Tarnobrzeg: Powstanie gimnazjalna klasa integracyjna

Od 1 września, po raz pierwszy w Tarnobrzegu zostanie uruchomiona na poziomie gimnazjalnym klasa integracyjna. Będzie ona funkcjonować w Gimnazjum nr 2 im. Jana Słomki.

W klasie integracyjnej będą mogły się uczyć dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym, które wymagają indywidualnej opieki. W takiej klasie pracuje równolegle dwóch nauczycieli. Jeden z przygotowaniem ogólnym, drugi ze specjalnym, którego zadaniem jest pomoc w nauce dzieciom niepełnosprawnym. Obaj nauczyciele czuwają, by klasa stawała się zintegrowanym zespołem, oraz by każde dziecko czuło się w niej dobrze i robiło postępy na miarę swoich możliwości. Dodatkowo, w zależności od potrzeb uczniów, proces kształcenia wspierają inni specjaliści, np.: logopeda, psycholog, rehabilitant. Klasa integracyjna może liczyć do 20 osób.

Gimnazjum nr 2 w Tarnobrzegu od lat podejmuje inicjatywy skierowane do młodzieży niepełnosprawnej. Przez wiele lat organizowana była paraolimpiada sportowa „Dobrze, że jesteś z nami”, nad którą honorowy patronat objęła znana również z działalności charytatywnej aktorka, Anna Dymna. Uczniowie klas sportowych „Dwójki” wiele razy wyjeżdżali na letnie turnusy integracyjne, gdzie spędzali wspólnie czas wraz z niepełnosprawnymi uczniami różnych ośrodków. W szkole działa także od 6 lat drużyna zunifikowanej piłki nożnej, w której występują zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną wspólnie z zawodnikami szkoły. Drużyna ta reprezentuje województwo podkarpackie na turniejach ogólnopolskich i makroregionalnych. W kwietniu tego roku wywalczyła V miejsce w zawodach ogólnopolskich.

– Do naszej szkoły już uczęszczali i uczęszczają uczniowie z orzeczeniami poradni o potrzebie kształcenia specjalnego. Staramy się dostosować szkołę do ich potrzeb m.in. poprzez likwidowanie barier architektonicznych. Uczniowie ci spotykają się z życzliwością ze strony nauczycieli oraz opiekuńczością i troskliwością ze strony kolegów – mówi dyrektor Gimnazjum – Grzegorz Kokoszka.

info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bobsley
8 lat temu

Drużyna zunifikowana piłki nożnej o której tu mowa to zawodnicy niepełnosprawni Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu a rolę partnerów pełnili uczniowie gimnazjum nr 2.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content