Tarnobrzeg: Budżet obywatelski rozstrzygnięty

Po jednej siłowni zewnętrznej na osiedlu Serbinów i Siarkowiec oraz modernizacja ul. Borów wraz z budową chodnika i oświetleniem na Os. Piastów – to trzy projekty, które zwyciężyły w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego i zostaną wpisane do budżetu miasta na rok 2014.

Budżet obywatelski na rok 2014 wyniósł milion złotych. W głosowaniu udział wzięło 1197 osób. Po sprawdzeniu kart wyjętych z urny, 1195 stanowiły karty ważne, natomiast 2 szt. to karty nieważne (na jednej karcie zakreślono 7 projektów, a druga nie była urzędowym drukiem opatrzonym pieczęcią).

Spośród dwudziestu projektów, na które można było głosować, trzy zwycięskie różnią się zaledwie jednym głosem. Najwięcej głosów, bo aż 253 uzyskał projekt „Aktywne dzieci – aktywni dorośli (budowa siłowni zewnętrznej na Os. Serbinów)”, którego szacunkowa wartość, to 300 tys. zł. Drugie miejsce, z liczbą 252 głosów, zajął projekt „Siłownia na świeżym powietrzu (budowa siłowni zewnętrznej na Os. Siarkowiec)” o szacunkowej wartości 100 tys. zł. Na trzecim miejscu z liczbą głosów 251, uplasował się projekt pn. „Nawierzchnia asfaltowa ul. Borów (modernizacja ul. Borów wraz z budową chodnika i oświetleniem na Os. Piastów)”, a jego szacunkowa wartość wyniosła 800 tys. zł.

Wartość szacunkowa wszystkich trzech projektów to 1,2 mln zł. – Jest to wartość naprawdę bardzo wstępna podawana przez zgłaszających. Dopiero w momencie określania konkretnych prac związanych z realizacją poszczególnych inwestycji będziemy mogli bardziej urealnić te kwoty. Myślę, że pomimo wielu głosów krytycznych ze strony radnych, budżet obywatelski jest bardzo dobrą i potrzebną inicjatywą. Sam będąc jeszcze radnym głosowałem za przyjęciem tego budżetu – mówi Łukasz Dybus, zastępca Prezydenta Tarnobrzega.

– Po wynikach głosowania można powiedzieć, że małe, lokalne inicjatywy wcale nie muszą być z góry skazane na niepowodzenie. Mogłoby się wydawać, że na projekt dot. remontu ulicy Kopernika zagłosuje zdecydowanie więcej osób niż na siłownie zewnętrzną, a stało się zupełnie odwrotnie. Widać tarnobrzeżanie nie tylko drogami żyją i chcą także innych inwestycji. Miasto w tym roku planowało zbudować siłownię zewnętrzną na Nadolu. Niestety musieliśmy jednak zrezygnować z tej inwestycji kosztem modernizacji siłowni MOSiR. Być może sam pomysł budowy siłowni zewnętrznej zyskał już popularność tarnobrzeżan, dlatego mieszkańcy aż dwóch osiedli złożyli taki projekt i zmobilizowali się w głosowaniu – dodaje Norbert Mastalerz.

info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysiek
7 lat temu

budowa siłowni zewnętrznej z budżetu była dobrą decyzją

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x