Sandomierz obchodził swoje święto (zdjęcia)

Ewa Farna z zespołem była gwiazdą tegorocznego festynu z okazji Dni Sandomierza, który odbył się w minioną niedzielę na Placu Jana Pawła II. Dzień wcześniej z okazji Festiwalu Miasto Młodych Artystów swoje liczne talenty prezentowali młodzi, uzdolnieni artyści z regionu.

W sobotnie przedpołudnie, w różnych miejscach Starego Miasta, odbywały się liczne spotkania z przedstawicielami instytucji kultury, artystami i twórcami, dzięki którym młodzież spełniająca się w sztuce, mogła pogłębić swoją wiedzę na temat pracy artystycznej i warsztatu.

Ciekawostką również była gra miejska „Labirynt kultury” dzięki, której uczestnicy mogli odbyć niezwykłą wędrówkę po Sandomierzu. Gra poprowadziła poszukiwaczy przygód przez historię miasta, przez miejsca zapomniane, tajemnicze i niedostępne na co dzień.
Następnie na dziedzińcu zamkowym o miano najlepszych walczyli wokaliści, zespoły muzyczne, grupy taneczne i teatralne, jak również młodzież posługująca się rzemiosłem malarskim i fotograficznym.

Pierwszą część artystyczną zakończył przemarsz uczestników festynu na Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego, gdzie wedle tradycji „Nocy Świętojańskiej”, dziewczęta puszczały do Wisły wianki plecione z kwiatów, ziół i roślin. Zgodnie z tradycją jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, prawdopodobnie zostanie ona starą panną. Przeprowadzane w trakcie „Nocy Świętojańskiej” zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Wieczór zakończył koncert „Wschodzących gwiazd” sceny muzycznej.

Niedzielne występy na Placu Jana Pawła II rozpoczęła Sandomierska Orkiestra Dęta. Tuż po niej, na barwnej festynowej scenie, zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Sędomir. Następnie swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali młodzi artyści z grup działających przy Sandomierskim Centrum Kultury, czyli grupy taneczne No Name, Paradox oraz Skilz oraz Sandomierskie Studio Piosenki, a także Sando All Stars. Gościnnie wystąpił również zespół Jackknife ze Stalowej Woli.

Na zakończenie sandomierskiego święta miasta wystąpiła Ewa Farna z zespołem, która zaprezentowała swoje największe przeboje – „Cicho”, „Deszcz”, „Bez łez”, „Ewakuacja”, „La la laj” oraz piosenkę „Znak” z nowej płyty. Znane z radiowej listy przebojów utwory Ewy Farnej sprawiły, że publiczność bawiła się znakomicie. Po występie artystka długo rozdawała pod sceną autografy i chętnie fotografowała się z fanami.

Organizatorami Dni Sandomierza byli: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

foto&źródło: UM Sandomierz

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jamajka
10 lat temu

Łał po prostu szał – więcej luda niż na Papieżu!
Dobrze, że to tylko Farna bo jakby przyjechał Weekend to trzeba by dobudować drugi brzeg dla królewskiego miasta.

ADHD
10 lat temu

Szału wielkiego nie było ale ludzi się naszło. Patrząc na kalendarz imprez to Dni Sandomierza w Sandomierzu trwają praktycznie cały rok, nie tak jak w Tbg, jeden weekend + 2-3 inne imprezy w roku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content