Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna istnieje już 15 lat

Jubileusz 15-lecia TSSE świętowano w miniony piątek w Zamku w Baranowie Sandomierskim. Tarnobrzeska Specjalna Strefa „EURO-PARK Wisłosan” została uruchomiona, jako druga w Polsce, w 1997 roku na terenach byłego Zagłębia Siarkowego.

Tarnobrzeska strefa jest zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, posiadającą oddział w Tarnobrzegu. Zarządza ona kilkunastoma różnymi kompleksami, od Wrocławia po Toruń. Działa w sześciu województwach, ma 20 podstref zajmując obszar 1 632, 31 ha.  Na terenach objętych strefą w 104 przedsiębiorstwach pracuje ponad 28 tysięcy ludzi.

W podstrefie Tarnobrzeg działa obecnie 18 przedsiębiorstw z czego 4 ulokowane są w Gorzycach. W lipcu br. decyzją Rady Ministrów do obszaru TSSE podstrefy Tarnobrzeg włączono powstający w Zakrzowie Park Przemysłowo Technologiczny o powierzchni 29,9069 ha.

STREFY DO 2020 r?

Specjalna Strefa ekonomiczna, to wyodrębniona administracyjnie część kraju, na terenie której ustanowione są korzystniejsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Strefa daje możliwość rozpoczęcia działalności, na specjalnie przygotowanym terenie, a oprócz tego podlega specjalnemu, ulgowemu traktowaniu podatkowemu.

W Polsce działa 14 stref ekonomicznych, według obowiązujących przepisów będą one istnieć do 2020 roku. Resort gospodarki chce za pomocą rozporządzeń przedłużyć funkcjonowanie stref do 2026 roku. Eksperci alarmują, że bez tego inwestycje przestaną napływać do Polski już za 2 lata. Jesienią rząd ma zająć się przygotowaną przez ministerstwo ustawą, która wydłużyć miałaby możliwość funkcjonowania stref. Rząd rozważa nawet bezterminowe przedłużenie działalności stref, których inwestycje osiągnęły łącznie poziom ponad 13 mld zł.

foto: Dariusz Bajor

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x