Tarnobrzeżanin Wojciech Lis współautorem monografii o polskiej podziemnej scenie metalowej – „Jaskini hałasu”

Wielką gratkę dla fanów ciężkiego brzmienia przygotował tarnobrzeżanin Wojciech Lis wraz z warszawiakiem – Tomaszem Godlewskim. 25 września ukaże się „Jaskinia hałasu”, pierwsza w Polsce publikacja na temat rodzimej, podziemnej sceny metalowej.

„’Jaskinia hałasu” jest monograficznie zakrojoną książką o rodzimej scenie muzyki metalowej, ale przede wszystkim pokazuje ze szczegółami mechanizmy animowania nowych zjawisk muzycznych i z muzyką rozmaicie związanych. Jest to, rzecz jasna, piękny prezent dla fanów, ale przecież nie tylko dla nich. Mamy tu bowiem do czynienia z 'gęstym’ opisem fenomenu muzycznego undergroundu wraz z całym jego subkulturowym folklorem: estetyką (i antyestetyką) wyglądu, zine’ami, zachowaniem na koncertach, specyfiką klubów muzycznych, przekraczaniem granicy między kulturą spontaniczną a instytucjonalną – wszystko to z pewnością zainteresuje dziennikarzy, socjologów i badaczy kultury” – mówi na temat tej publikacji dr Mirosław Pęczak, kulturoznawca, publicysta „Polityki”.

„To pierwsze, tak przemyślane i tak obszerne, ujęcie historii tworzenia się polskiego metalowego undergroundu. Autorom udało się skontaktować i przepytać większość głównych animatorów tej sceny, z czego powstał autentyczny i wielobarwny obraz widziany przez pryzmat wrażeń i wspomnień jego twórców i uczestników” – napisał Tomasz Ryłko, dziennikarz prasowy i radiowy związany kiedyś m.in., z Tygodnikiem Na Przełaj, miesięcznikiem Non Stop czy Radiem RMF FM.

„Jaskinia hałasu” podzielona jest na osiem części, które opisują czas powstania metalowego undergroundu, główne idee jego organizatorów, najważniejsze oficjalne media promujące muzykę ekstremalną, sposoby i kierunki wymiany kaset, płyt i zinów, najciekawsze imprezy, tamtejsze realia lat 80.

Ponadto książka zawiera biografie najważniejszych kapel wraz z dyskografiami oraz ogromną ilość zdjęć, flyerów, newsletterów, okładek kaset, zinów, fragmentów artykułów i pism.

Wszystko to znajdziemy na blisko 250 stronach w miękkiej oprawie.

„Jaskinię hałasu”  można kupić tutaj.

********************************

Wojciech Lis. Rocznik 76. Mąż Ewy, ojciec Hani. Publikował m.in. w Infernal Death zine, Zaćmieniu Słońca i Oldschool Metal Maniac Mag. Przez ładnych parę lat jednoosobowy wydawca NNCh zine. Autor kilkudziesięciu wywiadów – głównie z muzykami polskich zespołów metalowych. Nie lubi rosołu.

Tomasz Godlewski. Rocznik 69. Mąż Agi, tatusiek Ewy i Mai. Bębniarz i „chłopak” od PR w warszawskiej kapeli Exorcist. Kolekcjoner czarnych precjozów. Pismaczył w zinach Infernal Death, Daily Horror, Jaskinia Hałasu. Obecnie udziela się tylko na Metal Archives. Lubi rosół.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vlad
11 lat temu

No i gitara fajna książka o ważnej scenie

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content