Tarnobrzeg: Odkomarzanie rusza od przyszłego tygodnia

Od poniedziałku tarnobrzeski magistrat planuje rozpocząć tegoroczne odkomarzanie, które obejmie obszar 1500 ha i kosztować będzie niespełna 40 tys. – Pierwsze opryski zaplanowano już na przyszły tydzień, o ile pogoda na to pozwoli – informuje magistrat.

W tym roku za walkę z „krwiopijcami” będzie odpowiadał Specjalistyczny Zakład Dezynsekcji Deratacji Tępienie Szkodników „ROBAK” ze Świnoujścia, który wygrał przetarg za cenę brutto: 39 360,00 zł. Umowa zakłada prowadzenie monitoringu, przeprowadzanie zabiegów zwalczania larw komarów i zwalczania dorosłych osobników komarów. Odkomarzanie będzie prowadzone na obszarze 1500ha.

Firma, która wygrała przetarg ma również prowadzić monitoring i kontrolować stadium rozwoju larw oraz owadów dorosłych komarów wraz z prowadzeniem książki raportów, ustalać na bieżąco miejsca, terminy, ilości zabiegów oraz rodzaj i stężenie preparatów, które należy użyć do przeprowadzenia zabiegów odkomarzania, dokonać oceny skuteczności wykonywanych zabiegów zwalczania komarów oraz opracować wnioski na lata następne.

Akcja prowadzona będzie na zasadzie zamgławiania. Oczywiście wszystkie użyte środki chemiczne muszą posiadać wszelkie możliwe atesty i zezwolenia dla stosowania ich w miejscach przebywania ludzi, zwierząt, roślin i nie mogą szkodzić środowisku naturalnemu.

Czy jednak będzie to właściwie wydane 40 tys. zł?  Wiele zależy nie od wykonawcy ale od pogody. – Niestety, odkomarzanie niezależnie od tego jaką metodę przyjmiemy, nie zawsze przynosi takie efekty, na jakie wszyscy liczymy. Wiele zależy m. in. od pogody. Deszczowe lato będzie sprzyjać wylęganiu się komarów. Jednak będziemy starać się, na ile to tylko możliwe, walczyć z tym niezwykle uciążliwym dla nas wszystkich problemem – mówi Norbert Mastalerz, Prezydent Tarnobrzega.

info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gruda
7 lat temu

Jest jak jest każdy widzi a jak będzie? -jak co roku!!!!!

Tbg
7 lat temu

na komarach zawsze dobrze zarabiają firmy, które niby trują to dziadostwo oraz lekarze i aptekarze którzy później muszą podratowywac nasze podszarpane chemią zdrowie

zadowolonyobywatel
7 lat temu

@Gruda, o czym ty mówisz w tamtym roku lato było wręcz piękne bez tych paskudnych komarów. Nie wiem czy to skutkiem operacji odkomarzania czy może dzięki pogodzie, ale wiem, że chce powtórki odnośnie komarów w tym roku i kilkunastu kolejnych.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x