Łódź, namioty i mechaniczna pakowarka piasku. Starosta tarnobrzeski doposaża powiatowe magazyny i pogotowia powodziowe

– Nasz region znacznie ucierpiał podczas ostatniej powodzi, dlatego w miarę naszych możliwości staramy się tworzyć, szkolić i doposażać jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo – mówi starosta Krzysztof Pitra.

W wyniku decyzji zarządu powiatu tarnobrzeskiego powołano na bazie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gorzycach magazyn przeciwpowodziowy. W pozostałych gminach utworzono Powiatowe Pogotowie Przeciwpowodziowe, które opiera się na bazie lokalowej i doświadczeniu Ochotniczych Straży Pożarnych z Gorzyc, Grębowa, Siedleszczan (gmina Baranów Sandomierski) oraz Chmielowa (gmina Nowa Dęba).

Magazyny i pogotowia są systematycznie doposażane. Do tej pory zakupiono już mechaniczną pakowarkę piasku z podajnikiem taśmowym (67 637zł), którą przekazano do gminy Gorzyce. Do Grębowa trafiła pięcioosobowa łódź aluminiowa z silnikiem śrubowym (51 660zł). Siedleszczany użytkują natomiast wysokowydajny agregat pompowy w wydajności 450m3/h o wartości 91 635 zł.

-Zakupiony sprzęt jest własnością powiatu ale użyczamy go konkretnym jednostkom w zależności od potrzeb. Chodzi o to aby ten sprzęt był w terenie czyli tak gdzie jest najbardziej potrzebny w sytuacjach kryzysowych- wyjaśnia Krzysztof Pitra.

Powiat zakupił także 3 namioty pneumatyczne o powierzchni od 16m2 do 38m2, wraz z niezbędnymi sprężarkami, a także 20 tysięcy worków z piaskiem i 650 pochodni.

W tym roku powiat tarnobrzeski na wydatki związane z bezpieczeństwem publicznym i ochroną przeciwpożarową planuje przeznaczyć 86 500 zł, które zostaną wykorzystane na: zarządzanie kryzysowe z przeznaczeniem na prowadzenie powiatowego magazynu przeciwpowodziowego, wyposażenie kancelarii tajnej, bieżącą konserwacje radiowej sieci powiatowej.

– Ponadto przewidujemy dofinansowanie innych zadań z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej w tym dofinansowanie turniejów i imprez związanych z ochroną przeciwpożarową- dodaje Pitra.

foto&info: Marek Ostapko

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content