Sandomierz: Rodzice przeciwni posyłaniu sześciolatków do szkół zbierają podpisy o referendum

Sandomierz przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „Ratuj Maluchy i starsze dzieci też” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rzecznika Praw Rodziców z siedzibą w Legionowie, które po raz kolejny podjęło starania o powstrzymanie niekorzystnych zmian w oświacie. Zbierane są podpisy pod wnioskiem o referendum dotyczącego edukacji.

Głównym celem inicjatywy jest zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków. Tematy jakie mają być jeszcze poruszone to zniesienie obowiązku przedszkolnego pięciolatków, przywrócenie w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów, stopniowy powrót do systemu 8 klas szkoły podstawowej + 4 lata szkoły średniej oraz powstrzymanie procesu likwidacji placówek szkolnych i przedszkolnych.

PRZECIWNICY REFORMY ARGUMENTUJĄ:

„Nie wszyscy rodzice chcą posyłać swoje dzieci w wieku 6 lat do szkoły. Nie każdy sześciolatek jest na tyle rozwinięty aby rozpocząć naukę w szkole nie chodzi tylko o rozwój społeczny ale też emocjonalny i intelektualny. Dziecko w tym wieku ma jeszcze ogromną potrzebę ruchu i nie usiedzi w ławce. Nie każdy sześciolatek będzie tez umiał poradzić sobie ze stresem w tym wieku a ta nieumiejętność poradzenia sobie będzie odbijać się w przyszłości na jego nauce i życiu.

Rząd przyznaje że reforma obniżająca wiek szkolny ma na celu wcześniejsze wypuszczenie młodzieży na rynek pracy i to zdaje się być głównym jej powodem. Próbuje też wytłumaczyć to zwiększeniem ilości miejsc w przedszkolu i gotowością do przyjęcia pięciolatków a w najbliższej przyszłości dwulatków, ale to że jedna grupa opuści wcześniej przedszkole nie spowoduje że zwiększy się liczba wolnych miejsc w przedszkolu, będzie ona dokładnie taka sama więc nie rozwiąże to problemu. Dodatkowo nie wszystkie pięciolatki trafiają do przedszkoli, w wielu gminach trafiają one do szkoły… Brakuje miejsc do przyjęcia a jednocześnie likwiduje się placówki przedszkolne.

Rząd nieuczciwie używa także argumentu porównując kraje unii europejskiej, gdzie dzieci sześcioletnie a nawet i młodsze rozpoczynają naukę w szkole. Niestety nie mówi już jak wygląda tam szkoła i program nauki dla najmłodszych. Dzieci nie muszą nosić tornistrów z podręcznikami, nie mają zadawanych prac domowych, nie siedzą w ławkach godzinami, uczą się poprzez formę zabawy. Budynek szkolny jest kolorowy, osobny dla najmłodszych klas i odpowiednio dostosowany. Szkoła i program nauki maluchów wygląda dokładnie tak jak u w polskim przedszkolu dotychczas. Polska szkoła natomiast w większości gmin jest szara i obdrapana, ma ciasne sale, brak szatni, nieprzystosowane toalety, często wspólne dla wszystkich klas, brak świetlicy a jeśli już ją posiada to w większości jest ona ogólnodostępna i pełni również rolę stołówki. To nie jest miejsce dla sześciolatka.

Rodzice protestują i są przeciwni nowej reformie która ma obowiązywać wszystkie dzieci już od 2014r. Chcą aby nauka odbywała się starym systemem który jest sprawdzony i niekrzywdzący i aby decyzja o wcześniejszym rozpoczęciu nauki przez dziecko należała tylko i wyłącznie do nich”.

WYPOWIEDZMY SIĘ W REFERENDUM

Aby można było przeprowadzić referendum zgodnie z konstytucją która mówi ze obywatele mają prawo decydować w sprawach ważnych, jest zebranie 500 tys. podpisów. Wewnętrzna data zbierania podpisów, którą określił Rzecznik Praw Rodziców, to 1 czerwiec br. Na ten moment zebranych jest ok 210 tyś i ta liczba ciągle rośnie bo w akcję włączyły się tysiące rodziców z całej Polski..

W Sandomierzu rodzice też są przeciwni nowej reformie i popierają akcję „Ratuj Maluchy i starsze dzieci też”. Dzięki pomocy przychylnych osób udało się utworzyć punkty, w których można złożyć podpis pod wnioskiem o referendum, są to:

Sklep Zoologiczny „ZOOLAND”
ul. Armii Krajowej Pawilon nr 37
(koło przedszkola nr 7)

oraz

Sklep komputerowy KOMPLAND
ul.Mickiewicza 47a/5
(naprzeciwko Pepco)

– Na obecną chwilę w Sandomierzu zebranych jest ok 350 podpisów. Każdego kto popiera tą inicjatywę zachęcam aby złożył swój podpis w jednym z wymienionych punktów, aby powiadomił o tej akcji rodzinę, znajomych. My też mamy prawo decydować co jest dobre dla naszych dzieci, nie bądźmy obojętni – apelują organizatorzy akcji w Sandomierzu

Wszelkie materiały dotyczące akcji „Ratuj maluchy i starsze dzieci też”, w tym formularz do zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum dostępne tutaj

info: Ewa Tarasiuk
foto: www.ratujmaluchy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content