Tarnobrzeg: „Strachy na lachy” w Muzeum Historycznym

Etnograficzną wystawę „Strachy na Lachy czyli czarownice, diabły, demony w kulturze ludowej” można oglądać w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu do 15 grudnia br. Ekspozycję przygotowano w oparciu o zbiory Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum w Łęczycy oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Wierzenia demoniczne, niegdyś traktowane z całą powagą przez lud w dzisiejszym zracjonalizowanym świecie mogą wywoływać u niektórych uśmiech na twarzy. Wskutek przeobrażeń cywilizacyjno-społecznych i procesów edukacyjnych które zaszły na polskiej wsi od momentu uwłaszczenia nastąpiło odejście od zabobonnego postrzegania rzeczywistości. Jednak jeszcze w drugiej połowie XX wieku na prowincji tliły się echa tych wierzeń, zwłaszcza wśród przedstawicieli starszego pokolenia, będących dla badaczy kopalnią zanikającej w szybkim tempie wiedzy. Obecnie nadzmysłowy świat postaci demonicznych funkcjonuje w baśniach, podaniach, legendach i sztuce ludowej, zwłaszcza w rzeźbie. W pewnej formie występuje w kulturze popularnej, chętnie wykorzystującej demoniczne motywy w filmie, książce czy komiksie, co jednak jest efektem koniunktury na tego typu tematy, nie zaś traktowania tej sfery na serio.

Autorem wystawy jest Mateusz Soroka z Muzeum Lubelskiego w Lublinie, zaś jej kuratorem Beata Kotasiak – Wójcik z Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

foto&źródło: Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content