W tarnobrzeskim ZSP1 wybierano kreatywnych kucharzy

Pierwsza edycja międzyszkolnego Tarnobrzeskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych: ”Kreatywny Kucharz” odbyła się w środę 14 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu przy ul. Kopernika. Patronem konkursu był Prezydent Miasta Tarnobrzeg Norbert Mastalerz.

W  Jury zasiedli między innymi szefowie kuchni: pan Piotr Sabala z Dworu Dwikozy oraz pan Marek Łukasiewicz z Restauracji Magnackiej w Baranowie Sandomierskim. Gościem honorowym i członkiem Jury był pan Marek Łysiak – Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół gastronomicznych z Sandomierza, Mielca, Stalowej Woli oraz Tarnobrzega. Celem Konkursu jest propagowanie sztuki kulinarnej i podnoszenie kwalifikacji młodzieży. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować danie główne z udziałem mięsa wieprzowego i ziemniaków.

Konkurs sponsorowali: „Dwór Dwikozy” z Dwikóz, „Zrywpol” Spółdzielnia Inwalidow „ZPChr” ze Stalowej Woli, Sklep spożywczy TRIO-NIS Danuty i Lesława Kosior z Tarnobrzega, Piekarnia „Monika” Danuty i Bolesława Wójcikowskich z Tarnobrzega, Handel Artykułami Przemysłowymi Gospodarstwa Domowego Józefa Kusiny z Tarnobrzega. Konkurs wspiera też Restauracja Magnacka przy Zespole Zamkowo-Parkowym w Baranowie Sandomierskim.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 posiada warsztaty gastronomiczne mieszczące się przy Gimnazjum Nr 2. Warsztaty posiadają 3 w pełni wyposażone pracownie gastronomiczne oraz pracownię obsługi konsumenta. W związku z reformą szkolnictwa w nowym roku szkolnym szkoła oferuje gimnazjalistom nowe kierunki gastronomiczne. Młodzież będzie kształcona na dwóch kierunkach technikalnych: Technik żywienia i usług gastronomicznych oraz Kelner, a także w zasadniczej szkole zawodowej w zawodzie Kucharz.

Uczniowie klas gastronomicznych ZSP nr 1 zdobyte umiejętności często prezentują podczas obsług kulinarnych i kelnerskich różnych imprez okolicznościowych organizowanych na rzecz środowiska lokalnego. W tym roku szkolnym były to między innymi: Miejskie Obchody Dnia Edukacji Narodowej, uroczystości na Placu Bartosza Głowackiego związane z prezydencją Polski w Unii Europejskiej, Miejskie Obchody Dnia Niepodległości, 25‑lecie Szkoły Podstawowej Nr 10, Uroczystość Otwarcia Orlików w Szkole Podstawowej Nr 3 i w Szkole Podstawowej Nr 7 w Tarnobrzegu.

Gimnazjaliści, którzy wiążą swoją przyszłość z gastronomią lub innym kierunkiem oferowanym przez ZSP Nr 1 (informatyką, ekonomią, handlem, reklamą, turystyką, fryzjerstwem) mogą odwiedzić szkołę 3 kwietnia podczas Dni Otwartych. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie przygotują atrakcyjny program.

tekst&foto: Anita Wójcikowska

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content