Tarnobrzescy Strzelcy maszerowali szlakiem legionistów

XVII już Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich po Ziemi Sandomierskiej „Konary 2012” odbył się w ubiegły weekend. Jak co roku Jednostka Strzelecka 2002 Tarnobrzeg zadbała aby ten marsz przebiegał planowo. Warto wspomnieć że podczas całego marszu wyznaczona była służba medyczna oraz służba porządkowa które dbały o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich biorących udział.

Zbiórkę uczestników zarządzono na godzinę 15.00 w sobotę 19 maja. Po krótkim omówieniu regulaminu wszyscy biorący udział wyruszyli w kierunku przeprawy promowej na Wiśle. Kiedy wszyscy byli już po drugiej stronie rzeki rozpoczął się pierwszy odcinek z prawie 40 km trasy. Niestety jedna osoba już na tym etapie musiała pożegnać się z innymi i wrócić do domu. Etap ten zakończył się dopiero w Koprzywnicy gdzie zorganizowano dłuższą przerwę i przeprowadzono obowiązkowe sprawdzenie stóp w celu opatrzenia ewentualnych urazów.

Drugi etap miał na celu doprowadzenie uczestników do Sulisławic. Podróżowali oni na przemian przez teren zabudowany i las mijali również stawy i przechodzili przez łąki i pola. Kiedy dotarli wreszcie do celu po krótkiej przerwie mogli zwiedzić kaplicę której część została poświęcona Oddziałowi Partyzanckiemu „Jędrusie” którego imię nosi JS 2002.

W podziemiach wspomnianej kaplicy mieściła się drukarnia pisma konspiracyjnego „Odwet”. Jako że Sulisławice są miejscem gdzie mieści się zbiorowa mogiła „Jędrusiów” zorganizowane zostały krótkie uroczystości zakończone złożeniem zniczy. Po uroczystościach nastąpiła dłuższa przerwa mająca na celu ponowne sprawdzenie stóp oraz przygotowanie się do nocnego marszu.

Trzeci etap kończył się w Klimontowie ale do tego miejsca uczestników czekała jeszcze długa droga. Był to przedostatni na ten dzień odcinek marszu dlatego wszyscy zebrali w sobie siły i ukończyli go na rynku tego miasta.

Ostatni odcinek był jednym z najtrudniejszych choć wcale nie był długi. Uczestnicy podróżowali do Gór Pęchowskich gdzie znajdował się cmentarz legionistów. Mimo ogólnego zmęczenia znalazło się kilku ochotników którzy ostatni kilometr pokonali biegnąc.

Na miejscu odbyły się uroczystości i złożenie znicza pod pomnikiem. Około godziny 2.00 w pobliskim lasku niedaleko pierwszowojennych pozostałości okopów rozłożono obóz gdzie uczestnicy mieli przenocować.

Drugiego dnia Marszu czyli 20 maja o 7.00 ogłoszono pobudkę. Po śniadaniu i zwinięciu obozowiska wszyscy udali się w kierunku Konar gdzie marsz miał zostać zakończony. Droga obfitowała w opowieści o bohaterstwie oddziałów które właśnie w tych miejscach walczyły. Uczestnicy dotarli do miejsca w którym mieli czekać na autobus przed wyznaczoną godziną a pozostały czas umilili sobie rozmawiając, śpiewając oraz na ochotnika kąpiąc się w pobliskiej rzeczce. Autobus zabrał wszystkich pozostałych biorących udział w marszu do Tarnobrzegu.

Zdjęcia z marszu „Konary 2012” dostępne tutaj

foto&info: Tarnobrzescy Strzelcy

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content