1 marca – dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych – obchody w Tarnobrzegu

4 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Żołnierze wyklęci walkę rozpoczęli jeszcze w 1939 roku. Po 1945, kiedy większość społeczeństwa straciła nadzieję, że Polska będzie wolna, oni podjęli walkę z komunistami.

W latach 1944-1955 z komunistami walczyło ponad 200 tysięcy osób, około 20 tysięcy zginęło. Komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tysięcy wyroków kary śmierci, z których około czterech i pół tysiąca wykonano.

Ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r.

Jednym z żołnierzy wyklętych był Hieronim Dekutowski ps. Zapora, – pułkownik, major, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN.

Dekutowski wpadł 16 września 1947r, został przewieziony do centralnego więzienia MBP w Warszawie na Mokotowie. Podczas rozprawy która odbyła się 3 listopada 1948 przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie, w celu poniżenia wraz z innymi członkami organizacji zostali przebrani w mundury Wehrmachtu. Sąd skazał go na 7-krotną karę śmierci. Po nieudanej próbie ucieczki trafił razem z Władysławem Siłą -Nowickim na kilka dni do karceru, gdzie siedzieli nago, skuci w kajdany.

7 marca 1949 wykonano na nim karę śmierci; stracono też 6 jego byłych podkomendnych. W chwili śmierci, pomimo tego, że miał tylko 30 lat, wyglądał jak starzec z siwymi włosami, wybitymi zębami, połamanymi rękami, nosem i żebrami oraz zerwanymi paznokciami. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!”. Do dziś nie są znane miejsca pochówku „Zapory” i jego ludzi.

źródło: IPN, wilkipedia

**********

Od godz. 12 rozpoczynają się uroczystości przygotowane przez Klub Gazety Polskiej oraz Prawo i Sprawiedliwość w Tarnobrzegu

godz. 12:00 – Msza św. w kościele OO.Dominikanów

godz. 13:00 – przemarsz z kościoła pod pomnik mjr Hieronima Dekutowskiego

godz. 13:30 – otwarcie uroczystości

godz. 13:45 – apel poległych i zamordowanych

godz. 14:00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy

godz. 14:15 – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

godz. 14:30 – zakończenie uroczystości

O godz. 17:30 w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu przy ul. Wyspiańskiego 2a, SSPN Złota Siarka organizuje prelekcję na temat żołnierzy wyklętych.

Plan:

1. Wystąpienie dra hab. T. Zycha.

2. Wystąpienie kombatantów z tarnobrzeskiego koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Wojska Polskiego.

– Zaangażowanie SSPN Złota Siarka w upamiętnianie wydarzeń historycznych i oddawanie hołdu bohaterom przeszłości ma na celu pobudzenie patriotyzmu wśród młodych ludzi, związanych nie tylko z piłką nożną i KS Siarka. Pragniemy wpajać młodym pokoleniom, że patriotyzm nie jest anachronicznym pojęciem – mówi prezes ZS Wojciech Broda.

video: zolnierzwyklety1

video: samueljrp

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x