Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Tarnobrzega (fotoreportaż oraz video HD)

W Tarnobrzegu po raz drugi odbyła się akcja „Orszak Trzech Króli”. Grupy orszakowe z trzech tarnobrzeskich parafii spotkały się na Placu Bartosza Głowackiego by wspólnie pomodlić się i kolędować. Dla zgłodniałych i zziębniętych organizatorzy przygotowali gorące napoje oraz słodkie przekąski.

Organizatorami wydarzenia byli: Szkoły Katolickie im. bł Jana Pawła II w Tarnobrzegu, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich „Fortis” w Tarnobrzegu, Tarnobrzeskie Parafie, Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu oraz Rycerze Kolumba.

Święto Trzech Króli kończy trwające od wigilii obchody święta Bożego Narodzenia i rozpoczyna karnawał, który potrwa aż do Wielkiego Postu. W  Polsce Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami 92 miast.

**********

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się tam król żydowski. Mędrcy odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon oraz złożyli dary: Kacper ofiarował kadzidło – symbol boskości, Melchior – złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar – mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci. W średniowieczu mędrców lub magów ze Wschodu zaczęto nazywać trzema królami. Ich imiona zaś pojawiły się dopiero w VIII wieku. Nie ma pewności co do miejsca skąd przybyli trzej królowie, ówcześnie Wschodem nazywano bowiem obszar Arabii, Mezopotamii i Persji.

Od przełomu XV i XVI wieku 6 stycznia poświęca się złoto i kadzidło, poświęcenie kredy zaś wprowadzono w XVIII wieku. Zgodnie z tradycją tego dnia pisze się kredą na drzwiach domów litery K+M+B. Litery te nie odnoszą się jednak wbrew obiegowej opinii do imion trzech króli lecz pochodzą od pierwszych liter łacińskiego zdania: „Christus Mansionem Benedicat” (Niech Chrystus błogosławi ten dom) lub „Christus Multorum Benefactor” („Chrystus Dobroczyńcą Wielu”).

foto&video: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Viking
9 lat temu

składam wniosek formalny aby w przyszłym roku przeszedł orszak trzech królówek

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content