08.09 (sobota) „Narodowe czytanie Pana Tadeusza” w Sandomierzu, godz.15.30

Sandomierz jest jednym z 31 miast Polski, w których w najbliższą sobotę odbędzie się czytanie Pana Tadeusza. Wspólne czytanie będzie miało miejsce na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu, w sobotę, 8 września o godzinie 15.30. Wydarzenie rozpocznie wspólny polonez wokół Ratusza, prowadzony przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz młodzież z zespołu „Ziemia Sandomierska”. Organizatorzy sandomierskiej akcji gorąco zachęcają do uczestnictwa.

W tym roku mija dwieście lat od „ostatniego zajazdu na Litwie”, czyli od roku 1812, w którym to Adam Mickiewicz osadził akcję swojego dzieła (a dokładniej – w którym akcję zakończył, bo zaczyna się ona jeszcze w roku 1811). Z powodu tej okrągłej rocznicy Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się do władz wszystkich polskich województw, powiatów i gmin o włączenie się do akcji „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. – „Akcja ma popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury” – informuje w oficjalnym komunikacie Kancelaria.

Do udziału w projekcie zgłosiło się jednak 31 polskich miast: Biała Podlaska, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Elbląg, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Kalisz, Kazimierz, Kielce, Koszalin, Kraków, Łódź, Malbork, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wałbrzych, Włocławek, Wrocław, Zakopane, Zielona Góra.

video: wolacco

foto: wilkipedia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content