Tarnobrzeg, Sandomierz: Syreny alarmowe w hołdzie powstańcom

W środę 1 sierpnia br. o godz. 17 w Sandomierzu i Tarnobrzegu, włączone zostaną na okres jednej minuty syreny alarmowe. Ich uruchomienie związane jest z symboliczną datą w polskim kalendarzu. W tym dniu cała Polska czci pamięć i oddaje hołd bohaterskim żołnierzom Powstania Warszawskiego oraz mieszkańcom stolicy poległym w czasie powstania.

Będzie to również kontrola systemu w ramach rozporządzenia Rady Ministrów. Uruchamiane 1 sierpnia syreny tworzą system obrony cywilnej. Włącza się je w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia dla ludności.

foto: Jerzy Tomaszewski/ na zdjęciu żołnierze AK

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
8 lat temu

To bardzo dobry zwyczaj. Moze warto by przy okazji przypomniec, ze urodzeni w Dzikowie (obecnie Tarnobrzeg) dzieci dr Michala Marczka-Oborskiego: Natalia Marczak-Oborska I voto Bojarska II voto Wieczorkiewicz oraz jej brat Stanislaw Marczak-Oborski byli powstancami warszawskimi. „Natalia” walczyla na Woli, a „Juliusz Oborski” w Batalionie AK „Kilinski” (zdobywal m.in. budynek „Pasty”). W powstaniu uczestniczyla takze harcmistrzyni Helena Zaleska (z domu Wilk), po wojnie nauczycielka tarnobrzeskiego LO, skazana w 1950 r. w procesie pokazowym „Mlodziezowego Ruchu Oporu”. Jakis czas mieszkala tu po powstaniu (u swojej rodziny w Miechocinie?) warszawska instruktorka, druhna Bronislawa Moszynska-Mierzecka. W powstaniu od pazdziernika 1944 r. prowadzila szpitalik dla dzieci w Willi „Perelka”, a wiosna 1945 r. organizowala tarnobrzeski Hufiec Harcerek ZHP. Moze ktos zna tez innych powstancow, rodem z Tarnobrzega (lub tu zamieszkalych po 1944 r.)?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x