12.05 (sobota) Otwarcie wystawy malarstwa Zdzisława Beksińskiego z okazji sandomierskiej Nocy Muzeów

Otwarcie wystawy malarstwa pt. Zdzisław Beksiński – mroki podświadomości, przygotowanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku zaplanowano na sobotę 12 maja o godz.19.30. Tegoroczna edycja sandomierskiej Nocy Muzeów przebiegać będzie pod hasłem: SANOK W SANDOMIERZU. NOC MUZEÓW 2012. Bezpłatne zwiedzanie w godz.18-23.

Sandomierska wystawa obrazów Beksińskiego zorganizowana przez Muzeum Historyczne w Sanoku, prezentuje dzieła wczesnego, fantastycznego nurtu z przełomu lat 70 i 80 (fryz dolny) oraz z ostatniego okresu, namalowane ok. 2000 roku (fryz górny).

Łącznie to 21 obrazów olejnych na płycie pilśniowej. Obrazy nie są podpisane, ponieważ artysta nigdy nie nadawał tytułów, uznając dowolność interpretacji tego, co objawia się nie oczom, a duszy widza.

W programie realizowanym w dniu 12 maja 2012 roku przez sandomierskie Muzeum Okręgowe mieszące się w Zamku Kazimierzowskim znajdą się następujące wydarzenia:


O godzinie 18.30 nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej pt. Poetycki świat Janusza Szubera, połączone ze spotkaniem autorskim z Januszem Szuberem.

Janusz Szuber (ur. 10 XII 1948 w Sanoku) poeta, eseista i felietonista zafascynowany krajobrazem i wielokulturowym dziedzictwem Ziemi Sanockiej. Zadebiutował w 1995 roku tomikiem Paradne ubranko i inne wiersze, po ponad trzydziestu latach pisania dla wąskiego grona osób.

Poeta jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Clubu oraz autorem kilkunastu tomów poetyckich, m.in. Apokryfy i epitafia sanockie (1995), Pan Dymiącego Zwierciadła, Gorzkie prowincje, Srebrno-pióre ogrody (1996), Śniąc siebie w obcym domu (1997), Biedronka na śniegu, wyboru wierszy pt. O chłopcu mieszającym powidła (1999), Z żółtego metalu, 19 wierszy, Okrągłe oko pogody (2000), Las w lustrach (2001) oraz wyboru pt. Tam gdzie niedźwiedzie piwo warzą (2004).

Wiersze Janusza Szubera przetłumaczone zostały na dwanaście języków. Poeta jest współzałożycielem Stowarzyszenia „Korporacja Literacka” w Sanoku i redaktorem zeszytów „Acta Pancoviana”. Otrzymał wiele nagród, m.in. im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Fundacji Kultury, Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich.

O godzinie 19.00 zapraszamy na koncert akordeonowy Seweryna Gajdy z Sanoka.

Seweryn Gajda jest uczniem V klasy PSM II stopnia w Sanoku w klasie akordeonu Andrzeja Smolika. W tym roku młody akordeonista o nadzwyczajnej sprawności technicznej i ekspresji, uzyskał II miejsce w Finale Przesłuchań Ogólnopolskich Szkół Muzycznych w Warszawie. Mieszka w Olszanicy, uczy się równocześnie w I Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku.

O godzinie 19.30 nastąpi otwarcie wystawy malarstwa pt. Zdzisław Beksiński – mroki podświadomości, przygotowanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku.

Zdzisław Beksiński (24.02.1929 Sanok – 21.02.2005 Warszawa). Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1952). Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych, rysownik, rzeźbiarz, fotografik i artysta posługujący się grafiką komputerową.

Swoją drogę artystyczną rozpoczął od czarno-białej fotografii i rysunku, jednak to twórczość malarska przyniosła mu największe sukcesy i sławę; zalicza się do grona popularnych i cenionych twórców w Polsce i uznanych na świecie malarzy podejmujących tematy nasycone refleksjami temporalnymi i wanitatywnymi (przemyślenia na tle egzystencjalnym, związane z poznaniem, czasem, przemijaniem, śmiertelnością).

Poprzez cykl wystaw indywidualnych organizowanych w latach 80 i początku lat 90 XX w., jego sztukę poznała Europa Zachodnia i daleka Japonia; w Paryżu istniała galeria Beksińskiego, a kilkadziesiąt obrazów weszło do stałej ekspozycji w prywatnym muzeum sztuki europejskich krajów wschodnich w Osace.

Twórczość Beksińskiego, metaforyczna, w całości podporządkowana naturze psychologicznej, uznawana jest za największe objawienie sztuki współczesnej. W malarstwie pozostał wierny figuracji, zarówno we wczesnym okresie, kiedy groźny i tajemniczy świat jego obrazów zbliżał się do fantastyki i wizjonerstwa (okres „fantastyczny” lub „barokowy”), jak i w późniejszym, bardziej syntetycznym (ograniczającym motywy) i materializującym wizje nacechowane łagodniejszą dramaturgią (okres „gotycki”).

Po 2000 roku, prócz malarstwa i rysunku, tworzył kompozycje w technice komputerowej. W czasie, kiedy Beksiński mógł mieć już poczucie artystycznego spełnienia, jako człowiek sukcesu, który zajął miejsce wśród największych w dziejach sztuki polskiej – jego życie i droga twórcza, zostały gwałtownie przerwane; w 2005 roku artysta został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu.

Cały dorobek artystyczny i majątek Beksińskiego, zgodnie z jego zapisem testamentowym, trafił do rodzinnego Sanoka, do zbiorów Muzeum Historycznego. Duża część zgromadzonej kolekcji, liczącej kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii, od maja 2012 roku jest udostępniona dla zwiedzających, w ramach utworzonej w Muzeum Historycznym w Sanoku, stałej Galerii Zdzisława Beksińskiego.

foto&info: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content