Tłumy na V jubileuszowej MILITARIADZIE 2013

Pogoda dopisała, program atrakcyjny, więc nie ma się co dziwić, że tłum mieszkańców i turystów przybył na nowodębskie „Piachy”. Policja szacuje, że tegoroczną Militariadę odwiedziło ponad 12000 ludzi, którzy przyjechali nie tylko z Podkarpacia, ale również ze świętokrzyskiego i lubelskiego.

Żar z nieba oraz zmasowany atak najmłodszych w trakcie Militariady, dzielnie znosili żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, którzy oprócz statycznego pokazu sprzętu i uzbrojenia prezentowali wyszkolenie pododdziałów w dynamicznych pokazach na symulowanym polu walki. Pluton wojska aeromobilnego podczas inscenizacji patrolu „wpadł” w zasadzkę i wyszedł z pułapki, pokazano także atak na zmechanizowany konwój przeciwnika z ubezpieczonym odwrotem po podłożeniu ładunków. Tutaj specjalne podziękowania dla wszystkich dowódców i żołnierzy za wielką przychylność, elastyczność i pomoc we wszystkich pokazach i przejazdach sprzętu.

Oprócz nich swój udział w imprezie miały także Jednostka Wojsk Specjalnych, Żandarmeria Wojskowa oraz wystawcy sprzętu wojskowego i amunicji, m.in. z Zakładów Metalowych DEZAMET Nowa Dęba, Huty Stalowa Wola oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia – oddział Stalowa Wola.

W niedzielę królowały grupy rekonstrukcyjne, które zafundowały widzom wspaniałe widowisko, a mianowicie rekonstrukcję historyczną pt. „Bitwa o Wzgórza Seelow – 1945r.” Ta piękna rekonstrukcja, okraszona efektowną pirotechniką miała międzynarodową obsadę. Przygotowało ją i przeprowadziło Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej wraz ze słowacką grupą – Presovsky Klub Vojenskej historie z Presov.

Ponadto swoje dioramy i aktywne stoiska miały: Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, Brytyjski kontyngent wojskowy w Afganistanie operacja Herrick 9 – FOB, US Army z okresu wojny wietnamskiej oraz ISAF – Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Wszystkie pokazy odbyły się na wydzielonym i zabezpieczonym przez Straż i ochronę terenie przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności.

 W trakcie trwania imprezy dla publiczności dostępne były interaktywne atrakcje: symulator lotu, strzelnica łucznicza, strzelnica Air Soft Gun, wykrywacz metalu na „polu minowym”, dioramy, a także przejażdżki pojazdami militarnymi i wesołe miasteczko.

Dodatkowo w niedzielne przedpołudnie na parkingu przed krytą pływalnią Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji można było oglądać blisko 50 idealnie utrzymanych pojazdów, w tym samochodów, motocykli i rowerów, które przybyły na 2 Zlot Pojazdów Zabytkowych zorganizowany przez Automobilklub Nowa Dęba. Dodatkową atrakcją zlotu był pokaz pierwszej pomocy, a także wystawiony przez Żandarmerię Wojskową symulator zderzeń oraz możliwość przejścia slalomu w alko-goglach.

Wszystko to okraszone potężną dawką muzyki. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Muzyczną ucztę rozpoczął w sobotę zespół HAWOK a wkrótce po nim dawkę kapitalnego rocka dał Paweł Małaszyński z zespołem COCHISE. Tu należy dodać, że śpiewający aktor okazał się również wspaniałym człowiekiem, otwartym na ludzi. Przechadzał się swobodnie po terenie Militariady rozdając autografy i pozując do zdjęć.

Pierwszy dzień muzycznie zwieńczył zespół VAVAMUFFIN, który wspaniale rozhuśtał cały zgromadzony przed sceną tłum.
W drugim dniu popłynęły dźwięki zespołów ZIEMIA KANAAN i ZIYO. Ciekawostką było to, że w obu zespołach na perkusji zagrał nowodębianin Arek Rębisz.
Muzycznie Militariadę zamknął Czesław Mozil, który razem z zespołem zaśpiewał swoje największe przeboje. Koncert Czesława oprócz niezłej muzyki, wyróżniał się przepiękną oprawą świetlną.

V jubileuszową MILITARIADĘ 2013 mocnym akcentem zamknęli tancerze ognia z nowodębskiej grupy Turkus.

 Imprezę zorganizowali – Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie. Imprezie patronowali Wicewojewoda Podkarpacki i Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

 Galeria dostępna jest na stronie www.militariada.nowadeba.pl

foto&info: UMiG Nowa Dęba

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content