Sztandar na 420-lecie Tarnobrzega

W tym roku mija dokładnie 420 rocznica nadania Tarnobrzegowi praw miejskich. Z tej okazji Prezydent Tarnobrzega wspólnie z Radą Miasta zdecydowali o nadaniu nowego sztandaru. Wzór kilka tygodni temu zaakceptowała już Komisja Heraldyczna działająca przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji.

– 420-lecie istnienia Tarnobrzega jest wyjątkową okazją, którą można uhonorować właśnie nadając sztandar, który jako symbol miasta, będzie podkreślał rangę jednostki samorządu terytorialnego w środowisku lokalnym i uświetniał uroczystości miejskie. O wybór sentencji, która znalazła się na sztandarze zwróciłem się do prof. Tadeusza Zycha, który jako najlepszą wskazał RES COMMUNIS, co z łacińskiego oznacza „WSPÓLNE DOBRO”. Myślę, że lokalne wspólne dobro ma integrować społeczność miejską, służyć jej, promować działania wspierające rozwój „małej ojczyzny” i zachować dziedzictwo dla przyszłych pokoleń – mówi Norbert Mastalerz, Prezydent Tarnobrzega.

Sztandar Miasta Tarnobrzega składać się będzie z dwóch kwadratowych płatów tkaniny o boku długości 100 cm, obszytych złotymi frędzlami, z trzech stron – nie przylegających do drzewca. Jedna strona sztandaru ma barwę czerwoną. Widnieje na nim Godło Państwowe RP, w postaci orła białego z rozłożonymi skrzydłami, ze złotym dziobem oraz złotymi szponami, który na głowie ma złotą koronę. Wysokość godła wynosi  65 cm.
Druga strona sztandaru składa się z żółtego pasa dolnego, zajmującego 1/4 powierzchni i błękitnego pasa górnego zajmującego 3/4 powierzchni płata. Przyjęte na rewersie sztandaru proporcje barw żółtej i niebieskiej nawiązują do relacji tych kolorów przyjętych dla flagi miasta. Na pasie żółtym znajduje się czarny napis „MIASTO TARNOBRZEG”. W centralnej części górnej partii płata znajduje się herb Miasta Tarnobrzega – gwiazda i półksiężyc – w kolorze złotym oraz ułożony po łuku dolnej części herbu napis: „RES COMMUNIS”.
Sztandar przytwierdzony jest do drzewca. Korona (głowica) drzewca jest odlewem w brązie i przedstawia herb Miasta Tarnobrzega. Pod nią wiązane będą szarfy w barwach narodowych.
Sztandar po raz pierwszy zostanie zaprezentowany podczas uroczystej sesji Rady Miasta, w dniu 28 maja br., czyli dokładnie w dniu, w którym przypada 420-ta rocznica nadania praw miejskich.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
euzebian
8 lat temu

A napisali ile to będzie kosztować

figa
8 lat temu

jak kogo stać to sobie kupuje zabawki – po prostu

Malmsteen
8 lat temu

Kosztować będzie podatnika jedynie mizerne 25 tysi. Cóż to jest? To tylko roczny dochód jakieś 80% mieszkańców Tarnobrzega. Euzebian, czyż nie będziesz (i my wszyscy) dzięki TEMU SZTANDARU szczęśliwszy ?

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content