Pilis: „To jest film o Polsce”. Projekcja „Buntu stadionów” w TDK (video HD)

Projekcja „Buntu stadionów” Mariusza Pilisa odbyła się w miniony poniedziałek w Tarnobrzeskim Domu Kultury. O swojej najnowszej produkcji autor mówi : To próba wejścia w głąb środowiska kibiców. Władza obawia się, że z tego buntu może urodzić się coś więcej”. Projekcję przygotowało Stowarzyszenie Złota Siarka.

Mariusz Pilis: – „Bunt stadionów” to próba wejścia w głąb środowiska kibicowskiego i odpowiedzi na pytanie, czego zwykli ludzie nie wiedzą o kibicach piłkarskich. Chciałem zastanowić się nad tym, jak to jest możliwe, że środowiska kibicowskie starły się ostatnio w ostrej walce z rządem i mainstreamowymi mediami. Te pytania stają się przyczynkiem do postawienia spraw szerzej i zapytania o kondycję polskiej debaty publicznej oraz wolności słowa. (…). Działalność – nazwijmy to – społeczna kibiców nie kończy się na protestach antyrządowych i skandowaniu haseł. To pamięć o żołnierzach wyklętych, o rocznicach powstań, zaangażowanie w pomoc w domach dziecka czy Kresowiakom. Tych działań jest cała masa.”

Nie sposób nie doszukać się analogii pomiędzy rzeczywistością przedstawianą w filmie a naszym lokalnym podwórkiem i konfliktem na linii kibice-prezydent. Początek tego zjawiska wydaje się, że miał miejsce w sierpniu, 2011 roku, podczas meczu z Karpatami Krosno. Był to pierwszy mecz połączony z otwarciem nowej trybuny, na której zasiadł m.in. obecny prezydent Tarnobrzega, Norbert Mastalerz. W trakcie spotkania kibice wywiesili transparent z podziękowaniami za stadion dla… byłego prezydenta Jana Dziubińskiego, za którego rządów rozpoczęto budowę nowej trybuny Kilka dni później dymisję ze stanowiska prezesa klubu KS Siarki złożył Grzegorz Ciszewski, wywodzący się ze środowiska kibiców, jako jeden z powodów podając konflikt na linii zarząd – prezydent. Bez pomocy finansowej od miasta klub w dzisiejszych czasach nie ma szans na egzystencję, rezygnacja wydaje się, ze była jedyną alternatywą wobec widma upadłości klubu. W tej sytuacji członkowie klubu KS Siarka, wśród których jest również prezydent Mastalerz, powołali nowy zarząd, który już żadnych problemów ze współpracą z miastem nie ma. Na forach internetowych pojawiały się i pojawiają wciąż opinie, że na decyzję obecnego zarządu klubu ma wpływ prezydent. Szerokim echem odbiła się sytuacja z sierpnia 2012 roku, kiedy to zabroniono kibicom wnoszenia na mecz akcesoriów służących do kibicowania czyli flag, bębna i megafonu – zarząd klubu twierdził, że są to przedmioty zagrażające bezpieczeństwu na stadionie. W konsekwencji na trybunie zamilkł doping. Było to pokłosie incydentu który miał miejsce pod koniec sezonu 2011/12, kiedy to Siarka walczyła o awans do II ligi, a ponieważ wyniki były marne, grupa kibiców wpadła do szatni drużyny i nie przebierając w słowach wyrazili swą dezaprobatę wobec poczynań zawodników w tym meczu i ich postawy na boisku. Zachowanie bardzo naganne, ale konsekwencje tego czynu ponieśli wszyscy kibice, bo przecież oglądanie meczów na stadionie na którym zalega cisza nie jest przyjemne. Kibice jednak w końcu na stadion wrócili, ale korzystając z wolności słowa i z tego, że żyjemy w demokratycznym państwie wyrażali opinię podczas dopingu. W trakcie meczu skandowano hasła : „Przyjdą wybory, Norbert nabierze pokory”, czy też „Siarka to My a nie Norbert i jego psy”. I znów pojawiły się problemy, głównie z listami wyjazdowymi na mecze Siarki… Teraz na tarnobrzeskim stadionie nie słychać haseł politycznych a kibice bez większych przeszkód jeżdżą na wyjazdowe mecze Siarki.

Cały film dostępny jest na kanale youtube. Został on sfinansowany z prywatnych środków. Aby wesprzeć twórców prowadzona jest sprzedaż płyt DVD z filmem. Informacje o sprzedaży internetowej można znaleźć tutaj

Poniżej w materiale video rozmowa z reżyserem filmu Mariuszem Pilisem oraz prezesem Złotej Siarki, Wojciechem Doktorem. W materiale zostały wykorzystane fragmenty filmu, za zgodą autora.

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PiSiak
7 lat temu

Dobry to film, ambitny ukazujacy jak Donald i jego macki „rzadzą” w wolnym i demokratycznym kraju. Dolożą jeszcze ACTA i „wszyscy” bedą szczesliwi. Amen.

siarkohoolik
7 lat temu

Norbert Mastalerz wjechal do szatni pilkarzy po przegranych derbach ze Stalowka. W ostrych slowach skrytykowal ich gre.

Czy doczeka sie zakazu Klubowego i sprawy w sądzie? 🙂

Jezeli mamy wymieniac dziwne zachowania Zarzadu KS Siarka to cofnieto nam zgode na naglosnienie dla gniazdowego tzn rozstawienie kolumn w mlynie i prowadzenie dopingu przez mikrofon jak w calej Polsce. Prosilismy o to poniewaz przez zwykly megafon nieda sie prowadzic dopingu przy tak ogromnym mlynie.

davey
7 lat temu

Jemu wolno wjechać do szatni,pajacować w koszulce klubu i być władcą wszystkiego w tym mieście.A potem jeszcze kłamać w żywe oczy,że żadnego konfliktu nie ma.Stara,dobra komunistyczna szkoła.Tak ich uczyli…

Lukas
7 lat temu

Co by najlepszego kibice nie zrobili to i tak jeden czy kilka wybryków pseudokiboli i społeceństwo zdanie sobie o nich odpowiednie wyrobi, szczególnie jak media pokazują tylko wybryki.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content