Sandomierz obchodził swoje święto (zdjęcia)

Ewa Farna z zespołem była gwiazdą tegorocznego festynu z okazji Dni Sandomierza, który odbył się w minioną niedzielę na Placu Jana Pawła II. Dzień wcześniej z okazji Festiwalu Miasto Młodych Artystów swoje liczne talenty prezentowali młodzi, uzdolnieni artyści z regionu.

W sobotnie przedpołudnie, w różnych miejscach Starego Miasta, odbywały się liczne spotkania z przedstawicielami instytucji kultury, artystami i twórcami, dzięki którym młodzież spełniająca się w sztuce, mogła pogłębić swoją wiedzę na temat pracy artystycznej i warsztatu.

Ciekawostką również była gra miejska „Labirynt kultury” dzięki, której uczestnicy mogli odbyć niezwykłą wędrówkę po Sandomierzu. Gra poprowadziła poszukiwaczy przygód przez historię miasta, przez miejsca zapomniane, tajemnicze i niedostępne na co dzień.
Następnie na dziedzińcu zamkowym o miano najlepszych walczyli wokaliści, zespoły muzyczne, grupy taneczne i teatralne, jak również młodzież posługująca się rzemiosłem malarskim i fotograficznym.

Pierwszą część artystyczną zakończył przemarsz uczestników festynu na Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego, gdzie wedle tradycji „Nocy Świętojańskiej”, dziewczęta puszczały do Wisły wianki plecione z kwiatów, ziół i roślin. Zgodnie z tradycją jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, prawdopodobnie zostanie ona starą panną. Przeprowadzane w trakcie „Nocy Świętojańskiej” zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Wieczór zakończył koncert „Wschodzących gwiazd” sceny muzycznej.

Niedzielne występy na Placu Jana Pawła II rozpoczęła Sandomierska Orkiestra Dęta. Tuż po niej, na barwnej festynowej scenie, zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Sędomir. Następnie swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali młodzi artyści z grup działających przy Sandomierskim Centrum Kultury, czyli grupy taneczne No Name, Paradox oraz Skilz oraz Sandomierskie Studio Piosenki, a także Sando All Stars. Gościnnie wystąpił również zespół Jackknife ze Stalowej Woli.

Na zakończenie sandomierskiego święta miasta wystąpiła Ewa Farna z zespołem, która zaprezentowała swoje największe przeboje – „Cicho”, „Deszcz”, „Bez łez”, „Ewakuacja”, „La la laj” oraz piosenkę „Znak” z nowej płyty. Znane z radiowej listy przebojów utwory Ewy Farnej sprawiły, że publiczność bawiła się znakomicie. Po występie artystka długo rozdawała pod sceną autografy i chętnie fotografowała się z fanami.

Organizatorami Dni Sandomierza byli: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

foto&źródło: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jamajka
9 lat temu

Łał po prostu szał – więcej luda niż na Papieżu!
Dobrze, że to tylko Farna bo jakby przyjechał Weekend to trzeba by dobudować drugi brzeg dla królewskiego miasta.

ADHD
9 lat temu

Szału wielkiego nie było ale ludzi się naszło. Patrząc na kalendarz imprez to Dni Sandomierza w Sandomierzu trwają praktycznie cały rok, nie tak jak w Tbg, jeden weekend + 2-3 inne imprezy w roku.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content