Nowa Dęba: Blisko 50 zabytkowych pojazdów na II edycji zlotu

W drugim dniu Militariady odbył się 2 Zlot Pojazdów Zabytkowych. Blisko 50  idealnie utrzymanych pojazdów, w tym samochodów, motocykli i rowerów, dumnie prezentowali ich właściciele na parkingu Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie.

 Już od godz. 8:00 na parkingu zameldowali się organizatorzy ze stowarzyszenia AUTOMOBILKLUB Nowa Dęba, którzy rozpoczęli rejestrację uczestników. Co chwilę na placu meldowali się kolejni uczestnicy. Miejsce za miejscem zapełniał się parking.
Po zaparkowaniu, właściciele pojazdów jeszcze dopieszczali swoje maszyny. Od godz. 10.00 większość uczestników była już zarejestrowana a licznie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać kolejne pojazdy. Nas oczywiście szczególnie interesowały motocykle z silnikami produkowanymi w Nowej Dębie, choć trzeba przyznać, że wszystkie pojazdy prezentowały się niezwykle okazale. Mieszkańcy i turyści z ciekawością zaglądali do wnętrz aut, pod maskę i z pasją oddawali się fotografowaniu unikalnych zabytków komunikacji.

Około godz. 11.30 rozpoczął się pokaz udzielania pierwszej pomocy. Dwóch ratowników medycznych sprawnie i bardzo fachowo pokazało i omówiło cały przebieg udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym. Począwszy od podjęcia akcji, przez wszystkie czynności ratownicze i zabezpieczające, skończywszy na przeniesieniu do ambulansu. Było sztuczne oddychanie, usztywnianie kręgosłupa w odcinku szyjnym, przeniesienie na nosze, opatrzenie folią termiczną, przywiązanie do noszy pasami i na zakończenie transport do karetki. Szybko, sprawnie i fachowo. Trzeba przyznać, że pan który służył za poszkodowanego musiał się wykazać nie lada odpornością w tak upalny dzień.
Kolejnym punktem zlotu był przejazd na tzw. Twierdzę, na nowodębskim poligonie.

Jak podkreślali uczestnicy zlotu, była to główna atrakcja tej edycji. Zwłaszcza, że na poligonie spotkali się z Panem Tomaszem Sudołem, autorem książki Poligon Wehrmachtu „Południe” 1940-1944. Pan Tomasz jak zwykle, bardzo rzeczowo opowiedział o historii nowodębskiego poligonu i odpowiadał na zadawane pytania.

O godz. 14.30 prosto z poligonu, ulicami Nowej Dęby odbyła się parada pojazdów zlotu. Pojazdy dumnie, przy dźwiękach niekonwencjonalnych klaksonów, przejechały ulicami miasta wzbudzając niemałe zainteresowanie mieszkańców.
Po powrocie na parking SOSiR rozpoczęła obrady Komisja Konkursowa Zlotu, która miała za zadanie wyłonić samochód i motocykl zlotu. Okazało się to niemałym orzechem do zgryzienia, gdyż prawie każdy pojazd miał swój urok, historię i oryginalność. Po burzliwej naradzie Komisja nagrodziła:

W kategorii samochodów:

I Miejsce: Citroen 11B – Zbigniew Wacław
II Miejsce: Zastawa 750 – Rafał Lichota
III Miejsce: Warszawa 203 – Józef Dżyzga

W kategorii motocykli:

I Miejsce: NSU OSL251 – Marian Zych
II Miejsce: Dniepr K750 – Krzysztof Kurda
III Miejsce: WSK M06L – Jan Wróblewski

Po rozdaniu pamiątkowych „Złotych tłoków” uczestnicy Zlotu mogli spokojnie udać się na Militariadę, gdyż wszystkie pojazdy były pod fachową opieką organizatorów.

Ciekawostką zlotu było pojawienie się dwóch starych rowerów, w tym jednego z silnikiem spalinowym. A już rarytasem było turystyczne żelazko ze składaną rączką wyprodukowane w nowodębskich Zakładach Metalowych DEZAMET.

Dużą atrakcją dla zwiedzających był symulator zderzeń oraz alkogogle, w których można było spróbować pokonać krótki slalom. Ci którzy spróbowali tych atrakcji podkreślali, że nie spodziewali się tak intensywnych wrażeń. Było to możliwe dzięki Żandarmerii Wojskowej, która udostępniła taki sprzęt.

Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że 2 Zlot Pojazdów Zabytkowych można uznać za bardzo udany. Duża liczba uczestników zgromadziła bardzo dużą liczbę odwiedzających, którzy z uznaniem odnosili się do całej imprezy.

Więcej zdjęć w galerii na http://www.nowadeba.pl/turysta/galeria-zdjec/galeria,35.html

foto&info: UMiG Nowa Dęba

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x