Zamek w Baranowie na sprzedaż

W odpowiedzi na zapytanie poselskie Mirosława Pluty w sprawie przyszłości zamku w Baranowie Sandomierskim minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski odpowiada: „Strategia rozwoju Agencji Rozwoju Przemysłu SA w latach 2012–2015 zakłada zbycie Zespołu Zamkowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim”.

Poseł Mirosław Pluta złożył zapytanie poselskie w sprawie przyszłości Zespołu Pałacowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim. Poseł pytał Ministra Skarbu Państwa Mikołaja Budzanowskiego, jaka jest dalsza przyszłość Zespołu Pałacowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim oraz na ile niepokoje lokalnej społeczności związane z planowanym zbyciem Zespołu Pałacowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim są uzasadnione?

W odpowiedzi na zapytanie Posła Mirosława Pluty, Minister Mikołaj Budzanowski poinformował, że :

” Agencja Rozwoju Przemysłu SA zarządza Zespołem Zamkowo-Parkowym w Baranowie Sandomierskim, który został nabyty w drodze aportu dokonanego przez Skarb Państwa w 1997 r. Sprawując pieczę nad zespołem, ARP SA ustanowiła w swojej struktur organizacyjnej oddział, którego zadaniem jest świadczenie usług zakwaterowania, wyżywienia, organizacji i obsługi szkoleń, konferencji, imprez kulturalnych, usług turystycznych.

Na terenie zespołu prowadzona jest działalność muzealno-wystawiennicza, tereny zespołu udostępniane są dla celów rekreacyjnych i turystycznych. W okresie piętnastu lat zarządzania i działalności w zespole ARP SA dokonała szeregu prac remontowo-konserwatorskich. Prace prowadzone były w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków (jak również przy współfinansowaniu ze środków WKZ). Przyświecającym spółce celem było utrzymanie na wysokim poziomie technicznym obiektu, który jest ważnym elementem kultury polskiej i dziedzictwa narodowego.

ARP SA dokładała starań, aby przywrócić zespołowi jego dawną świetność, jak również zachować niepowtarzalny charakter obiektu. Spośród istotnych prac remontowo-konserwatorsko-rekonstrukcyjnych należy wymienić zwłaszcza zabezpieczające kamieniarkę i polichromię dziedzińca arkadowego, konserwację i rekonstrukcję elementów wystroju kaplicy zamkowej, apartamentów zamkowych, elewacji zamku, a także historycznych mebli w Galerii Tylmanowskiej.

Przeprowadzono również, przy współfinansowaniu środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, prace odtworzeniowe murków bastionowych przy tarasach fontannowych oraz prace modernizacyjne przy zabytkowej oranżerii. Obecnie prowadzona jest również inwestycja polegająca na budowie pola golfowego. Należy zaznaczyć, iż ARP SA ponosi znaczne koszty w związku z utrzymaniem Zespołu Zamkowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim, a prowadzona tam działalność hotelarsko-gastronomiczna nie jest działalnością dochodową.

Przyjęta przez zarząd oraz pozytywnie zaopiniowana przez radę nadzorczą spółki strategia rozwoju Agencji Rozwoju Przemysłu SA w latach 2012–2015 zakłada sprzedaż przez ARP SA nieruchomości, które nie są niezbędne do prowadzenia przez spółkę działalności statutowej. Strategia zakłada zbycie również Zespołu Zamkowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim. Tym samym możliwe jest również przekazanie zespołu na rzecz samorządu lokalnego.

Obecnie wykonywany jest operat szacunkowy obiektu. Wycenie poddana została również kwestia ustalenia rynkowej stawki czynszu dzierżawnego dla działalności hotelarsko-gastronomicznej prowadzonej w obiekcie. Po dokonaniu wyceny i przeprowadzeniu analiz rynkowych ARP SA zamierza zbyć Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim. W przypadku niepowodzenia prowadzone będą działania mające na celu ewentualne wydzierżawienie działalności hotelarsko-gastronomicznej”.

Po otrzymaniu odpowiedzi od Ministra Budzanowskiego , Poseł M. Pluta wystosował list w którym zadaje dodatkowe pytania dotyczące przyszłość Zespołu Pałacowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim. Podobny list został wysłany też do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Pełny tekst zapytania Posła Mirosława Pluty oraz odpowiedź Ministra Mikołaja Budzanowskiego znajdziecie Państwo tutaj:

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ7.nsf/ZAPop/00676?OpenDocument

info: Wojciech Lis, Dyrektor Biura Poselskiego Mirosława Pluty w Tarnobrzegu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content