Sandomierz: Przedwojenne kino na rynku Starego Miasta

Projekcja przedwojennego filmu „Rok 1863” będącego adaptacją książki Stefana Żeromskiego „Wierna rzeka” odbyła się w miniony czwartek na sandomierskim rynku. Niemy film Edwarda Puchalskiego z 1922 r, został zaprezentowany w ramach kampanii społecznej „Legalna kultura”, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem kampanii „Legalna kultura” jest zwrócenie uwagi na tematykę legalności i nielegalności źródeł z których pobierane są szeroko pojęte współczesne nośniki kultury. W kilkuminutowym spocie telewizyjnym, pokazanym na Rynku Starego Miasta przed główną projekcją filmu, przedstawiciele środowisk artystycznych, aktorzy, muzycy, pisarze, działacze Fundacji Legalna Kultura promowali istnienie legalnych źródeł kultury oraz zapraszali odbiorców kampanii i adresatów projektu do wspólnego tworzenia bazy legalnych źródeł.

Kampania społeczna „Legalna kultura” odwołuje się do pozytywnych wartości – takich, jak lojalność wobec ulubionych twórców i wykonawców, uczciwość i odpowiedzialność. – Korzystając z legalnych dóbr kultury, świadomie uczestniczymy i wspieramy dorobek polskiego dziedzictwa kulturowego – przekonywali artyści.

DWIE WERSJE FILMU

Prace nad rekonstrukcją filmu Edwarda Puchalskiego „Rok 1863” nie należały do najłatwiejszych. Warty odnotowania jest fakt iż, konserwatorzy z Filmoteki mieli w archiwach dwie wersje filmu, z których druga, znacznie starsza, nosiła ślady eksperymentów montażowych, nie do końca udanych. Jednak efekty wspólnej pracy współczesnych konserwatorów i specjalistów od techniki filmowej, kompozytora (muzyka Michała Lorenca) i zespołu (DesOrient- grający na żywo podczas projekcji na Sandomierskiej Starówce) warte są każdej minuty uwagi widza oraz chwili refleksji nad historią powstańców styczniowych.

Grażyna W. Grabowska Zastępca Dyrektora Filmoteki Narodowej ds. Zasobów Archiwalnych przybliżyła zebranym na Rynku widzom, postaci przedwojennych aktorów grających w filmie Edwarda Puchalskiego z 1922 r. Byli to m.in. Ryszard Tobiszewski (grający księcia Odrowąża) czy Maria Hryniewiczówna w roli Salomei.

foto&źródło: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content