Tadeusz Zych opowiadał o swojej najnowszej książce „Tarnobrzescy Katyńczycy” (zdjęcia oraz video)

Promocja książki Tadeusza Zycha „Tarnobrzescy Katyńczycy” odbyła się w miniony poniedziałek w Tarnobrzeskim Domu Kultury. W swojej książce historyk przedstawia sylwetki ponad 6O osób związanych z Tarnobrzegiem, zamordowanych w 1940 r z rozkazu najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

– Nad tym tematem pracowałem od wielu lat.  W 1992 roku, kiedy odsłaniano tablicę na kościele Dominikanów nasza wiedza była taka, iż na tej tablicy dziewięciu tarnobrzeskich Katyńczyków się znalazło – mówi w rozmowie z portalem NadWisłą24 dr hab. Tadeusz Zych. – Uznałem, że istnieje pewien swoisty obowiązek przywrócenia pamięci tych, którzy mieli w zasadzie do końca zostać zapomniani. Dzisiaj 20 lat od tego momentu, z tych dziewięciu rozmnożyło się, jeśli tak można powiedzieć, ponad sześćdziesięciu których udało się zidentyfikować i znaleźć – dodał.

Autor „Tarnobrzeskich Katyńczyków” zwraca uwagę na „lokalny wymiar zbrodni”. – Co jest najważniejsze, często kiedy słyszymy o Katyniu mówimy o tych 21 tys. zamordowanych polskich oficerach. Ta liczba jest tak ogromna że staje się dla nas wręcz abstrakcyjna, dopiero kiedy uświadomimy sobie, że z niewielkiego miasta a przecież w 1939 roku to było miasto które miało 5 tys. mieszkańców w tym ponad 1/3 ludności żydowskiej, zginęło 60 ludzi z tym miastem związanych, i jeśli pomnożymy Tarnobrzeg przez setki, czy tysiące podobnych miast to dopiero wtedy, w takim wymiarze lokalnym udaje się zobaczyć cały dramat i rozmiar tej zbrodni – tłumaczy dr Tadeusz Zych.

W trakcie spotkania Tadeusz Zych zaprezentował nie tylko genezę zbrodni katyńskiej, mówił również o obowiązku jaki ciąży na współczesnych w przywracaniu pamięci tych którzy tam zginęli.

– Mamy wobec tych ludzi swoisty obowiązek przywrócenia im na nowo życia. Dzisiaj jeśli o nich mówimy, to oni tak naprawdę triumfują, to jest ich triumf zza grobu nad oprawcami, oni są bohaterami, dzisiaj im funduje się pomniki, sadzi się dęby i to jest po siedemdziesięciu trzech latach triumf prawdy i triumf ich poświecenia, ich ofiary dla Ojczyzny

Spotkanie poprzedził krótki recital w wykonaniu Pawła Michalczuka, ucznia dr Tadeusza Zycha.

Książka w cenie 30 zł można nabyć w tarnobrzeskich księgarniach.

Więcej szczegółów w obszernym materiale video ze spotkania.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
olo
8 lat temu

dr hab., a nie dr. Jest różnica , bo do dr hab. zwracamy się per Profesorze, a nie Doktorze

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content