Policja karze kibiców Wisły za wnoszenie, ustawianie i odpalanie rac oraz za „nakłanianie do odpalania”

Karę finansową w wysokości 400 zł Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej nałożył na klub Wisły Sandomierz za to, że podczas meczu z Hutnikiem Nowa Huta kibice odpalili race na stadionie. Kara nałożona przez Związek wydaje się niewielką w porównaniu do mandatów nakładanych przez policję które mogą wynieść nawet 1 tys. zł.

Jak informuje portal NadWisłą 24 jeden z kibiców Wisły mandatami w wysokości 500 zł zostało ukaranych już 10 kibiców. A to nie koniec, bo postępowanie wciąż się toczy. Karani są nie tylko kibice którzy trzymali race ale również Ci, którzy według policji w inny sposób zakłócili porządek na stadionie.

– Chciałbym podkreślić, że nawet podżeganie do zakłócenia porządku publicznego, nawoływanie, wnoszenie rac lub innych niebezpiecznych przedmiotów na stadion jest zakazane i podlega karze. Taka osoba musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi – tłumaczy w rozmowie z NW24 asp. Jacek Kulita, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu

W konsekwencji takich działań, jak informuje NW24 jeden z kibiców Wisły, mandat nałożony został również na kibica prowadzącego doping, „za nakłanianie innych do odpalania środków pirotechnicznych”.

– Dla nas jest bardzo śmiesznym wytłumaczeniem gdyż każdy ma swój rozum i wie co ma robić a nikt nikogo nie zmuszał do odpalania rac. Druga osoba która mandatu nie przyjęła ma zarzut rozkładania środków pirotechnicznych na sektorze –informuje NW24 kibic Wisły.

500 zł mandat nakładany przez policję to maksymalna finansowa kara, jaką policja może nałożyć za ten czyn. Jednak to nie wszystko, mandaty mogą wynieść nawet 1 tys. zł jeśli policja uzna, że podczas meczu nastąpił zbieg wykroczeń czyli danej osobie udowodnione zostanie więcej niż jedno przewinienie.
Sprawa może przybrać jeszcze poważniejszy obrót, gdyż asp. Kulita nie wyklucza skierowania wniosków do sądu o ukaranie, wtedy kara może być jeszcze dotkliwsza. Takie działania według rzecznika policji sandomierskiej mają za zadanie  wyeliminowanie ze stadionu osób które zakłócają bezpieczeństwo.

– W tym wypadku biorąc pod uwagę okoliczności, że nie był to jednorazowy wybryk a wręcz była to chuliganka nie możemy mówić o jakimś łagodnym potraktowaniu osób, które dopuściły się tego czynu czyli zakłócenia ładu i porządku na stadionie – tłumaczy w rozmowie z NW24 asp. Kulita. (- 4 kibiców Wisły zostało ukaranych mandatami w wysokości 200 zł za race odpalone w trakcie meczu z Beskidem Andrychów – przyp.red)

 Race odpalane były podczas meczu dwukrotnie na sektorze i żadna z nich nie została rzucona na murawę stadionu.

– Bez pirotechniki oprawy na Beskidzie i Hutniku nie wyglądałyby tak jak oczekiwaliśmy wiec na pewno nikt tego nie żałuje. Kary na pewno nas nie odstraszą i pirotechnika dalej będzie odpalana miejmy tylko nadzieje ze mandaty będą niższe ;). Jedynie szkoda kary nałożonej przez ŚZPN który ukarał nasz klub grzywną w wysokości 400 zł. Na koniec mogę dodać, że żadne prawa i ustawy nie zabronią nam zabawy – informuje portal NW24 kibic Wisły. – Nie w ten sposób należy manifestować swoje przywiązanie do klubu, a tym bardziej że są to nasi kibice którzy na meczu Wisły stwarzają problemy zarówno sobie jak i władzom klubu – tłumaczy działania policji asp. Kulita.

Subskrybuj
Powiadom o
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
szeryf
10 lat temu

Gdyby wszyscy kibice w naszym kraju tak „huliganili” jak kibice Wisły to policja nie miała by co robić na stadionach, chyba że lubią oglądać mecze. Czy te nasze orły z Policji tego nie widzą? Wszystkich uznawać za stadionowych bandytów?

piknik z sektora obok
10 lat temu

Zastanawiał się któryś z policmajstrów skąd młody człowiek weźmie 500zł na mandat? Oby tylko nie zaczął szukać łatwych pieniędzy na ulicy… Odpalili race to fakt ale czy ktoś na stadionie czół się zagrożony? Wątpię. Ja na pewno nie. Ucierpiało na tym widowisko? Nie. Chyba tylko policja drżała ze strachu o bezpieczeństwo. Jest dobrze to po co policjanty zaczepiają i psują. Takie przepisy? a może brak wyobraźni?

a
10 lat temu

To była chuliganka? co ten człowiek bredzi ? chłopaki dodają kolorytu naszemu stadionowi ludziom się to podoba a wy ich każecie za nic weżcie sie lepiej do za konkretną robote PIŁKA NOŻNA DLA KIBICÓW!

Wisła
10 lat temu

Warto dodać że kibice Wisły pirotechnikę odpalali również na uroczystościach patriotycznych na których była także obecna delegacja Komendy Powiatowej w Sandomierzu i nikomu nic nie przeszkadzało…

ultras
10 lat temu

Pilka nożna bez policji!

obiektywny
10 lat temu

Uwazam ze kara jest bezpodstawna i nieadekwatna do popełnionego czynu, myśle ze nikt na stadionie nie czuł sie zagrozony,świadczy o tym to ze trybuny zajmowane przez „pikników” rowniez wlaczaly sie do dopingu z ta straszna „chuliganerka i bandyterka”. Według mnie ultrasi Wisly stworzyli super atmosfere na tym oraz na poprzednich meczach i nie mam do nich zadnych zastrzezen a policji proponuje zajac sie wazniejszymi sprawami a nie przesladowaniem mlodziezy ktora ma swoja pasje.

taa
10 lat temu

Ludzie! Jeżeli race używane są z rozumem to nic się przecież nie stanie. A chłopaki na pewno się tym kierowali. Dlaczego Mają być karani za swoją pasję? :/ Swoim czynem podnosili przecież na duchu naszych zawodników!

popek
10 lat temu

Piłka nożna dla Kibiców!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kibic 46 letni
10 lat temu

Co to za brednie pisze pan rzecznik,jakie nakłanianie ? jakie zagrożenie bezpieczeństwa?Powtarzam na meczu WISŁA-HUTNIK było ok.1300- osób w tym znane sandomierskie osobistości, i nie słyszałem aby ktoś był zbulwersowany głośnym kulturalnym dopingiem.a wręcz przeciwnie znaczna część tych tak zwanych pikników do tego dopingu się przyłączyła.Uważam że karanie jakimikolwiek mandatami jest bezpodstawne a tym bardziej tak wysokimi jest wręcz chore.Czy zwierzchników sandomierskich policjantów ,ktoś wprowadził w błąd co do zachowania kibiców,czy powodem jest tu kompleks małomiasteczkowego braku poważnych przestępstw(a te które się zdarzyły rozwiązuje detektyw w sutannie)a może samo zachowanie w sposobie prowadzenia rozpoznania wzorowane jest na bystrości serialowych policjantów.

siarkoholik
10 lat temu

w Tarnobrzegu masa spoleczniakow przyklaskiwala by takim dzialania 🙂 brawo dla sandomierskiej spolecznosci za ocene problemu!
pilka nozna dla kibicow!

:>
10 lat temu
Reply to  siarkoholik

Łatwo jest tak napisać bazując na własnym wyobrażeniu i stereotypie. Najlepiej to sprawdzić osobiście jeśli odważysz się tak jak kibice Wisły i coś odpalisz, ale przecież łatwiej pokornie wypełniać wolę NM i się nie wychylać i później pisać takie oskarżenia.

mistrz
10 lat temu

W Tarnobrzegu kibice zadarli z władzą(rezydentem) i niestety przegrali. Albo cisza i spokój na trybunach i jest podpis pod listą na wyjazdowe mecze albo siedzą w domu. Władza nazwala to „porozumieniem” 🙂

Fix
10 lat temu

Co by tu dużo nie pisać trzeba powiedzieć, że kibice Wisły mają jaja. Odpalając race liczyli się z karami, zapowiedzieli zrzutkę na mandaty, haracz dla biednego państwa. Musi być kasa dla policja na nowe auta, paliwo przecież coraz droższe…

ptak
10 lat temu

a ja się pytam kto tych ludzi wystawił bo na meczu nie widziałem policji a i monitoring nie był właczony czyja tu zadziałała nadgorliwość czyżby??????

siarkoholik
10 lat temu

sam cwaniaku odpal race i dostan zawiasy i zakaz. inny swiat niestety.

siarkoholik
10 lat temu

pozatym madry glupiemu ustepuje ale…
gwarantuje ze to wszystko jest cisza przed burza i kibice Siarki nigdy nie zapomna kto jest naszym wrogiem. amen

Kibic
10 lat temu

nadal nie bardzo rozumiem w jaki sposób Panowie z POLICJI chcą udowodnić namawianie do dopingowania Swojej drużynie czy może Pan rzecznik tam był i czuł się zastraszony i siłą zmuszany do śpiewania? czy cała reszta kibiców czuła się podobnie? Zastanawiam się czy zarząd klubu ma coś do powiedzenia na temat ,,nagannego” zachowania się kibiców.

Kibic
10 lat temu

zastanawiam się czy o tym śmiesznym śledztwie nie należałoby poinformować poważnych mediów, dziennikarzy którzy w sposób obiektywny przekażą problemy sandomierskich policjantów w ich walce z Kibicami

:>
10 lat temu

Ja nie jestem od tego by odpalać tylko ty, mieniący się wielkim siarkohoolikiem. Chłopaki z Wisły dali radę pomimo 'zawiasów i kary’, ty nie a masz czelność osądzać tzw pikników, czyli poniekąd i mnie, rozumiesz już? Sam coś zrób oprócz buńczucznych oskarżeń i domysłów. Rozwiń, co ma znaczyć to 'mądry głupiemu ustępuje’?

@tbg
10 lat temu
Reply to  :>

‘mądry głupiemu ustępuje’ chyba chodziło mu o to, że mądrzy kibice ustępują głupiej władzy. W tarnobrzeskim kibicowskim wydaniu, szalikowcy przesrali sobie przyśpiewkami i napisami przeciwko prezydentowi a puszka i bębenek była już tylko pretekstem.

sandomierzanin
10 lat temu

to o co ma problem sandomierska policja to jest jakiś skandal!!! pomimo niewielkij metroplolii i III ligi jest to naprawdę skandal, jak aspirant K… potrafi z igły zrobić widły……. nadaje się to do cafe futbol w polsacie sport w każdą niedzielę o 11.oo szczerze, powinni się tym zająć profesjonalni dziennikarze i zrobić o tym „niby” incydencie materiał i pokazać całej Polsce, albo w TVP, „państwo w państwie” – też jest tam ciekawie. byliśmy ze znajomymi oraz czwórką dzieci na w/w meczu z Hutnikiem. ( obok sektoru kibiców Wisełki ), i nawet przez ułamek sekundy nie poczuliśmy sie zagrożeni, dzieciaki zadowolone bo oprawa piękna, prawie jak na „wicentego” ,zero wulgaryzmów, doping wspaniały, piknikowcy zamiast na mecz patrzyli w większości na kibiców bo naprawdę super oprawa i dopinga tu się czyta takie bzdury że jakieś podrzeganie i itd. zagrzewanie kibiców do dopingu hasłem: „wszyscy wstają i śpiewają” – nazywacie podrzeganiem!? PARANOJA JAKAŚ ludzie……..o co tu chodzi??? nie rozumiem takie mecze jak ten z Hutnikiem i takie kibicowanie to w Sandomierzu powinno być co tydzień, aż się chce chodzić w niedzielę z rodziną na stadion. bezpiecznie i rodzinnie. dlaczego policja czepia się pasji młodzieży??? przecież ani jedna odpalona raca nie znalazła sie na… Czytaj więcej »

rozum
10 lat temu
Reply to  sandomierzanin

Niestety takie są durne przepisy. Nadgorliwość to kwestia wysokości kar. Wszyscy widzieli, że było kulturalnie i bezpiecznie a że policja musi wykonywać swoją pracę to mogła ukarać kilku z nich mandatem 50 czy 100zł a nie od razu maxa walić. Dziwić się później kibicom, że burdy na stadionach lub po meczach wszczynają skoro policja swoim zachowaniem PROWOKUJE. Nie uwierzę, że po takim mandacie młody człowiek z szacunkiem będzie sie odnosił do wladzy. To niemożliwe. Nowe tynki na murach cierpią gdyż choć w taki sposób młodzi sobie ulżą. Po tak absurdalnym traktowaniu wcale mnie to nie dziwi.

jdgjd
10 lat temu

popieram komentarz powyzej

Kibic
10 lat temu

Dlaczego głosu nie zabiera NIKT Z ZARZĄDU KLUBU?Czy oni również jak aspirant K.widzą tę sprawę jako namawianie do bandytyzmu,czy mają problem z sandomierskimi kibicami,czy Ci młodzi ludzie nie płacą za wstęp na mecze(chyba jest to duża część dochodu Klubu)Więc dlaczego nie interweniują do zwierzchników sandomierskiej policji o chociaż łagodniejsze ich potraktowanie.Czy wszyscy chcemy aby Nasz stadion podczas meczu świecił pustkami ,a cisza odpowiadała powadze niedzieli

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content