Tarnobrzeg: Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego zainaugurowało swoją działalność

W minionym tygodniu oficjalnie zainaugurowało swoją działalność Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, oddział Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. To jedyne takie miejsce w Polsce.

Muzeum oferuje dwie ekspozycje: „Polski przemysł siarkowy” i „Przed siarką”. Zwiedzający mogą liczyć na wiele ciekawostek związanych z przemysłem siarkowym. W ekspozycjach znajdują się modele wagonów kolejowych, statków morskich przeznaczonych do transportu towaru, wielkie latarnie sygnalizacyjne największej koparki zdejmującej nadkład w kopalni odkrywkowej, produkty do których wytworzenia stosowano siarkę. W gablotach znajdziemy również bogatą wystawę medali, okolicznościowych pucharów i minerałów. Jest również sporo przedmiotów stosowanych przez Stację Ratownictwa Górniczego począwszy od sprzętu służącego do komunikacji a kończąc na ochronnych skafandrach.

Nim jednak wejdziemy do środka warto zatrzymać się przed budynkiem Muzeum. W jego sąsiedztwie znajdują się fragmenty maszyn będących kiedyś na wyposażeniu kopalni odkrywkowej w Machowie. Tworzą one swoisty mały skansen górniczy.

foto&źródło: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content