Festiwal wielu smaków odbył się w Sandomierzu

Blisko 40 producentów sera z całego kraju i zagranicy zaprezentowało swoje wyroby podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Nieskończonych Form Mleka w Sandomierzu, który odbył się w miniony weekend na Rynku Starego Miasta. Po raz pierwszy w tym roku obok serowarów organizatorzy zaprosili do nadwiślańskiego grodu także polskich winiarzy, można było skosztować także niepasteryzowanych, specjalnie uwarzonych na festiwal piw.

Na sandomierskim rynku pojawiły się stoiska z ponad 150 rodzajami sera – od klasycznych serów z Austrii, poprzez włoskie Grana Padano i Pecorino Toscano, na polskich serach kozich, owczych, pleśniowych, podpuszczkowych czy chociażby twarogach kończąc. Niemalże przy każdym stoisku odbywała się smakowita degustacja prezentowanych wyrobów mleczarskich. Niewątpliwie swoim niebywałym smakiem i różnorodnością zachwycały sery Spółdzielczej Mleczarni Spomlek z Radzynia Podlaskiego. Długo dojrzewające sery, pod marką „Old Poland”: Bursztyn, Szafir, Rubin, Grand Gouda według ekspertów stanowią alternatywę do wspaniałych, wyżej wspomnianych serów z Włoch, Francji oraz Austrii.

Tradycyjnie nie zabrakło również warsztatów i laboratoriów smaku, w których zostały zaprezentowane różne techniki łączenia serów z polskimi i zagranicznymi winami oraz oryginalnymi piwami, natomiast w kinie „Starówka” odbyły się projekcje filmów kulinarnych. Ciekawą atrakcją dla najmłodszych była zagroda ze zwierzętami hodowlanymi ustawiona na nadwiślańskim bulwarze. Ponadto zainteresowani mogli zgłębić tajniki wyrabiania masła, oscypka, a także warzenia piwa.

Stałym punktem festiwalu jest konkurs na najlepszy polski ser. Jury spośród zgłoszonych do konkursu serów przyznało następujące nagrody:

– Nagrodę główną – Najlepszy polski ser „Grand Prix 2013” otrzymał Wojciech Komperda za Oscypek.
– Pierwsze miejsce w kategorii serów świeżych otrzymali Lucyna i Sylwester Wańczykowie za Kamyk Sudecki.
– Pierwsze miejsce w kategorii serów wędzonych otrzymał Wojciech Komperda za Oscypek.
– Pierwsze miejsce w kategorii serów długo dojrzewających otrzymało Ranczo Frontiera za Ser Owczy Blue i Ser Dżersejowy Blue. Jury przyznało również wyróżnienie specjalne dla JSM Jędrzejów za masło.

info: UM Sandomierz
foto: Dorota Nygren, źródło: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x