go pytaniem: „Panie prezydencie, dlaczego Pan się śmieje?”, po czym opuścił mównicę.

Po przedstawieniu przez prezydenta kosztów, jakie miasto Tarnobrzeg ponosi w utrzymaniu szkół i przedszkoli rozpoczęła się debata. Większość wypowiedzi radnych spotykała się z burzą braw od licznie przybyłych na obrady rodziców, dzieci i dyrektorów placówek oświatowych.

Jako pierwszy głos zabrał radny Tadeusz Gospodarczyk, który stwierdził. – Ja Panu Prezydentowi te 1 mln 600 zł czy też 1 mln 700 zł znajdę od ręki w budżecie miasta, bez szkody dla mieszkańców

PO CO TEN POŚPIECH?

Przedstawiciel tarnobrzeskiej lewicy i niezależnych radny Stanisław Banaszak zakwestionował m.in. szybki tryb wprowadzenia zmian. – Ze zrozumieniem przyjmujemy działania prezydenta miasta zmierzające do obniżenia kosztów funkcjonowania placówek oświatowych, nie akceptujemy jednak tak szybkiego trybu wprowadzenia pod obrady Rady Miasta projektów uchwał w sprawie zamiaru likwidacji szkół i placówek

O pośpiechu w przygotowaniu reformy mówił również radny Józef Motyka. – Odnoszę wrażenie, że zarówno pan prezydent jako władza wykonawcza jak i przewodniczący rady miasta postanowili wykorzystać członków komisji do wdrożenia własnych pomysłów na zmiany w funkcjonowaniu oświaty (…). W niecałe trzy tygodnie radni mają wydać wyrok na cztery placówki oświatowe nie mając pełnej wiedzy o skutkach

PROSZĘ NIE NISZCZYĆ TARNOBRZESKIEJ OŚWIATY PANIE PREZYDENCIE

W swoim wystąpieniu były prezydent Tarnobrzega Jan Dziubiński szukał m.in. motywów, które przyświecały prezydentowi w wyborze placówek do likwidacji. – Wszyscy wiedzieliśmy, że gdy budowaliśmy szkołę ponadgimnazjalną nr 1 na ulicy Kopernika, że jest to docelowa lokalizacja szkoły nr 2 „Rolnika”. (…) Te dwie szkoły tam się pomieszczą. Jeśli chodzi o przedszkola (…), zła decyzja ciągnie za sobą złą decyzję (…). Myślę, że sprawa przedszkoli rozpoczęła się w momencie kiedy zapadły decyzje dotyczące przedszkola integracyjnego, one rodzą następne decyzje, czyli szukanie rozwiązania które by zapewniło właściwość tej decyzji a więc szukanie dzieci na Dzikowie, w przedszkolu nr 7, nr 5, żeby zapewnić dzieci w przedszkolu na osiedlu Dzików, jak również dzieci w żłobku, który ma powstać. (…) – komentował radny.

– Kolejna sprawa dotyczy cateringu i sprzątania. Pewnie jest to jest dobry pomysł tylko dlaczego my jako radni dowiadujemy się o tym z mediów a całe miasto mówi o przedsiębiorcach, którzy już się szykują na zlecenia. (…) Nie podzielam opinii prezydenta Mastalerza, ze w oświacie się dużo zarabia, to jest nieprawda. (…) Zostałem zobowiązany do zwrócenia się do pana, panie prezydencie z apelem o nie niszczenie tarnobrzeskiej oświaty

DO OŚWIATY DOPŁACALIŚMY ZAWSZE

Radny Kazimierz Kwiatkowski zwrócił uwagę na wieloletni problem dopłaty miasta do oświaty. – Jestem radnym V kadencji i mogę powiedzieć, że pieniędzy z subwencji na oświatę zawsze brakowało – to nie jest jakaś odkrywcza myśl. Pan prezydent podjął się wojny z wyborcami, z dużą częścią Tarnobrzega, przeciwnicy pana prezydenta to 190 maluchów z przedszkoli, (…) i przenoszenie ich do innych przedszkoli w innych częściach miasta jest nieporozumieniem (…), to jest paranoja. To musi być dokładna analiza i dokładny plan – wyjaśniał radny.

NIE POTRZEBUJEMY REWOLUCJI

O konieczności zmian w oświacie mówił również radny Tadeusz Zych. – Nie można grzechu zaniechania leczyć rewolucyjnym zapałem (…). Wcześniej czy później ten lub następny samorząd stanie przed koniecznym ruchu w oświacie. Niestety styl w jakim prezydent chce zrobić zmiany w oświacie jest fatalny i jego skutki nie będą dobre. Można mieć zastrzeżenia w trzech elementach, po pierwsze pośpiech (…). Druga rzecz, mimo, że jestem zwolennikiem zmian i oszczędności w oświacie, nigdy nie poprę tych zmian jeżeli nie będą one wynikały z całościowej wizji oszczędzania w mieście (…). Jeśli utrzymanie szkoły w Miechocinie wynosi 60 tys zł, to myśmy prawie taką kwotę wystrzelili w powietrze 31 grudnia (…). Po trzecie, to brak jasnych kryteriów tych decyzji – argumentował radny.

BUCZENIE I BRAWA

Wystąpienia radnych zakończyły pierwszą część obrad. W drugiej części odbyło się głosowanie, poprzedzone wystąpieniami przedstawicieli placówek wytypowanych przez prezydenta do likwidacji. W trakcie głosowania zgromadzeni w sali obrad mieszkańcy głośno wyrażali swoją opinię na temat wyników głosowania, głosy na „tak” spotkały się z „buczeniem”, głosy na „nie” nagradzane były gromkimi brawami.

video: Piotr Morawski

foto: Piotr Morawski/Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rodzic z Serbinowa
12 lat temu

Będzie rok spokoju. Radni zagłosowali pod publikę ale najważniejsze, że nie będzie większego problemu z miejscem w przedszkolach, choć już w kilku nie można dziecka zapisać. A co by było gdyby jeszcze dwa zlikwidowano.

"prezydent"
12 lat temu

Panie Uziel, nawet koń by się uśmiał, słysząc to, co ma pan do powiedzenia – i tu odgłos paszczowy się pojawia:-) Ciekawe czy teraz radny Uziel usłyszy na korytarzu „Ja Ci k… jeszcze pokaże”

czy ja mieszkam w Indiach?
12 lat temu

” święte krowy” czyli nauczyciele znów wygrali

Pat
12 lat temu

Brawo radny Tadeusz Zych!!!
Jedyny merytoryczny a nie populistyczno-demagogiczny głos w dyskusji!

tbg
12 lat temu

Kiedy podnoszona jest kwestia likwidacji placówek oświatowych w Polsce, zawsze narasta wokół tego problem, są pikiety, płacze i lamenty – i tak będzie również w przypadku następnej dyskusji, która może pojawi się za kilka miesięcy. Jeśli będzie ona prowadzona z wyprzedzeniem, to prezydent wyrtąci radnym argument o pośpiechu, ciekawe, czy wówczas zagłosują inaczej?

kicia
12 lat temu

Panowie Dybus i Partyka – macie jaja!

tbg
12 lat temu
Reply to  kicia

Jaja może mają ale malutkie – zabrakło im odwagi na zabranie głosu w dyskusji i umotywowanie swoich decyzji

bezrobotny
12 lat temu

Dlaczego radni nie martwią się aż tak innymi mieszkańcami miasta bez pracy? Tylko pierd…ą na sesji populistyczne farmazony co ze zwolnionymi pracownikami, którzy mają rodziny, dzieci… Mało takich osób w mieście bez pracy? Skoro rada miasta tak dba o interesy mieszkańców to powinna zwiększyć etaty nauczycieli, sprzątaczek, kucharek i administracji w szkołach i przedszkolach aby dać pracę tym, którzy jej nie mają. Skoro i tak dopłacamy i problemu nie widzimy to czemu tego nie zrobić. Bezrobotni by Was kochali. Chyba, że nie zależy Wam na dobru mieszkańców tylko na dobru „krzyczącej” grupy.

SKANDAL Radny Uziel: "I co? stawiasz piwo"
12 lat temu

58:30` cz.2 Słowa radnego Uziela po głosowaniu w stronę kogoś z obecnych osób zainteresowanych głosowaniem: „I co? stawiasz piwo…” (śmiech)

Czy tak może zachowywać się radny? teraz widzę czym tak na prawdę kieruje się Radny Miasta Tarnobrzega Stanisław Uziel podczas ważnego głosowania. Ma tupet na koniec dodać dziennikarzom, że order uśmiechu i dobro dzieci są dla niego najważniejsze… ale bagno.

Redakcja tego portalu niech uważa, jeszcze dobrze pamiętam pogróżki tego radnego kierowane pod adresem pani redaktor Radia Rzeszów – „Zadzwonię do twojego naczelnego”, kiedy pani Wanda robiła materiał o słynnych słowach Uziela na sesji do niewygodnej osoby „Ja cię k. załatwię”.

Aż dziw bierze, że taki radny ma prawo głosu w naszym mieście. Po prostu skandal!!!

Aśka
12 lat temu

Temat ważny, za szybko prezydent chciał zmian. Byłam za odrzuceniem propozycji prezydenta ale przyglądając się wypowiedziom i zachowaniom radnych jestem rozczarowana marnym poziomem dyskusji i wypowiedzi. Zycha zawsze szanowałam i on jako jedyny mówił z sensem. Przesadził tylko ze stwierdzeniem, iż nauczyciele za mało zarabiają bo w EU mają więcej – a kto w EU zarabia mniej niż na podobnym stanowisku w Polsce? Słowa Uziela bez komentarza.

Grzegorz Lipiec
12 lat temu

Też wyjątkowy popis. Kiedy mówi dyrektor Grażyna Wianecka, radny Sławomir Partyka bawi się komórką i żuje gumę, czy tam coś przegryza.

K.K.
12 lat temu

Co tam leszczu Partyka, co zrobili radni jak Mastalerz odpowiadał na ich zarzuty w ostatnim wystąpieniu przed przerwą i głosowaniem – prawie połowa była tak zainteresowana jego słowami, że aż wyszła z sali, nie wyczekali do przerwy. Wpierw zadają pytania, kierują pod jego adresem zarzuty a później pokazują chamówę i wychodzą jak Mastalerz zaczyna odpowiadać. Dobrze, ze to wszystko jest nagrane. Już sobie wyrobiłem zdanie o kilku radnych, do wyborów nie zapomnę. Ludzie bez kultury nie powinni zasiadać w RM. Mastalerz święty nie jest ale ma prawo zareagować ironicznym uśmiechem na głupoty wygadywane przez radnych. Po tym co zobaczyłem wcale mu się nie dziwię. Sam się śmiałem. Szkoda tylko, że „lud” kupuje takie brednie.

Mefisto
12 lat temu

wy się cieszcie, że na sesji nie było Paris Hilton-Kołek bo wtedy radni Partyka a zwłaszcza Pawlik bawili by się nie tylko komórką.

BENIA
12 lat temu

NO TAK ,KAZDY SIE MARTWI O NAUCZYCIELI A CO Z NAMI OSOBAMI SPRZATAJACYMI W SZKOLACH ,TE WSZYSTKIE BRUDY .ZWOLNIC SPRZATACZKI NA BEZROBOCIE POJSC A ZATRUDNIA FIRMY SPRZATAJACE ….CZY MY TO NIE LUDZIE.WYDAJE MI SIE ZE KAZDY CZLOWIEK JEST WAZNY.

ED
12 lat temu

Brawo Panie Radny Zych,
Mówi Pan, że nie zarabia Pan 4800 zł a ile Pan zarabia?

Sprawdziłam w Pana oświadczeniu majątkowym za 2010 rok (ogólnie dostępnym na stronie BIP http://www.tarnobrzeg.eobip.pl/_gAllery/15/38/15384/Zych_Tadeusz.pdf) i tam Pan pisze, że jako nauczyciel zarabia Pan 3300 zł netto —– brutto to jest 4700 – i to w 2010 roku. Od tego momentu miał Pan podwyżkę.

Robert
12 lat temu

Dlaczego nauczyciel radny Zych głosował? Czy jako nauczyciel nie powinien wstrzymać się od głosu? Przecież głosowanie dotyczyło reformy oświaty, nie dziwne że głosował na nie. Swojej kieszeni nie będzie reformował. Czy to etyczne zachowanie? Co z tego że mówił o reformie, która jest potrzebna, wie że jest źle ale nie zaproponował rozwiązania pracując w komisji oświaty. Oświatowcy może widzą problem ale ile można trzeba go przeciągać. Aż dobijemy dna.

A Uziel skompromitował się już do końca z tym „stawiasz piwo” – teraz niech szuka świadków, że tego nie powiedział 🙂 Czas oderwać kilku radnych od koryta, robią co chcą, zachowują się jak chcą. Przed wyborami Uziel rozda kilka pluszaków i kolejną kadencję ma w kieszeni.

X
12 lat temu

Czy Przewodniczący Rady Miasta może ukarać radnego Uziela za niegodne zachowanie podczas ostatniej sesji RM? Czy może ujść bez konsekwencji głosowanie Uziela „za stawiasz piwo” – podobno kwestia oświaty bardzo ważna była dla niego. Jak ważna każdy może zobaczyć i usłyszeć 58:30` cz.2 Za kogo on się ma???

Postaw mi kawę na buycoffee.to
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content