Tarnobrzeg: Ruszyła druga edycja programu „Pedagodzy ulicy”

Od czerwca br. w Tarnobrzegu ruszyła druga edycja programu „Pedagodzy ulicy”. Projekt realizuje stowarzyszenie Esteka, koordynatorem działań jest radny Sławomir Partyka.

Celem ogólnym programu „Pedagodzy Ulicy” jest wypracowanie optymalnego, dostosowanego do różnorodnych warunków modelu pracy profilaktyczno-wychowawczej w środowisku otwartym – na ulicy, podwórku, boisku, w parku i w innych miejscach spotkań młodzieży oraz zmniejszenie zagrożeń patologią i niedostosowaniem społecznym poprzez stworzenie możliwości udzielania ochrony i różnorodnej pomocy dzieciom i młodzieży pozostającym bez opieki, spędzającym wiele czasu poza domem, w niekontrolowanych obszarach dziecięcej aktywności.

– Druga edycja to bogatsi o ubiegłoroczne doświadczenie pedagodzy i większy obszar działania W tym roku „wyruszamy” na ulice Dekutowskiego i Wyspiańskiego a także kontynuujemy nasze działania na osiedlu „Młodych” – mówią organizatorzy.

Program jest skierowany do dzieci i młodzieży spędzającej dużo czasu na ulicy, wychowującej się w trudnych warunkach socjalnych i kulturowych, wagarujące, mające epizody ze spożywaniem alkoholu, braniem środków uzależniających, będące w polu zainteresowania policji, straży miejskiej, pod opieką kuratorów sądowych i innych służb publicznych.

– Główną intencją jest, aby program ten był ciekawy, stawiał różne wyzwania i inspirował, motywował i dodawał energii, przełamywał wszelkie bariery i budował wzajemne zaufanie oraz przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa – informują organizatorzy.

Cele, jakie stawiane są przy realizacji programu to:

– stała pedagogiczna ingerencja w miejscu szczególnie zagrożonym, która powinna spowodować złagodzenie występowania drastycznych zachowań z udziałem małoletnich
– założenie, że systematyczne wspieranie dziecka pozbawionego opieki rodzicielskiej przyniesie poprawę jego osobistej sytuacji
– zmniejszenie ingerencji służb porządkowych i wymiaru sprawiedliwości w sprawy dzieci mieszkających w rejonie działania „Pedagogów Ulicy”

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x