Baranów Sandomierski: Świętowali odzyskanie niepodległości (fotoreportaż)

Ponad pół tysiąca mieszkańców gminy Baranów Sandomierski wzięło udział w uroczystościach przygotowanych z okazji obchodów 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona w kościele parafialnym p.w. Miłosierdzia Bożego w Skopaniu. Mszy Świętej przewodniczył ks. Wiesław Gucwa, proboszcz parafii i dziekan dekanatu baranowskiego ks. Andrzej Machowicz.

– Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości – przypomniał słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego ks. Gucwa. – Niech ta zasada, tak głęboko Polska i w Bogu głęboko chrześcijańska prowadzi nas w dzisiejsze niepodległościowe spotkanie – mówił podczas homilii.

W uroczystościach kościelnych wzięły udział władze powiatowe i samorządowe, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy gminy. Podczas mszy, proboszcz parafii wielokrotnie podkreślał zaangażowanie przedstawicieli władz w budowanie więzi mających na celu wzmocnienie gminy Baranów Sandomierski. Słowa podziękowania za pracę na rzecz gminy złożył posłowi Mirosławowi Plucie, staroście Krzysztofowi Pitrze, burmistrzowi Jackowi Hynowskiemu oraz jego zastępcy Janowi Pelczarowi.

Po zakończeniu uroczystości kościelnych manifestacja patriotyczna przeszła ulicami Skopania w kierunku parku, gdzie w 2010 roku dzięki zaangażowaniu władz samorządowych oraz pracowników i uczniów Zespołu Szkół w Skopaniu posadzono „Dąb Pamięci” oraz wybudowano obelisk upamiętniający katyńczyków oraz zamordowanego w Charkowie, porucznika Romana Griesswalda.

Uroczystości państwowe rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie w symboliczny sposób oddano hołd tym wszystkim, którzy ofiarowali swe życie za ojczyznę. Zgodnie z tradycją wiązanki kwiatów złożyli: w imieniu władz powiatowych – starosta Krzysztof Pitra, w imieniu władz samorządowych – burmistrz Jacek Hynowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Idzik, w imieniu Rady Osiedla Skopaniu – Bolesław Lombara. Kwiaty złożyli również przedstawiciele placówek oświatowych z terenu gminy Baranów Sandomierski oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu. Cześć artystyczną przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Skopaniu. Opowieść zaprezentowana przez młodych ludzi była swoistą podróżą w czasie przypominającą czasy wojny, łez i bólu, ale też radości z odzyskanej niepodległości.
Na zakończenie Burmistrz Miasta i Gminy Jacek Hynowski podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości, szczególne słowa skierował do młodzieży, która z wielkim zaangażowaniem zorganizowała część artystyczną.

Podczas swojego corocznego przemówienia burmistrz zwrócił uwagę na wartości, które powinny przyświecać nie tylko od święta, ale również podczas, z pozoru prozaicznych zdarzeń dnia codziennego. – Z naszej lekcji historii wyłaniają się trzy podstawowe słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Z historii, która jest niezwykle bogata i przez różne dzieje i zawirowania nas prowadziła te słowa dawały siłę i wiarę, dlatego również i dziś winny być one na ustach i w sercach wszystkich Polaków – mówił.

Na zakończenie uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Baranów zaprosił wszystkich na mały poczęstunek.
Zgodnie z nowym zwyczajem wprowadzonym przez burmistrza Jacka Hynowskiego gminne obchody Święta Niepodległości będą odbywały się każdego roku w innej miejscowości. Tegoroczne uroczystości zostały przygotowane przez: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim, Radę Osiedla Skopanie, Zespół Szkół w Skopaniu oraz Parafie p.w. Miłosierdzia Bożego w Skopaniu.

tekst: Monika Zając
foto: Tomasz Młyniec

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jankes
8 lat temu

SZEFIE A GDZIE TEN FOTOREPORTAŻ????????? OJ PSUJE SIĘ NM..PSUJE

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content