W Sandomierzu trwa druga edycja festiwalu Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu – program

Już po raz drugi w Sandomierzu odbędzie się Festiwal Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu. W ramach tegorocznej edycji organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji, m.in. warsztaty, wystawy, koncerty, pokazy. Festiwal rozpocznie się w sobotę 7 września.

W tym roku organizatorzy główną myśl i uwagę chcą skierować na jedyną w świecie muzealną kolekcję krzemienia pasiastego w biżuterii i obiektach sztuki, która znajduje się w Muzeum Okręgowym. 8 Sandomierskie Warsztaty Złotnicze odbędą się w dniach 7-19 października. Zaś sam Festiwal startuje już 7 września.

Głównym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy i ogłoszenie wyników II Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu. W dniach 7-8 września i 13-15 września organizatorzy zaplanowali mnóstwo innych spotkań i atrakcji.

Od 7 do 15 na sandomierskim rynku odbędzie się II Optymistyczny Kiermasz Krzemienia Pasiastego, zaś na dziedzińcu zamku będzie można pobyć w osadzie z epoki kamienia wśród szałasów, ludzi w skórach, wziąć udział w przygotowywaniu posiłków i włączyć się do prac naszych przodków.

Od 7 września będą również czynne wszystkie wystawy (a będzie ich aż 15! ) poza tym, prezentacje, spotkania i filmy, pokazy mody inspirowanej krzemieniem pasiastym, pokazy archeologii eksperymentalnej (w tym łupania krzemienia i rozpalania ognia w neolicie), spektakle plenerowe, wycieczki szlakiem krzemienia pasiastego, koncerty, wspólne śpiewanie przy ognisku i pieczonym mięsie, happeningi, warsztaty biżuterii, skosztowanie potraw z dymiących kociołków, rajd pieszy do Krzemionek, akcje fotograficzne, degustacji „krzemyków pasiastych” w wersji mięsnej i na słodko.

SKRÓCONY PROGRAM FESTIWALU

Od 7 do 15 września

Optymistyczny Kiermasz Krzemienia Pasiatego (Rynek, 9 – 19).

– Zapraszamy do odwiedzenia wioski z epoki kamienia w godz. 10-18. Podczas weekendów odbywają się tu pokazy archeologii eksperymentalnej prezentującej techniki łupania krzemienia, rozpalania ognia oraz technik lepienia z gliny wraz z wypałem naczyń. (Dziedziniec Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, 10-18).

– Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza na specjalny cykl spotkań i zwiedzania jedynej w świecie kolekcji prac z krzemieniem pasiastym znanych polskich artystów i projektantów (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, 10-17).
Zapraszamy codziennie do kina na „prehistoryczne” filmy dla dzieci, dokumentalne i fabularne związane z prehistorią wg. repertuaru (Kino Starówka, Rynek 20).

– Zapraszamy na permanentną emisję prezentacji o krzemieniu pasiastym, kolekcji Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego i I Festiwalu Krzemienia z roku 2011 w holu Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i w Klubie Lapidarium na sandomierskim rynku.

Podczas weekendów będą czynne stoiska gastronomiczne oferujące „krzemyki pasiaste” i inne sandomierskie specjały oraz „dymiące kociołki” z potrawami nawiązującymi do przeszłości – kasze, polewki, dziczyzna (10-18).
Czynne są wszystkie wystawy II Festiwalu Krzemienia Pasiastego.

7 września (sobota)

– 10.00 – 12.00 – Zapraszamy na spacer pod hasłem. „Nie od razu Sandomierz zbudowano” zorganizowany przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Start z dziedzińca zamkowego, zakończenie na sandomierskim rynku.

– 12.00. Akcja „Pasiasty Sandomierz”. Otwarcie Festiwalu – powitanie przez Kasztelana Chorągwi Rycerstwa Sandomierskiego, krótkie wystąpienia, podziękowanie dla uczestników i sponsorów. Zaproszenie do działań plenerowych.

Koncert zespołu KipiKasza (Rynek).

– 13.30. Spotkanie z Cezarym Łutowiczem. Pokaz filmu „Z kamieniem u szyi” i prezentacji „Sandomierz światową stolicą krzemienia pasiastego” oraz prezentacji dokumentującej I edycję Festiwalu. Emisja filmów dokumentalnych oraz filmu „Walka o ogień” (Kino Starówka, Rynek 20).

– 15.00 Rozpoczęcie I wypału naczyń z gliny w wiosce z epoki kamienia (dziedziniec Zamku).

– 15.30 Spektakl „Śmierć Wodza” w wykonaniu ekipy PraOsady Rydno (dziedziniec Zamku).

– 16.00. Rozstrzygniecie konkursu i wernisaż wystawy prac plastycznych w tramach projektu „Krzemień pasiasty – kamień wyobraźni”. Otwarcie wystawy luksografii podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sandomierzu. (Sandomierskie Centrum Kultury, Rynek 20).

– 16.30 Otwarcie wystawy fotografii Joanny Klich „PASIASTE INSPIRACJE” (płot przy ul. Mariackiej).

– 16.50. Otwarcie dwóch wystaw fotografii dokumentujących 7 edycji Sandomierskich Warsztatów Złotniczych oraz wydarzenia I Festiwalu Krzemienia Pasiastego (płot obok Urzędu Miejskiego, Plac Poniatowskiego).

– 17.15 Otwarcie wystawy „4 żywioły” Patryka Goszczyńskiego i Mariusza Pajączkowskiego w ramach projektu „Krzemień Pasiasty – Kamień Wyobraźni” (RETRO Galeria, Rynek 5, I piętro).

– 18.00 Otwarcie wystaw (Muzeum Okręgowe, sale w Ratuszu, Rynek 1).
„Krzemień pasiasty – żywioły w kamień zaklęte” (wystawa okazów krzemienia pasiastego i przedmiotów z niego wykonanych).

– Otwarcie autorskiej wystawy Jacka Hohense „ZJAWY” (gliptografie).

– Otwarcie wystaw fotografii Ewy Sierokosz, Eweliny Ury i Patryka Goszczyńskiego w ramach projektu „Krzemień Pasiasty – Kamień Wyobraźni”.

– 18.40 Spotkanie z Jackiem Hohense, autorem wystawy „ZJAWY”. Promocja tomika poezji Autora, pokaz spektaklu Teatru TV. (Klub Lapidarium, Rynek 1).

– Od 19.30 – spotkanie przy ognisku w wiosce z epoki kamienia przy pieczonym mięsie i piosence turystycznej. „Teatr Ognia” sandomierskiej młodzieży. „Premiera” II części Turystycznego Śpiewniczka „Ciotki Neandertalki” (dziedziniec Zamku).

8 września (niedziela)

9.00-13.00 Wycieczka autokarowa do Muzeum Archeologicznego w Krzemionkach.

12.00 – Spotkanie w Galerii GOLD & SILVER Cezarego Łutowicza. O krzemieniu pasiastym opowie ten, któremu krzemień pasiasty zawdzięcza najwięcej.

12.30 – Spotkanie w GALERII OTWARTEJ Mariusza Pajączkowskiego. O krzemieniu pasiastym w rękach współczesnych artystów, projektantów i rzemieślników opowie jej właściciel.

13.00 – Prezentacja „krzemyków pasiastych” przez załogę Dworu Dwikozy (Rynek).

13.30 Spektakl „Śmierć Wodza” w wykonaniu ekipy PraOsady Rydno (dziedziniec Zamku).

14.00 – Specjalne spotkanie w Muzeum Okręgowym i przedstawienie jedynej na świecie kolekcji biżuterii i obiektów sztuki złotniczej, opowieść o historii i programie Sandomierskich Warsztatów Złotniczych.

9 września (poniedziałek) – 12 września (czwartek).

– Rozpoczęcie warsztatów fotograficznych pt. „Pasiasty” (prowadzi Patryk Goszczyński).

– Rozpoczęcie pleneru – Studio Sztuki z Warszawy.

– Wieczorne spotkania „Wokół Krzemienia Pasiastego” (ogródki wokół Rynku).

13 września (piątek)

12.00 – Zakończenie warsztatów fotograficznych pt. „Pasiasty”. Wernisaż wystawy (płot na dziedzińcu Muzeum Okręgowego w Sandomierzu).

13.00 – Rozpoczęcie spotkania „Moja biżuteria z krzemieniem” – warsztaty samodzielnego wykonywania prostej biżuterii z krzemieniem pasiastym prowadzone przez Grzegorza Kończyka (Podcienia Kamienicy Oleśnickich, Rynek 10).

16.00 Spektakl „Śmierć Wodza” w wykonaniu ekipy PraOsady Rydno (dziedziniec Zamku).

17.00 Specjalny pokaz rozpalania ognia w pradziejach (dziedziniec Zamku).

18.00 Zakończenie (finisaż) cyklu wystaw „CZTERDZIESTKA. 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii” będącej efektem I Festiwalu Krzemienia Pasiastego. (Galeria Pocztowa w Kamienicy Oleśnickich, Rynek 10).

od 19.30 – spotkanie przy ognisku w wiosce z epoki kamienia przy pieczonym mięsie i piosence turystycznej. ”Teatr Ognia” sandomierskiej młodzieży (dziedziniec Zamku).

14 września (sobota)

10.00 – 15.30 „Moja biżuteria z krzemieniem” – warsztaty samodzielnego wykonywania prostej biżuterii z krzemieniem pasiastym prowadzone przez Grzegorza Kończyka (Podcienia Kamienicy Oleśnickich, Rynek 10).

10. 00 – 19.30 Dziecięca grupa teatralna „BEZ MASKI” z Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. W ich wykonaniu improwizacje teatralne na temat życia ludzi z epoki neolitu (4 występy na dziedzińcu zamkowym – 11.00, 13.30, 15.30, 17.00).

11.00 Rozpoczęcie II wypału naczyń z gliny w wiosce z epoki kamienia (dziedziniec Zamku).

11.30 Przemarsz grupy teatralnej „BEZ MASKI” z dziedzińca zamkowego na Rynek.

12.00 Poczęstunek Dworu Dwikozy – wspólne testowanie „krzemyków pasiastych”. Potwierdzenie przyznania przez Sandomierz oficjalnej nazwy dla potrawy.

12.30 – Występ grupy teatralnej „BEZ MASKI” na sandomierskim rynku.

13.00 – Przemarsz grupy teatralnej „BEZ MASKI” z Rynku na dziedziniec zamkowy.

13.30 – Spektakl „Śmierć Wodza” w wykonaniu ekipy PraOsady Rydno (dziedziniec Zamku).

14.00 – Przemarsz mieszkańców osady z epoki kamienia z dziedzińca zamkowego na Rynek.

16.00 – 18.00 Finisz pleneru – akcji artystycznej Studia Sztuki z Warszawy.

18.00 Ogłoszenie wyników i wernisaż wystawy będącej efektem II Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej KRZEMIEŃ PASIASTY – KAMIEŃ OPTYMIZMU. Spotkanie z laureatami konkursu i autorami prac. Przedstawienie katalogu (Galeria Otwarta, Rynek 5).

Od 19.30 – spotkanie przy ognisku w wiosce z epoki kamienia przy pieczonym mięsie i piosence turystycznej. „Teatr Ognia” sandomierskiej młodzieży (dziedziniec Zamku).

20.30 – Finał warsztatów malarskich i fotograficznych przeprowadzonych przez Studio Sztuki z Warszawy (pokaz slajdów na ścianie Zamku).

15 września (niedziela)

9.00-13.00 Wycieczka autokarowa do Muzeum Archeologicznego w Krzemionkach.

10.00 – 14.00 „Moja biżuteria z krzemieniem” – warsztaty samodzielnego wykonywania prostej biżuterii z krzemieniem pasiastym prowadzone przez Grzegorza Kończyka. O godz. 14.00 zakończenie akcji, wybór najlepszych projektów (Podcienia Kamienicy Oleśnickich, Rynek 10).

11.00 Rozpoczęcie III wypału naczyń z gliny w wiosce z epoki kamienia (dziedziniec Zamku).

11.00 – spotkanie w Galerii GOLD & SILVER Cezarego Łutowicza. O krzemieniu pasiastym opowie ten, któremu krzemień pasiasty zawdzięcza najwięcej.

11.30 – spotkanie w GALERII OTWARTEJ Mariusza Pajączkowskiego. O krzemieniu pasiastym w rękach współczesnych artystów, projektantów i rzemieślników opowie jej właściciel.

12.00 – Spotkanie na sandomierskim rynku, a podczas niego:

12.15 – Finał warsztatów Studio Sztuki z Warszawy;

14.00 Koncert zespołu RYNEK 1 (poezja Józefa Skóry z muzyką Jakuba „Kubusia” Wrześniaka);

15.00 Uroczyste przekazanie pierścienia z krzemieniem pasiastym gospodarzom Sandomierza jako symbolu Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego;

15.15 – Zakończenie akcji „Moja biżuteria z krzemieniem”, wybór najlepszych projektów. Ogłoszenie listy najciekawszych realizacji podczas warsztatów;

15.30 – Akcja „Niech krzemień pasiasty będzie wszędzie” polegająca na wbijaniu złomków krzemienia w przestrzenie między kostki bruku sandomierskiego rynku.
W przerwach piosenki z Turystycznego Śpiewniczka „Ciotki Neandertalki” zagra zespól RYNEK 1.

21-22 września (sobota-niedziela)

– Dwudniowy pieszy rajd turystyczny „Szlakiem Krzemienia Pasiastego”. Start w sobotę, 17 września o godz. 10.00. Nocleg i wspólne neolityczne ognisko z pieczeniem mięs w osadzie prehistorycznej w Krzemionkach. Nocleg turystyczny w Magonii. Specjalne zwiedzanie krzemionkowskiej kopalni w niedzielę o godz. 10.00. Powrót w niedzielę ok. godz. 17.00.
7-12 października

– I tura Sandomierskich Warsztatów Złotniczych.

14-19 października

– II tura Sandomierskich Warsztatów Złotniczych.

30 października

Otwarcie wystawy dokumentująca wydarzenia II Festiwalu Krzemienia i 8 edycji Sandomierskich Warsztatów Złotniczych (płot obok Urzędu Miejskiego, Plac Poniatowskiego).

Zakończenie II Festiwalu (Klub Lapidarium, Rynek 1).

*ZASTRZEGAMY, ŻE PROGRAM FESTIWALU MOŻE ULEC NIEZNACZNYM ZMIANOM Z POWODÓW POGODOWYCH I ORGANIZACYJNYCH. O WSZYSTKICH ZMIANACH GOŚCI FESTIWALU BĘDZIEMY INFORMOWALI POPRZEZ SPRZĘT AKUSTYCZNY NA SANDOMIERSKIM RYNKU I DZIEDZIŃCU ZAMKOWYM. POSTARAMY SIĘ RÓWNIEŻ, ABY NA STRONACH INTERNETOWYCH www.sandomierz.pl, www.krzemienpasiasty.info oraz www.galeriaotwarta.pl PROGRAM BYŁ AKTUALIZOWANY NA BIEŻĄCO.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x