Inauguracja obchodów roku Jana Słomki w MBP i Gimnazjum nr.2

Inauguracja obchodów Roku Jana Słomki odbyła się w środę 18 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu. Z tej okazji otwarto wystawę poświęconą wieloletniemu wójtowi z Dzikowa, autorowi „Pamiętników włościanina”.

Na wystawie zgromadzono wiele archiwalnych zdjęć i dokumentów, eksponatów znanych z kart pamiętników pisanych przez tego wybitnego tarnobrzeżanina. Pamiątki pochodzące z prywatnych zbiorów można zobaczyć dzięki uprzejmości rodziny Słomków. Szczególnie pieczołowicie opiekuje się nimi żona wnuka Jana Słomki- pani Zofia Słomkowa.

W uroczystości udział wzięli m.in. inicjatorzy powołania obchodów Roku Jana Słomki:
Prezydent Miasta Tarnobrzeg Norbert Mastalerz, Radny Miasta Waldemar Stępak, przedstawiciele rodziny Jana Słomki oraz ci wszyscy, którym bliskie są wartości tak ważne w życiu wójta z Dzikowa.

DWÓJKA DLA PATRONA

Idee promowane przez Jana Słomkę kontynuują nauczyciele i społeczność uczniowska Gimnazjum nr 2 w Tarnobrzegu. Od 2005 roku szkoła nosi imię Jana Słomki. W gimnazjum podejmowane są inicjatywy mające na celu pokazywanie uczniom – na przykładzie życia i działalności Patrona Szkoły – najcenniejszych zasady w życiu człowieka.

Obok corocznych konkursów historycznych, plastycznych, literackich, propagowania wiedzy o postaciach ważnych dla naszego regionu, w szkole organizowany jest plebiscyt na Szkolną Osobowość Roku. Uczniowie noszący ten zaszczytny tytuł postępują zgodnie z „dobrymi obyczajami”, czyli wzorami zachowań opracowanymi na podstawie „Pamiętników włościanina” Jana Słomki.

Szczególnie ważne są rzetelność i uczciwość w nauce, inicjowanie akcji charytatywnych, postawa patriotyczna , odwaga przy podejmowaniu trudnych, nie zawsze popularnych wśród młodzieży, decyzji. Ponadto „ Szkolna Osobowość Roku” ma wzorową opinię wśród nauczycieli i cieszy się szacunkiem społeczności szkolnej.

Zwycięzca plebiscytu, oprócz honorowego tytułu, otrzymuje nagrodę w postaci rocznego kursu języka angielskiego w Szkole Języków Obcych WORD w Tarnobrzegu. Fundatorem nagrody jest rodzina Słomków.

Dumni ze swoich wychowanków nauczyciele Gimnazjum nr 2 przygotowali wystawę w Bibliotece Miejskiej prezentującą zdjęcia i informacje, przybliżające mieszkańcom Tarnobrzega sylwetki tych wyjątkowych młodych ludzi.

W ośmioletniej historii plebiscytu laureatami byli następujący absolwenci Gimnazjum nr 2:

Kamila Piątkowska 2004/2005

Marta Tworek 2005/2006

Marta Parol 2006/2007

Karolina Mazur 2007/2008

Katarzyna Ciak 2008/2009

Julia Wójcik 2009/2010

Krzysztof Zegzuła 2010/2011

Działania Gimnazjum nr 2 i inicjatywy podejmowane z okazji Roku Jana Słomki rozpowszechniają idee płynące z przekonań i doświadczeń życiowych Jana Słomki – wójta, działacza społecznego, patrioty, chrześcijanina i wrażliwego człowieka. Wszystko to jest doskonałą okazją do refleksji nad aktualnością słów twórcy „Pamiętników włościanina” : „(…) niech z tego, co już należy do przeszłości, płynie nauka na przyszłość.”

tekst:Barbara Serwan-Kupiec

foto:Andrzej Niedziałek

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content