W gminie Łoniów powstało muzeum i galeria (zdjęcia)

„Ochronić przed zapomnieniem” to idea przyświecająca twórcom Muzeum Regionalnego w Świniarach Starych, w gminie Łoniów. W budynku, który jeszcze niedawno służył za placówkę zdrowia, pomieszczenia wypełniają wysłużone już relikty minionych czasów.

Dwie sale w muzeum to tzw. „część wiejska”, ukazująca wystrój i umeblowanie dawnej izby oraz narzędzia do pracy, zapomniane już przez ówczesnych rolników. W kolejnej zgromadzono pamiątki z lat 50-70 ubiegłego wieku, wśród których znajdują się radia, telewizory, gramofony, jak również dawny mundur wojskowy, stare czasopisma a nawet kartka na mięso. Z kolei klatkę schodową wykorzystano na ekspozycję Plakatu solidarnościowego”, wśród których znalazł się m.in. słynny plakat wyborczy „W samo południe”.

Inicjatorem powstania muzeum jest Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności w Świniarach Starych. Członkowie SAS przez ponad rok gromadzili eksponaty, przekazywane przez mieszkańców okolicznych miejscowości.

– W tworzeniu tej placówki, chodziło nam przede wszystkim o to, aby znajdujące się na strychach stare, zapomniane rzeczy, często palone i niszczone, zachowały się dla potomnych. Bezwartościowa dla właściciela rzecz, w tych murach „odzyskuje swój dawny blask” – mówił Piotr Chmiel, jeden z pomysłodawców powstania placówki i projektant jej wnętrz. – To miejsce stworzyliśmy przede wszystkim z myślą o młodym pokoleniu, aby poznało rzeczywistość w jakiej żyli ich rodzice, dziadkowie. Każdy kto odda nawet pojedynczy eksponat, będzie twórcą tego muzeum. Wspierajmy i uratujmy od zapomnienia nasze pochodzenie, naszą tożsamość – dodał.

SPOŁECZNA INICJATYWA

Otwarcie muzeum odbyło się w minionym tygodniu. Wstęgę przecinali przedstawiciele lokalnych władz, przy wtórze muzyki granej przez zespół Cyganianie z Cygan. Przybyło też wielu mieszkańców ze Świniar i okolicy, bez których pomocy placówka nie mogłaby powstać.

– Wiele osób poświęciło bardzo dużo czasu, aby muzeum mogło powstać – mówiła Zofia Żyła, prezes SAS. – Nazwiska wszystkich darczyńców będą umieszczone na pamiątkowej tablicy, która zawieszona zostanie przy głównym wejściu – dodała.

– Bylibyśmy bardzo szczęśliwi, jeśli w tych murach mogłyby odbywać się lekcje historii czy wiedzy o społeczeństwie – mówiła Bogumiła Chmiel, zastępca prezesa SAS. – Szkoda, że na naszą informację o otwarciu nie zareagował żaden z lokalnych nauczycieli, być może jest to spowodowane wakacjami – dodała.

GALERIA SZTUKI WZGARDZONEJ I ZAPOMNIANEJ

Jedno z pomieszczeń przeznaczono dla Galerii Sztuki Wzgardzonej i Zapomnianej, powstałej w 2009 r. Pierwszą wystawą w galerii stanowią fotografie jej kustosza, Wiktora Bednarczuka, przedstawiające przydrożne kapliczki w cyklu pod nazwą „Bóg przy drodze”.

Każdy, kto zechciałby przekazać eksponaty do muzeum, może skontaktować się telefonicznie z kustoszem muzeum, Stanisławem Stasiakiem – tel. 15 866 91 42, zainteresowani wystawieniem prac w galerii, proszeni są o kontakt z Wiktorem Bednarczukiem, tel. 602 109 660

foto: Piotr Chmiel

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content