Powiat tarnobrzeski: Strażacy uczyli się „czytania rzeki”

Szkolenie jednostek OSP z zakresu ratownictwa wodnego na rzekach powiatu tarnobrzeskiego odbyło się w minioną sobotę. Głównym celem szkolenia było doskonalenie umiejętności strażaków w zakresie ratownictwa wodnego, w tym „czytania rzeki”, wyznaczania miejsc wodowania jednostek pływających, a także udzielania pomocy osobom tonącym przy użyciu sprzętu ratowniczego.

W szkoleniu udział wzięły jednostki ochrony przeciwpożarowej, które ze względu na posiadane zaplecze sprzętowe są w stanie realizować działania ratownicze na obszarach wodnych, w tym m.in.: OSP Dymitrów Mały, OSP Siedleszczany, OSP Gorzyce, OSP Orliska, OSP Trześń, OSP Grębów – łącznie 66 strażaków.

Szkolenie rozpoczęło się w miejscowości Baranów Sandomierski w okolicach przeprawy promowej, na rzece Wiśle. Praktyczną część szkolenia poprzedziły zajęcia dydaktyczne podczas których omówiona została specyfika działań ratowniczych na wodach płynących oraz zasady bezpieczeństwa jakie muszą towarzyszyć interweniującym służbom ratowniczym. Uczestnicy szkolenia w czasie zajęć praktycznych mieli okazję najpierw obejrzeć, a następnie przećwiczyć elementy działań podejmowanych w czasie ratowania osób tonących. Ze względu na dość niski poziom wody w rzece, dodatkowym elementem szkolenia była możliwość wyznaczania i obserwacji torów wodnych na Wiśle i Sanie. Szkolenie zakończyło się w miejscowości Wrzawy.

foto&info: Powiat Tarnobrzeski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content