10.03 (sobota) Wernisaż wystawy „Blask i szelest arystokracji” w Sandomierzu, godz.14

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Blask i szelest arystokracji – tkaniny i stroje z XVIII wieku”, który odbędzie się 10 marca 2012 r., o godz. 14.00, w sali wystaw czasowych sandomierskiego Zamku. Czas trwania ekspozycji: 10 marca – 06 maja 2012 roku.

Zabytkowa tkanina stosunkowo rzadko gości w naszych salach wystawowych. Z tym większą przyjemnością zapraszamy wszystkich sympatyków dawnego rzemiosła tkackiego, tym razem na spotkanie z XVIII wieczną, luksusową tkaniną odzieżową.

Wystawa prezentuje przykłady kunsztownych tkanin w stylu dzieł tkackich najwybitniejszych ówczesnych projektantów, takich jak: James Leman, Jean Revel i Anna Maria Garthwaite. Chronologiczny układ pozwoli prześledzić zmiany w komponowaniu wzorów przebiegające w poszczególnych dekadach XVIII wieku, a tym samym umożliwi obserwację przemian zachodzących od baroku poprzez rokoko aż po klasycyzm.

Ekspozycję dopełniają dwie autentyczne suknie w stylu angielskim zwane z francuskiego – robe à l’anglaise i suknia w stylu empire. Tylko na naszej wystawie będą mogli Państwo zobaczyć suknię w stylu angielskim wyeksponowaną nietypowo – od wnętrza, tak by można było dokładnie przestudiować szczegóły konfekcjonowania sprzed trzech wieków.

Wyjątkowo rozbudowane opracowanie części edukacyjno – informacyjnej towarzyszącej wystawie, ułatwi jej odbiór nawet tym widzom, którzy po raz pierwszy spotkają się z takim tematem. Kuratorem wystawy jest Bożena Ewa Wódz, aranżację i materiały edukacyjno – informacyjne wykonała Bogumiła Gancarz. Opracowanie merytoryczne wystawy jest dziełem Przemysława Krystiana Farysia.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x