Tarnobrzeg: Zarzuty korupcyjne dla ośmiu egzaminatorów i pięciu instruktorów w WORD

Od trzech dni policjanci prowadzili szeroko zakrojone działania przeciwko grupie zajmującej się nielegalnym procederem ułatwiającym kursantom zdobycie prawa jazdy. W tej sprawie zatrzymano 8 egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu i 5 instruktorów szkół jazdy z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne.

54 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, Wydziału do Walki z Korupcją z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach brało udział w realizacji sprawy korupcyjnej. Funkcjonariusze rozbili grupę zajmującą się nielegalnym procederem łapownictwa związanego ze zdobywaniem praw jazdy. Od poniedziałku trwały zatrzymania. Policjanci zatrzymali 8 egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu i 5 instruktorów szkół jazdy z województwa podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Jak ustalili policjanci, kursanci chcący pomyślnie zdać egzamin na prawo jazdy, wręczali łapówki instruktorom, a ci z kolei, powołując się na „znajomości”, pośredniczyli w przekazywaniu pieniędzy egzaminatorom Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu.

Podczas prowadzonych od poniedziałku do środy czynności, funkcjonariusze dokonali 76 przeszukań osób, pomieszczeń i samochodów, w trakcie których ujawnili pieniądze w walucie polskiej, euro, dolary oraz znaczne ilości alkoholu mogące pochodzić z procederu korupcyjnego.

Sześciu egzaminatorom przedstawiono łącznie kilkadziesiąt zarzutów korupcyjnych. Ustalonym pośrednikom – instruktorom szkół jazdy – również przedstawiono zarzuty korupcyjne. W tej sprawie policjanci w Tarnobrzegu, Rzeszowie i Kielcach przesłuchali ponad 100 świadków poszerzając tym samym zgromadzony materiał dowodowy, który dał podstawę prokuratorom i sędziom do zastosowania środków zapobiegawczych.

Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu zastosował wobec czterech egzaminatorów tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Wobec dwóch kolejnych egzaminatorów, tarnobrzeska Prokuratura Okręgowa, która nadzoruje to śledztwo, zastosowała środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach 7 i 20 tys. złotych, zawieszenie w czynnościach służbowych oraz zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu. Pięciu instruktorów objętych zostało środkami wolnościowymi w postaci poręczeń majątkowych w kwocie 1,5 i 7 tys. złotych.

Przyjmowanie korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Taka sama kara grozi tym, którzy takiej korzyści udzielają lub obiecują udzielić, albo też powołując się na wpływy podejmują się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą lub jej obietnicę.
Funkcjonariusze prowadzą dalsze czynności wyjaśniające. Sprawa ma charakter rozwojowy.

mówi kom.Paweł Międlar – Rzecznik Prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji

 

źródło: policja

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
www
10 lat temu

Coś wam długo zeszło. Musieliście czekać na oficjałkę z policji?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content