Tarnobrzeski Strzelec świętował podwójny jubileusz (fotoreportaż)

20-lecie reaktywacji Związku Strzeleckiego w Tarnobrzegu oraz 100-lecie Związku Strzeleckiego w Polsce świętowano w ubiegły piątek w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

Jednostka Strzelecka 2002 Tarnobrzeg im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Jędrusie” jest terenową jednostką Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno – Wychowawczej, stowarzyszenia o długoletniej tradycji sięgającej początków XX wieku.

– Jesteśmy jedną z nielicznych jednostek w Polsce, która istnieje nieprzerwanie przez 20 lat – wyjaśnia w rozmowie z NW24 chor. ZS Grzegorz Tarnawski, dowódca JS 2002 Tarnobrzeg. – Chociaż wszystkich oddziałów strzeleckich w Polsce jest ponad 150, to tak długowiecznych jak nasza nie ma nawet dziesięciu – dodaje.

Do Strzelca może wstąpić każdy, kto ukończył 15 lat, bez względu na płeć. – Obecnie mamy 30 strzelców w wieku 15-50 lat. Górnej granicy wieku nie ma – wyjaśnia chorąży Tarnawski.

Bez względu na warunki atmosferyczne szkolenie odbywa się w każdą sobotę o godz.9. – Szkolimy w zakresie musztry, strzelectwa, terenoznawstwa, pierwszej pomocy, walki wręcz, taktyki wojskowej i łączności – wylicza w rozmowie z NW24 chorąży. – Integralnymi częściami systemu szkolenia są także zajęcia kształtujące sprawność fizyczną oraz wychowanie patriotyczne. W dalszym etapie szkolenia to kursy nurkowe, spadochronowe. Wszystkie te elementy kształtują umiejętności w zakresie dyscypliny i działania w zespole – dodaje.

Więcej w rozmowie z chorążym Tarnawskim, posłuchaj

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content