02-03.06 (sobota – niedziela) 4 edycja Militariady w Nowej Dębie

Jazda pojazdem wojskowym, szermierka na bagnety, rozminowywanie przy pomocy wykrywacza metalu, zawody strzeleckie z replik broni – to tylko kilka z całego szeregu atrakcji, jakie czekają na wszystkich, którzy na początku czerwca odwiedzą Nową Dębę podczas czwartej edycji „Militariady”.

Tegoroczna „Militariada” odbędzie się w dniach 2 i 3 czerwca, tradycyjnie na terenach nad Zalewem.

Na gości czekają m.in. prezentacje sprzętu i wyposażenia jednostek Sił Zbrojnych RP – w tym także ciężki sprzęt pancerny z 14 Bataliony Czołgów wchodzącego w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Nowoczesny sprzęt zaprezentują także producenci uzbrojenia – Centrum Produkcji Wojskowej Huty Stalowa Wola i wchodzący w skład grupy Bumar, nowodębski Dezamet. Ponadto sprzęt i wyposażenie wojskowe – współczesne i historyczne, polskie i zagraniczne – zaprezentują grupy historyczne i airsoftowe. W sobotę i niedzielę zaplanowano także pokazy dynamiczne jednostek wojskowych i grup rekonstrukcyjnych.

SZERMIERKA NA BAGNETY

Ale pokazy i prezentacje to tylko część atrakcji. – Chcemy by odwiedzający „Militariadę 2012” nie tylko zobaczyli prezentowany sprzęt wojskowy ale także mogli spróbować choć na chwilę poczuć jak żyli i walczyli żołnierze w różnych epokach i częściach świata – podkreśla burmistrz Wiesław Ordon.

Na tych, którzy w pierwszy czerwcowy weekend przybędą na „Miliatriadę 2012”, czekają nierzadko bardzo nietypowe atrakcje. Każdy będzie mógł na przykład spróbować swych sił w szermierce na bagnety.

– Przed wojną była to popularna wśród wojskowych dyscyplina sportowa – mówi Paweł Murawski, dowódca grupy rekonstruującej pododdział kolarzy Wojska Polskiego z 1939 roku. Podczas „Militariady” zorganizujemy pokazy, szkolenie i zawody w tej dyscyplinie. Ale uprzedzam, to trudna sztuka – dodaje Paweł Murawski.

NAUKA STRZELANIA

Podczas „Militariady 2012” będzie można także nauczyć się posługiwania się wykrywaczem min, wziąć udział w zawodach w strzelaniu dynamicznym czy snajperskim z replik broni a także strzelić z łuku szkockiego i nauczyć posługiwania się rapierem.

Specjalna strzelnica czekać będzie na najmłodszych amatorów militariów a na zwycięzców w konkursach i zawodach czekać będę cenne nagrody rzeczowe, militarne gadżety ale także przejażdżki pojazdami wojskowymi.

WODECKI I ŁZY

„Militariada 2012” to oczywiście także koncerty muzyczne. Sobotnie koncerty podsumuje występ zespołu Łzy, natomiast w niedzielę gwiazdą wieczoru będzie Zbigniew Wodecki.

– Lista atrakcji nie jest jeszcze zamknięta – mówi burmistrz Ordon – dlatego zapraszamy grupy rekonstrukcyjne i pasjonatów militariów do zgłoszenia swojego udziału w tegorocznej Militariadzie, a wszystkich już dziś zapraszamy w pierwszy czerwcowy weekend na tereny nad Zalewem w Nowej Dębie.

Więcej informacji na stronie www.militariada.nowadeba.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kicia
11 lat temu

czy wiadomo coś o koncercie czwartkowym w SOK?
bedzie ? nie bedzie?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content