28.07 (sobota) Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Nowy Brzeg – Nowa Fala” nad Jeziorem Tarnobrzeskim – program imprezy

Jacht Klub Kotwica zaprasza na jubileuszową, piątą edycję Festiwalu „Nowy Brzeg – Nowa Fala” połączoną z obchodami 10-lecia istnienia klubu. Impreza odbędzie się w sobotę 28 lipca nad brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na plakacie.

O historii imprezy:

” Nad wodami naszego pięknego zalewu spotkamy się tak naprawdę po raz szósty. Wspólnie z mieszkańcami regionu upamiętnimy doroczną, przedwojenną tradycję Dni Morza – a w naszym wydaniu Święto Morza i Wisły, które po raz pierwszy przez Jacht Klub Kotwica i ówczesnego komandora klubu Tadeusza Gospodarczyka zostało zainaugurowane w 2007 roku. Wprawdzie z tradycją centralnych obchodów przygotowywanych od 1932 roku przez Ligę Morską niewiele pozostało, nie mniej idea, duch i cel pozostał ten sam.

– Organizując po raz pierwszy imprezę nad brzegiem wtedy jeszcze Zalewu Machowskiego przyświecał nam jeszcze jeden cel, a mianowicie podtrzymanie tradycji, które zostały zapoczątkowane przez założycieli pierwszego tarnobrzeskiego klubu żeglarskiego powstałego w latach sześćdziesiątych – mówi Tadeusz Gospodarczyk. – Wypracowane dobre doświadczenia i tradycje ówczesnego klubu stały się dla nas bazą do zainicjowania działań propagujących kulturę marynistyczną i żeglarstwo – dodaje.

I tak narodził się Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Nowy Brzeg – Nowa Fala”, który po raz pierwszy pod tą właśnie nazwą został zorganizowany w 2008 roku.

– O imprezie w takim wydaniu marzyłem chyba od zawsze – mówi Tadeusz Gospodarczyk. – Festiwal jest imprezą wielowątkową, w czasie której możemy pokazać to co najlepsze i najpiękniejsze w tej kulturze – ducha walki sportowej, pokory w rywalizacji z żywiołem, współprace, żeglarską biesiadę przy dźwiękach piosenki żeglarskiej i szant typowych pieśni pracy – zaznacza pomysłodawca festiwalu.

Choć jak przyznaje Gospodarczyk początki były trudne to jednak dziś festiwal rozpoznawany jest w regionie i kraju.

– Niewiele osób wierzyło w powodzenie imprezy. Organizacja czegoś co ma być imprezą to nie tylko wynajęcie sceny i zespołów. To oddanie kawałka siebie, szczególnie jeśli mierzy się wysoko – mówi.

Dzięki wytrwałości i wierze w powodzenie Festiwalu impreza została dostrzeżona w kraju. W 2010 roku Polski Związek Żeglarski organizatorom festiwalu wręczył „Błękitnego Spinakera” – nagrodę za najlepszą śródlądową imprezę 2010 roku.
Festiwal to też ludzie – podkreśla Tadeusz Gospodarczyk.

– Bez zaangażowania wielu osób, firm, sponsorów, lokalnych i regionalnych mediów impreza nie miałaby szans powodzenia.

Tegoroczna edycja festiwalu łączy się z 10-leciem Jacht Klubu Kotwica, który w 2003 roku z inicjatywy Tadeusza Gospodarczyka oraz wielu miłośników żeglarstwa został powołany do życia.

„Nowy Brzeg – Nowa Fala” – to jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Kotwicę. W związku z piątą edycją festiwalu i okrągłą rocznicą założenia klubu organizatorzy przygotowują szereg atrakcji.

Na scenie wystąpią nowi goście, zespoły mniej u nas znane ale za to doświadczone i w kraju cenione. Na wodzie tradycyjnie zostanie rozegrany cykl regat z udziałem dzieci i młodzieży, samorządów, firm oraz najbardziej widowiskowe regaty w klasie otwartej.

Po raz pierwszy osoby, które nie miały do tej pory styczności z kulturą żeglarską będą mogły zajrzeć do Żeglarskiego Zakątka Kulturalnego – miejsca, w którym pokładowy kuk zaprezentuje dzienny jadłospis, żeglarze będą uczyć języka sternika i wiązania lin, a najbardziej wytrwali przejdą musztrę piracką, by później zawitać na chrzcinach u Neptuna i Prozerpiny.

Więcej nie zdradzimy. Nich to będzie dla Was niespodzianką. W najbliższą sobotę pamiętajcie – CUMUJEMY W TARNOBRZEGU”.

– Jacht Klub Kotwica, organizator główny Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Nowy Brzeg – Nowa Fala”

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x