Prezydent Mastalerz: Samorząd nie boi się podejmować niepopularnych decyzji – konferencja prasowa dotycząca projektu budżetu (video)

W przyszłorocznym budżecie najwięcej bo 44% wydatków bieżących pochłonie oświata, dalsze w kolejności są wydatki związane z funkcjonowaniem urzędu miasta oraz wydatki na pomoc społeczną. Największą inwestycją z kolei będzie zakończenie budowy Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Projekt zakłada zadłużenie miasta na grudzień 2013 w wysokości 116 mln zł, o 4 miliony więcej niż w mijającym roku. Według założeń planowany wskaźnik zadłużenia liczony jako stosunek długu do dochodów, na koniec 2013 r. ma wynieść 50%. Zgodnie z prawem dług nie może przekroczyć 60 %, gdyby do tego doszło, samorząd nie mógłby zaciągać nowych pożyczek.

Wysoki wskaźnik może być problemem w latach następnych, gdyż od roku 2014 będą obowiązywały nowe zasady, według których wskaźniki będą obliczane indywidualnie dla każdej jednostki, czyli możliwości zadłużania zostaną znacznie ograniczone. Wskaźnik ten będzie bowiem ustalany na podstawie danych finansowych z lat 2011, 2012 i 2013. W efekcie po wprowadzeniu nowego wskaźnika samorząd może nie móc w pełni wykorzystać np. środków unijnych i realizować inwestycji, gdyż będzie miał ograniczone możliwości zaciągania kredytów na wkład własny.

PROJEKT BUDŻETU

Planowane dochody wynoszą 229 mln 476 tys. zł, z czego dochody bieżące wynoszą 78 mln.592 tys. zł, dochody majątkowe 50 mln.884 tys. zł.
Planowane wydatki wynoszą 234 mln 736 tys. zł, z czego wydatki bieżące wynoszą 169 mln 749 tys. zł, wydatki majątkowe zaś 64 mln. 987 tys. zł
Na programy i projekty finansowane ze środków unijnych zaplanowano 55 mln 347 tys. zł, z tego sfinansowane zostaną środkami unijnymi w kwocie 41 mln 396 tys. zł
Największa pozycja wydatków bieżących tj. 44 % budżetu to wydatki na utrzymanie placówek oświaty. Największym wydatkiem inwestycyjnym będzie dokończenie budowy Tarnobrzeskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego, ok. 19,5 mln zł oraz dokończenie modernizacji drogi 871- wyniesie 6 mln 250 tys. zł.
Deficyt budżetowy wynosi ponad 5 mln. zł, deficyt będzie pokryty zaciągniętym kredytem bankowym, którego łączna suma wynosić będzie 22 mln. Oprócz pokrycia deficytu, pieniądze te będą przeznaczone na spłatę wcześniejszych kredytów.

BĘDZIE REWOLUCJA W OŚWIACIE?

Prezydent zapytany o źródło ewentualnych oszczędności odpowiedział, że nie będzie cięć w jednej konkretnej dziedzinie choć dodał, że zmiany są konieczne. – Ten samorząd nie boi się podejmować tzw. niepopularnych decyzji, największy problem to dziedzina wydatków bieżących, czyli cały duży dział jakim jest oświata, oraz funkcjonowanie urzędu miasta i pomoc społeczna. My nie chcemy przeprowadzić radykalnych cięć w jednej dziedzinie – mówił.

Zapytany o plany ograniczenia liczby placówek oświatowych prezydent powiedział, że istnienie placówki zależeć będzie od liczby dzieci w danym oddziale. – Prowadzimy systematyczne działania oszczędnościowe stąd założenie, że minimalna liczba dzieci w oddziałach szkolnych i przedszkolnych wynosić ma 15 – mówił prezydent. – Dobra szkoła i dobre przedszkole nie będzie miało problemów z przyciągnięciem minimalnej liczby uczniów – dodał przewodniczący Kołek. Ograniczeniem kosztów ma być również m.in. zlikwidowanie tych samych kierunków nauczania w różnych szkołach. – Powołanie Miejskiego Oświatowego Zespołu Ekonomicznego pozwoli na monitorowanie kosztów w oświacie – dodał prezydent.

INWESTYCJA NA TERENIE ZALEWOWYM

Największym wydatkiem inwestycyjnym będzie dokończenie budowy Tarnobrzeskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego który pochłonie ok. 19,5 mln. Prezydent zapytany o to czy nie boi się o tę inwestycję jako że znajduje się ona w sąsiedztwie wału wiślanego, odpowiedział, że większość terenów inwestycyjnych leży w terenie zalewowym i nie należy się tym czynnikiem kierować, ponieważ „ten wał jest bardzo solidny i wytrzymał już niejedną wodę”. Dodatkowo wały mają być jeszcze podwyższone. – W przyszłym roku Podkarpacki Zarząd Melioracji Urządzeń Wodnych planuje rozpoczęcie procesu podwyższania wałów, niektóre fragmenty nawet o 1,5 m, na odcinku od ul. Skalna Góra do granic Koćmierzowa. Prace mają zostać wykonane w latach 2014-15 – mówił prezydent.

Zapytany o to, czy bliskość wałów nie odstraszy potencjalnych inwestorów prezydent odpowiedział, że skoro rząd zadecydował, żeby podarować Tarnobrzegowi te tereny pod strefę to znaczy, że badali tę sprawę pod kątem potencjalnych inwestorów. – Nie widzę innych terenów atrakcyjnych inwestycyjne w stosunku do terenów w Zakrzowie – dodał  (więcej w materiale video).

Cała konferencja w materiale video.

Projekt budżetu dostępny jest tutaj

foto&video: Piotr Morawski

– omówienie budżetu

budżet-pytania dziennikarzy

Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
8 lat temu

Miejmy nadzieję że opozycja obnaży i wypunktuje ten projekt budżetu, po tej prezentacji i pokrętnych odpowiedzi prezydenta, projekt i plany dają do myślenia.

Grzegorz Lipiec
8 lat temu

„Pod kontem”… ee to znaczy, że pod TPPT mamy ukryte pieniądze 🙂

jam
8 lat temu

Nie panie Grzegorzu. Próbował pan poprawić redaktorów, a sam strzelił gafę… Kąt, to kąt. Proszę nie mylić z kontem bankowym.
I nie próbować za wszelką cenę „dogryźć” kolegom po fachu. Swoim błędów to pan nie widzi. Ale oczywiste, że łatwiej wytyka się błędy innym.

Grzegorz Lipiec
8 lat temu

Oj chyba nie pomyliłem się: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7297

Swoje błędy staram się dostrzegać, a jak je popełniam to staram się je poprawić. Daleko mi do dogryzania: bo chyba „jam” przeczytałeś już poprawioną wersję, wcześniej było „pod kontem”, a ta forma nie jest poprawna 😉

jam
8 lat temu

Zgadza się panie Grzegorzu i o tym właśnie piszę. Tak samo jak pan pomylił kąt z kontem…
Ale pan zasugerował, że „pod kontem” znaczy, że pod TPPT mamy ukryte pieniądze. Czyli, że pieniądze leżą pod TPPT. Czyli w takim wypadku powinno być również pod kątem i a nie kontem jak to pan odniósł do tej sytuacji.
Prostując, miał pan na myśli „kąt”, ale sam pan napisał „kont”…
Inaczej pana wypowiedź w ogóle nie ma sensu, bo po co było wspominać o pieniądzach leżących pod TPPT?
Często w wydaniu internetowym, a czasem i papierowym zdarzają się panu błędy, czyli jednak i pan coś przeoczy. Ale nie przypominam sobie, aby ktokolwiek ze środowiska dziennikarskiego wypominał to panu na forum publicznym.

Grzegorz Lipiec
8 lat temu

Chyba nie do końca zrozumiałaś/eś. Zacytowałem wiernie to co było napisane na portalu – a redakcja już „po” poprawiła tekst. Zatem nic nie pomyliłem, bo nic nie sugerowałem, oprócz tego, że nie w tym znaczeniu używa się „pod kontem”.

I nie w moim stylu jest wytykanie błędów, używanie obelg, jak to często widać na niektórych forach. Amen.

jam
8 lat temu

Nigdzie nie pisałem nic o używaniu obelg, a jedynie o wytykaniu błędów. Nie po raz pierwszy zwraca pan uwagę i coś wytyka redaktorom tego portalu, prawda?
Ja rozumiem, że cytował pan to, co było na portalu. Proszę mi wyjaśnić w jakim kontekście w takim razie, użył pan dalszej swojej wypowiedzi „ee to znaczy, że pod TPPT mamy ukryte pieniądze”? Do czego to się odnosi. Co pan chciał przez to powiedzieć, co podkreślić?

Grzegorz Lipiec
8 lat temu

W ostatnim czasie jest to drugi raz, a napisałem w ten sposób, aby nieprawidłowa forma została zauważona i poprawiona. Rozumiem, że nie mam do tego prawa 😉 bo cały czas to właśnie próbujesz napisać? Ciekawie, ciekawie 🙂

Tomek
8 lat temu

wyluzujcie chłopaki 🙂

jam
8 lat temu

Panie Grzegorzu, wytyka pan błędy innym, a sam jest pan bardzo wrażliwy jak ktoś zwróci panu uwagę.
To nie chodzi o to, kto do czego ma prawo.
Myślę, że nie ma problemu, aby wysłać do redaktorów maila, smsa z informacją błędzie. Wprawdzie nie zrobi to takiego wrażenia jak wpis w komentarzach, ale działa tak samo. Błąd zostaje poprawiony.

Grzegorz Lipiec
8 lat temu

Jak popełniam błąd to do mnie też można wysłać SMS lub maila, ale też od tego jest możliwość umieszczania komentarzy. A czy jestem wrażliwy? Bardziej jestem wrażliwy, jak anonimowo niektórzy wypisują swoje mądrości, a nie mają bladego pojęcia o pracy w dzienniku.

siarkoholik
8 lat temu

zazdrosc rezimowych mediow wobec niezaleznych mediow? dobrze wytykac blecy ale powazne , a nie blachostki Grzesiu 🙂

Grzegorz Lipiec
8 lat temu

Ta reżimowe media i zazdrość. O niezależności mam swoje zdanie, ale na forum nie będę się nim dzielił.

spoko
8 lat temu

a gdzie pan będzie opowiadał o niezależności? chętnie posłuchamy

Grzegorz Lipiec
8 lat temu

Fora do tego na pewno nie służą. Wesołych Świąt.

spoko
8 lat temu

Również dla Pana wszystkiego dobrego z okazji Świąt. Czekamy na zaproszenie na pogadankę o niezależności – może w nowym roku? NW24 na pewno chętnie zamieści 🙂

Grzegorz Lipiec
8 lat temu

Z przyjemnością, bez anonimowości 😉

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x