W Tarnobrzegu dyskutowano o stanie zabezpieczenia przeciwpowodziowego (fotoreportaż oraz video HD)

O stanie zabezpieczenia przeciwpowodziowego na terenie województwa podkarpackiego ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości położonych w widłach rzek Wisły i Sanu mówiono podczas konferencji w Zamku Dzikowskim. O żywiole powodzi mówili samorządowcy z województwa Podkarpackiego, Małopolskiego i Lubelskiego.

Jerzy Miller – pełnomocnik rządu do spraw Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły mówił o efektach rządowego projektu. Miller podkreślał wielokrotnie, że sukces programu zależy od ścisłej współpracy uczestniczących w nim partnerów.

– Chciałbym, aby do naszej świadomości przedarła się taka prawidłowość: myślimy nie kategoriami podziału administracyjnego, tylko myślimy kategoriami zlewni. Bo jeżeli chcemy zapanować nad żywiołem powodzi, to trzeba patrzeć na dane dorzecze od źródeł, aż do ujścia do Wisły – mówił Miller.

Jerzy Miller podsumował na spotkaniu ubiegły rok. Powiedział, że udało się zrealizować 106 projektów za ponad 88 milionów złotych. Z czego aż 15 projektów na Podkarpaciu. W tym roku w ramach programu ma być zrealizowanych ponad 100 projektów za około 140 milionów złotych.

– Ja się bardzo cieszę z tych inwestycji, które na Podkarpaciu są realizowane i były realizowane przed programem górnej Wisły, bo przecież te inwestycje nie zaczęły się w 2011, ale były tak przygotowane do realizacji, że gdy przyszedł większy strumień pieniędzy to mógł być skonsumowany – podkreślał pełnomocnik rządu.

Marszałek Mirosław Karapyta mówił na spotkaniu, że najważniejszym zadaniem dla samorządu i mieszkańców województwa jest modernizacja wałów na Wiśle. Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych – niezależnie od rządowego programu – zlecił już przygotowanie potrzebnej dokumentacji . O przyspieszenie decyzji w tej sprawie marszałek poprosił też Jerzego Millera.

– Oczekiwaniem naszym byłoby opracowanie dokumentacji na budowę wałów na prawym brzegu Wisły na długości 14 km – mówił marszałek dodając, że rozumie, iż równie ważne są obwałowania na mniejszych rzekach, a także inne inwestycje chroniące przed powodzią, które samorząd województwa zamierza zrealizować. Tylko w tym roku Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych planuje wydać ponad 60 milionów złotych na takie zadania.

Stanisław Stachura – Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie podczas konferencji przedstawił ocenę stanu oraz perspektywy rozwoju zabezpieczenia przeciwpowodziowego na terenie województwa podkarpackiego. Jak mówił dyrektor, w pierwszej kolejności należy zająć się obwałowaniami Wisły począwszy od Tarnobrzega – Skalnej Góry aż po granice z województwem lubelskim. Jest to odcinek o długości 25 kilometrów. W programie przewidziano również budowę czterech dużych przepompowni. Stanisław Stachura mówił także o konieczności budowy zbiorników retencyjnych. Aktualnie opracowywane projekty techniczne opiewają na kwotę 900 milionów złotych. Realizacja tej inwestycji powinna rozpocząć się już w przyszłym roku.

Obecni na spotkaniu samorządowcy podkreślali, że oprócz pieniędzy kluczem do sukcesu jest dobra współpraca
– Dzięki tej harmonijnej współpracy odbudowujemy to wszystko co zostało zniszczone. Potężne pieniądze otrzymaliśmy na odbudowę dróg, chodników, przepustów mostów – mówił Jerzy Sudoł wicestarosta powiatu tarnobrzeskiego.

Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz podkreślał w dyskusji, że dla miasta i powiatu tarnobrzeskiego ważne jest też rozwiązanie kwestii dotyczących melioracji.

źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego, UM Tarnobrzeg

Poniżej prezentujemy relację video z briefingu prasowego.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content